mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
علم و فن آوری
علم و فن آوری > گفتگو >گفتگو با جف بزوس بنیانگذار سایت آمازون

گفتگو با جف بزوس بنیانگذار سایت آمازون

بخش:گفتگو


سایت اینترنتی «Amazon.com» نامی آشنا برای کاربران اینترنتی در تمام دنیاست جایی که تنها با چند کلیک می شود به گنجینه ای از کتاب ها دست پیدا کرد و آن ها را به صورت آنلاین خریداری کرد. در این سایت قبل از خرید کتابی خاص، می توان تحلیل و نقدهایی که در مورد کتاب وجود دارد را بخوانید و با اطمینان کتاب مورد نظر را سفارش داد. تمامی این تکنولو ژی پیشرفته مدیون مردی است به نام «جف بزوس»، مردی که برای رسیدن به این جایگاه داستان جالبی برای تان دارد. این مصاحبه بخشی از صحبت های بزوس در مسیر رسیدن به هدف بزرگی بود که او را به اینجا کشاند.

 

 

▪ کودکی جف بزوس چگونه گذشت؟ آیا از همان کودکی به کامپیوتر علاقه مند بودید؟

جف بزوس: کودکی من هیچ ربطی به فعالیتی که در حال حاضر دارم ندارد. پدربزرگ من یک گله دار بود که در روستا زندگی می کرد. یکی از تفریحات من؛ گذراندن ساعات بیکاری ام با پدربزرگم بود. من ساعت ها با گوسفندها سرگرم می شدم و احساس می کنم کار گله داری موجب شد روحیه و اعتماد به نفسم خیلی بیشتر از دیگر هم سن و سال هایم شود. تجربیات آن روزها تاثیری بزرگ را در روحیه من داشت که موفقیت امروزم را مدیون آن هستم اما در سال های کودکیم مثل خیلی دیگر از بچه ها شغل های زیادی مدنظرم بود. وقتی ۶ سالم بود دلم می خواست معمار بشوم و یک زمان دیگر آرزوی ستاره شناس شدن داشتم. در دوران دبیرستان رویای فیزیکدان شدن را در ذهن داشتم اما دانشگاه همه چیز را تغییر داد و فهمیدم به کامپیوتر بیشتر از هر چیز دیگری علاقه مند هستم و دلیل موفقیت حالا را مدیون پیگیری همان چیزی هستم که به آن علاقه مند بودم.

 

 

 

▪ هرکسی در دوران کودکی اش برای خودش قهرمان یا الگویی خاص دارد که می خواهد مثل آن نمونه شود. شخصیت مورد علاقه شما چه کسی بوده است؟

جف بزوس: خانواده ام همیشه برای من بهترین الگو بودند اما پدربزرگم کسی بود که من چیزهای خوبی از او یاد گرفتم. در بین دانشمندان توماس ادیسون فرد مورد علاقه من بود و همین طور والت دیزنی. من در همان دوران کودکی به خوبی می دانستم کاری که ادیسون انجام داده، توانسته به همه مردم جهان کمک کند و همیشه آرزو داشتم مانند او کاری خارق العاده انجام دهم. من همیشه برای مخترعان احترام خاصی قائل هستم.

 

 

 

▪ از دوران دانشگاه بگویید؟ گفته بودید آنجا تصمیم گرفتید که کامپیوتر را ادامه دهید؟

جف بزوس: البته از همان ابتدا نه! رشته ای که ابتدا شروع به مطالعه آن کردم فیزیک بود اما خیلی زود فهمیدم که من هیچ استعدادی برای فیزیکدان شدن ندارم. در همان دوران، به صورت همزمان روی کامپیوتر هم مطالعاتی داشتم. در سال ۱۹۷۴ هنوز کامپیوتر شخصی وجود نداشت. در دانشگاهی که من درس می خواندم یکی از آن مدل های قدیمی کامپیوتر بود که تنها استادان دانشگاه طرز کار با آن را می دانستند. یکی از سرگرمی های مورد علاقه من و دوستانم این بود که در ساعات بیکاری مان روی آن مطالعه می کردیم و می خواستیم برایش برنامه بریزیم. هفته ها روی آن کامپیوتر کار می کردیم و من لذت بخش ترین ساعات دانشگاهم را در آن ساعاتی می دانم که با کامپیوتر، خودم را سرگرم می کردم.

 

 

 

▪ چرا به کامپیوتر تمایل پیدا کردی؟

جف بزوس: توضیحش کمی مشکل است اما گاهی اوقات شما به صورت غریزی به سوی چیزی تمایل پیدا می کنید که نسبت به آن مهارت یا استعدادی خاص دارید. فکر می کنم طبیعت، همه ما را کاملا معنادار به سوی هدفی خاص هدایت می کند. من وقتم را برای یاد گرفتن هک کردن نگذراندم بلکه کارهای مفیدتری را با کامپیوتر می کردم.

