mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
علم و فن آوری
علم و فن آوری > کامپیوتر و فن آوری اطلاعات > علوم کامپیوتر >۱۰ نکته برای حفظ امنیت بهنگام کار با کامپیوتر و اینترنت

۱۰ نکته برای حفظ امنیت بهنگام کار با کامپیوتر و اینترنت

بخش:علوم کامپیوتر


اگر شما از کاربرانی هستید که اخبار فناوری اطلاعات را دنبال می کنید به طور حتم همه روزه اخبار جدیدی را درباره حملات و تهدیدهای رایانه ای می شنوید. این تهدیدها شامل حمله ویروس های جدید و یا انواع هک و نفوذ در سیستم های رایانه ای است. انتشار این گونه اخبار باعث بروز اضطراب و نگرانی در بین کاربرانی می شود که به صورت مستمر از رایانه بهره می گیرند و یا اطلاعاتی ارزشمندی روی رایانه خود دارند.به گزارش سایت آفتاب در این مقاله سعی شده است چند نکته که در زمینه امنیت رایانه اهمیت اساسی دارد به صورت مختصر شرح داده شود. کاربر در صورت رعایت این نکات می تواند تا حدود زیادی از حفظ امنیت رایانه خود مطمئن شود.

 

 

۱) استفاده از نرم افزارهای محافظتی (مانند ضدویروس ها) و به روز نگه داشتن آن ها

از وجود ضدویروس روی دستگاه خود اطمینان حاصل کنید. این نرم افزارها برای محافظت از رایانه در برابر ویروس های شناخته شده به کار می رود و در صورت استفاده از آن ها کاربر نگرانی درباره ویروس ها نخواهد داشت. در شرایطی که روزانه ویروس های جدید تولید و توزیع می شود، نرم افزارهای ضدویروس برای تشخیص و از بین بردن آن ها باید به صورت منظم به روز شود.

 

برای این کار می توان به سایت شرکت تولیدکننده ضدویروس مراجعه کرد و اطلاعات لازم را درباره نحوه به روزرسانی و نیز فایل های جدید دریافت کرد. عموما نرم افزارهای ضدویروس ابزارهای به روزرسانی و زمان بندی این فرآیند را در خود دارد. برای مطالعه بیشتر درباره ویروس ها و آشنایی با نحوه کار و قابلیت های ضدویروس ها به سایت های امنیتی مراجعه کنید.

 

 

۲) باز نکردن نامه های دریافتی از منابع ناشناس

این قانون ساده را پیروی کنید، «اگر فرستنده نامه را نمی شناسید، نسبت به نامه و پیوست های آن بسیار با دقت عمل کنید». هرگاه یک نامه مشکوک دریافت کردید، بهترین عمل حذف کل نامه همراه با پیوست های آن است.برای امنیت بیشتر حتی اگر فرستنده نامه آشناست باز هم باید محتاط بود. اگر عنوان نامه نا آشنا و عجیب است و در صورتی که نامه حاوی لینک های غیرمعمول است، باید با دقت عمل کرد. ممکن است دوست شما به صورت تصادفی ویروسی را برای شما فرستاده باشد. به عنوان مثال ویروس «I Love You» می تواند به همین صورت میلیون ها رایانه را در سراسر دنیا آلوده کند.

 

 

۳) استفاده از رمز عبور مناسب

رمز عبور تنها در صورتی دسترسی غریبه ها به منابع موجود را محدود می کند که حدس زدن آن به سادگی امکان پذیر نباشد. پسورد خود را در اختیار دیگران قرار ندهید و از یک پسورد در بیشتر از یک مورد استفاده نکنید. در این صورت اگر یکی از رمزها لو رود، همه منابع در اختیار شما در معرض خطر قرار نخواهد گرفت. قانون طلایی برای انتخاب رمز عبور شامل موارد زیر است:

 

▪ پسورد باید حداقل شامل ۸ حرف و تاحدامکان کلمه ای بی معنا باشد. در انتخاب این کلمه اگر از حروف کوچک، بزرگ و اعداد استفاده شود مانند fy۸d۲۷xk ضریب امنیت بالا تر خواهد رفت.

▪ به صورت منظم پسوردهای قبلی را عوض کنید.

 

▪ پسوردهای خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.

 

۴) محافظت از رایانه با استفاده از دیواره آتش

 

دیواره آتش(Firewall) ، دیواری مجازی بین سیستم رایانه ای و دنیای بیرون ایجاد می کند. این محصول به ۲ صورت نرم افزاری و سخت افزاری ارائه شده است و برای حفاظت رایانه های شخصی و نیز شبکه به کار می رود. حفاظ داده های غیرمجاز و یا داده هایی را که به صورت بالقوه خطرناک است، فیلتر می کند و دیگر اطلاعات را عبور می دهد. علاوه بر این حفاظ در شرایطی که رایانه به اینترنت متصل است، مانع دسترسی افراد غیرمجاز به رایانه می شود.

