mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
علم و فن آوری
علم و فن آوری > کامپیوتر و فن آوری اطلاعات > علوم کامپیوتر >اینترنت چگونه شکل گرفت؟

اینترنت چگونه شکل گرفت؟

بخش:علوم کامپیوتر


در دوم ماه سپتامبر سال ۱۹۶۹ دو رایانه در دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس در نخستین آزمایش شبکه نظامی آرپانت اطلاعات بدون معنی را مبادله کردند. نخستین اتصال بین دو سایت دانشگاه UCLA و موسسه پژوهشی استنفورد در منلوپارک کالیفرنیا در ۲۹ ماه اکتبر همین سال انجام گرفت اگرچه این شبکه پس از دو حرف اول logon از کار افتاد. دانشگاه های سانتا باربارا و یوتاه بعدا به این شبکه پیوستند.

 

اما در سال ۱۹۷۰ آرپانت صاحب نخستین Node ایست کوست در بالت، برانک و نیومن در کمبریج شد و سال ۱۹۷۲ ری تاملینسون با انتخاب نماد @ به عنوان راهی برای مشخص کردن آدرس ایمیل متعلق به سیستم های دیگر، ایمیل را به شبکه آورد و سال ۱۹۷۳ نیز آرپانت در انگلیس و نروژ صاحب نخستین Nodeهای بین المللی شد.

 

سال ۱۹۷۴ سالی بود که وینت سرف و باب خوان تکنیک ارتباطی به نام TCP طراحی کردند که با فراهم سازی امکان ارتباط بین شبکه های متعدد، اینترنت واقعی را به وجود آورد. این مفهوم بعدا و پیش از به کارگیری رسمی در اول ژانویه ۱۹۸۳ به TCP/IP تقسیم شد.

 

 

تا اینکه در سال ۱۹۸۳ سیستم نام دامنه پیشنهاد شد. ایجاد پسوندهایی مانند com ،.gov. و edu. در اواخر این سال اتفاق افتاد و در سال ۱۹۸۸ یکی از نخستین ورم های اینترنت به نام موریس هزاران رایانه را از کار انداخت.

 

کوانتوم کامپیوتر سرویس که بعدها به AOL شهرت یافت در سال ۱۹۸۹ سرویس امریکا آنلاین را برای رایانه های مکینتاش و Apple II معرفی کرد و ۱۹۹۰ تیم برنز لی World Wide Web را خلق کرد که راهی برای کنترل از راه دور رایانه ها در مرکز پژوهش هسته ای سازمان اروپا سرن بود.

 

 

در سال ۱۹۹۳ مارک آندرسن و همکارانش در دانشگاه ایلینویز موزائیک را ایجاد کردند که نخستین مرورگر وب برای ترکیب کردن تصاویر گرافیکی و متن در یک صفحه واحد بود و با این نرم افزار که استفاده از آن راحت بود وب به سوی جهان باز شد.

 

سال ۱۹۹۴ نیز آندرسن و سایرین در گروه موزائیک شرکتی را برای طراحی نخستین مرورگر تجاری که نت اسکیپ نام گرفت تشکیل داده و توجه مایکروسافت و سایر طراحان را برای بهره برداری از توان تجاری وب برانگیختند. دو وکیل آمریکایی نیز هرزنامه را که تبلیغ خدمات حقوقی آن ها بود به جهان معرفی کردند.

 

 

اما سال ۱۹۹۵ آمازون درهای مجازی خود را گشود و تصویب قانونی در آمریکا که هرزه نگاری آنلاین را محدود می کرد.

 

۱۹۹۸ سالی بود که گوگل از پروژه ای که در خوابگاه استنفورد آغاز شده بود، تشکیل شد. دولت آمریکا نظارت سیاست های نام دامنه را به سازمان تخصیص نام ها و ارقام اینترنتی آیکان واگذار کرد. وزارت دادگستری و ۲۰ ایالت آمریکا از مایکروسافت شکایت و این شرکت را متهم به سوءاستفاده از موقعیت برتر در بازار برای محدود کردن رقابت نت اسکیپ و مرورگرهای دیگر کردند.

 

 

در سال ۱۹۹۹ نپستر اشتراک گذاری فایل را معروف کرد و جمعیت اینترنتی جهان از مرز ۲۵۰ میلیون نفر گذشت. سال ۲۰۰۰ هم سالی بود که رونق اقتصادی dot com دهه ۹۰ با تنزل شرکت های فن آوری دچار فروپاشی شد و Amazon.com ، eBay و سایت های دیگر در یکی از نخستین استفاده گسترده از حمله داس که با روان کردن ترافیک غیرواقعی مشاهده سایت را غیرممکن می کند، از کار افتادند.

 

سال ۲۰۰۲ جمعیت اینترنتی جهان از مرز ۵۰۰ میلیون نفر گذشت و در ۲۰۰۴ مارک زوکربرگ فیس بوک را در دانشگاه هاروارد پایه گذاری کرد و ۲۰۰۵ سایت اشتراک گذاری ویدیوی یوتیوب راه اندازی شد تا جمعیت اینترنتی جهان در سال ۲۰۰۶ از مرز یک میلیارد نفر عبور کند.

 

 

۲۰۰۷ هم سالی بود که اپل آیفون را معرفی کرد که دسترسی بی سیم به اینترنت را به میلیون ها نفر معرفی کرد و در سال ۲۰۰۸ جمعیت اینترنتی جهان از مرز ۱.۵ میلیارد نفر و جمعیت اینترنتی چین از مرز ۲۵۰ میلیون نفر گذشت و آمریکا را به عنوان دارنده بیشترین کاربران اینترنت پشت سرگذاشت. همچنین طراح نت اسکیپ به عمر این مرورگر خاتمه داد با این حال فایرفاکس که از این مرورگر ریشه گرفته همچنان قدرتمند است. شرکت های هواپیمایی بزرگ به کارگیری خدمات اینترنت در هنگام پرواز را شدت بخشیدند.

 

سرانجام سیاتل پست اینتلیجنسر در سال ۲۰۰۹ نخستین روزنامه بزرگ تمام اینترنتی شد و گوگل طراحی سیستم عامل رایانه یی رایگان مبتنی بر اینترنت را اعلام کرد و دنیای فن آوری همچنان در این عرصه هرروز شاهد خلق ابداعات و اتفاقات جدیدتر است.

برگرفته از: بازیاب ( www.bazyab.ir )
گردآوری و تنظیم:گروه علم و فن آوری پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/tech

مروری بر دیگر مطالب 'علوم کامپیوتر'

تازه های علوم کامپیوتر