 

 

 

▪ بعد از دانشگاه چه اتفاقی افتاد؟

جف بزوس: بعد از دانشگاه این فکر به سراغم آمد که یک شرکت کوچک برای خودم دست و پا کنم. آن زمان ۲۳ یا ۲۴ سالم بیشتر نبود و خوب می دانید که در این سن خیلی تجربه زیادی از محیط اطراف تان ندارید و دست زدن به هرکاری برای تان با ریسک بیشتری همراه است. این فکر فقط در حد یک ایده باقی ماند و بعد از آن در یک شرکت مشغول به کار شدم. کار این شرکت کمک به شرکت هایی بود که ورشکسته شده بودند. کلیت کار خیلی جالب نبود اما بخشی که من در آن فعالیت می کردم بسیار جالب بود و من از کار کردن با افراد لذت می بردم. من توانستم مهارتم را در آن دوران بالا ببرم و این مقدمه ای برای شروع کار حرفه ای در وال استریت شد. ما در وال استریت برنامه هایی را برای انجام معاملات سهام طراحی می کردیم.

 

 

 

▪ فکر ایجاد سایتی مانند آمازون از کجا شروع شد؟

جف بزوس: سال ۱۹۹۴ رشد بی سابقه ای در فضای اینترنتی به وجود آمد و این جرقه ای برای شروع فعالیت های من شد. به فعالیتی فکر می کردم که بتواند در این محیط کارایی لازم را داشته باشد. یادم می آید با رئیس بخشی که در آن کار می کردم در این مورد صحبت کردم. به او گفتم؛ می خواهم یک سایت فروش کتاب اینترنتی راه بیندازم. رئیس به من گفت بهتر است با یکدیگر قدم بزنیم و قدری بیشتر در موردش حرف بزنیم. پارک مرکزی نیویورک، جایی بود که من و رئیس در مورد ایده ام صحبت کردیم. او به من گفت ایده خوبی است اما نه برای کسی که شغلی به این خوبی دارد. بهتر است قبل از شروع این کار ۴۸ ساعت در موردش فکر کنی. به خانه آمدم و تصمیم را با همسرم در میان گذاشتم. او گفت در این کار می توانی ۱۰۰درصد روی من حساب کنی. همسرم مشوق قوی برای من بود و من تصمیم گرفتم هرطور شده این ایده را عملی کنم.

 

 

 

▪ چه کسی در شروع حمایت مالی اش را در اختیارتان گذاشت؟

جف بزوس: پدر و مادرم بدون این که شناختی از کار من داشته باشند قول همکاری با من را دادند. آن ها همه سرمایه شان را که سال ها پس انداز کرده بودند را در اختیارم گذاشتند. آن ها روی کاری شرط بسته بودند که هیچ اطلاعی از پایان آن نداشتند. به آن ها گفتم که شانس موفق شدن این پروژه ۳۰درصد است اما آن ها کاملا به من و تصمیمی که گرفته بودم اعتماد داشتند.

 

 

 

▪ از شکست نترسیدید؟

جف بزوس: در شروع هرکاری اگر بتوانید واقع بین باشید دیگر از شکست نمی ترسید. من به این جمله که فقط باید در زمان حال زندگی کرد اعتقادی ندارم، بلکه معتقد هستم که باید برای آینده یک برنامه ریزی بلندمدت در نظر گرفت تا از همه جوانب کار باخبر شد و بهتر روی شرایط کنترل داشت. در حال حاضر شاید سایت آمازون سایتی شناخته شده باشد اما در آغاز مدیریت این سایت همراه با ریسک هایی بود که باید آن ها را در برنامه ریزی بلندمدتی که برایش داشتم، در نظر می گرفتم و همان دورنمای بلندمدت، توانست مرا موفق کند.

 

 

 

▪ پیشنهادت برای کسانی که می خواهند حرفه ای را شروع کنند چیست؟

جف بزوس: من همان چیزی را پیشنهاد می کنم که در زندگی شخصی ام به آن پای بند هستم. بزرگ فکر کنید و برای هرکاری برنامه ریزی بلندمدت در نظر بگیرید. من در شروع کار روی کاغذ ۳۰ صفحه ای برای هدفم برنامه ریزی کردم و تمام جوانب کار را در نظر گرفتم. داشتن افقی چند ساله و بلندمدت می تواند رمز موفقیت در هرکاری باشد.

 

 

 

▪ نسبت به کاری که می کنید آیا هرگز احساس نگرانی و فشار هم داشته اید؟

جف بزوس: به نظر من تنها زمانی می توانید نسبت به کاری نگران باشید که در مورد آن اقدامی انجام ندهید و بی تفاوت باشید. آدم هایی نگران هستند که دست روی دست می گذارند و به جای این که اقدامی موثر برای اصلاح کارها انجام دهند، فقط نگران می شوند و برای همین از استرس و فشار رنج می برند. هر زمانی که نگران می شوم برای من مثل یک زنگ هشداری است که به من می گوید مراقب باش؛ باید کاری انجام دهی وگرنه استرس دست از سرت برنخواهد داشت.

برگرفته از: مجله تپش
گردآوری و تنظیم:گروه علم و فن آوری پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/tech

مروری بر دیگر مطالب 'گفتگو'

تازه های گفتگو