 

۵) خودداری از به اشتراک گذاشتن منابع رایانه با کاربران ناآشنا

 

سیستم های عامل این امکان را برای کاربران خود فراهم می آورد که با هدف به اشتراک گذاری فایل، دسترسی دیگران را از طریق شبکه و یا اینترنت به دیسک سخت محلی میسر کنند. این قابلیت امکان انتقال ویروس از طریق شبکه را فراهم می آورد. از سوی دیگر در صورتی که کاربر دقت کافی را در به اشتراک گذاشتن فایل ها به عمل نیاورد، امکان مشاهده فایل های خود را به کاربرانی که مجاز نیستند ایجاد می کند. بنابراین درصورتی که نیاز واقعی به این قابلیت ندارید، به اشتراک گذاری فایل را متوقف کنید.

 

۶) قطع اتصال به اینترنت در مواقع استفاده نکردن

 

به خاطر داشته باشید که بزرگراه دیجیتال یک مسیر دوطرفه است و اطلاعات ارسال و دریافت می شود. قطع اتصال رایانه به اینترنت در شرایطی که نیازی به آن نیست احتمال این که کسی به دستگاه شما دسترسی پیدا کند را از بین می برد.

 

۷) تهیه پشتیبان از داده های موجود روی رایانه

 

همواره برای از بین رفتن اطلاعات ذخیره شده روی حافظه دستگاه خود آمادگی داشته باشید. امروزه تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری متنوعی برای تهیه نسخه های پشتیبان توسعه یافته است که با توجه به نوع داده و اهمیت آن می توان از آن ها بهره گرفت. بسته به اهمیت داده باید سیاست گذاری های لازم انجام شود. در این فرآیند تجهیزات مورد نیاز و زمان های مناسب برای تهیه پشتیبان مشخص می شود. علاوه بر این باید همواره دیسک های Start up در دسترس داشته باشید تا در صورت وقوع اتفاقات نامطلوب بتوانید در اسرع وقت سیستم را بازیابی کنید.

 

۸) گرفتن منظم وصله های امنیتی(Patches)

 

بیشتر شرکت های تولیدکننده نرم افزار هر از چند گاهی نرم افزارهای به روزرسان و وصله های امنیتی جدیدی را برای محصولات خود ارائه می کنند. با گذر زمان اشکالات جدید در نرم افزارهای مختلف شناسایی می شود که امکان سوءاستفاده را برای هکرها به وجود می آورد. پس از شناسایی اشکال، شرکت تولیدکننده محصول، به نوشتن وصله های مناسب برای افزایش امنیت و از بین بردن راه های نفوذ به سیستم اقدام می کند. این وصله ها روی سایت های وب شرکت ها عرضه می شود و کاربران باید برای تامین امنیت سیستم خود همواره آخرین نسخه های وصله ها را بگیرند و روی سیستم خود نصب کنند. برای راحتی کاربران ابزارهایی توسعه داده شده است که به صورت خودکار به سایت های شرکت های تولیدکننده محصولات متصل می شود و فهرست آخرین وصله ها را دریافت می کند. سپس با بررسی سیستم موجود نقاط ضعف آن شناسایی و به کاربر اعلام می شود. به این ترتیب کاربر از وجود آخرین نسخه های به روزرسان آگاه می شود.

 

۹) بررسی منظم امنیت رایانه

 

در بازه های زمانی مشخص وضعیت امنیتی رایانه خود را ارزیابی کنید. انجام این کار در هر سال حداقل دو بار توصیه می شود. بررسی پیکربندی امنیتی نرم افزارهای مختلف شامل مرورگرها و حصول اطمینان از مناسب بودن تنظیم های سطوح امنیتی در این فرآیند انجام می شود.

 

۱۰) حصول اطمینان از آگاهی اعضای خانواده و یا کارمندان از نحوه برخورد با رایانه های آلوده

 

هر کاربری که از رایانه استفاده می کند باید اطلاعات کافی درباره امنیت بداند. چگونگی استفاده از ضدویروس ها و به روزرسانی آن ها، روش گرفتن وصله های امنیتی و نصب آن ها و چگونگی انتخاب گذر واژه مناسب، از جمله موارد ضروری است.

برگرفته از: روزنامه خراسان ( www.khorasannews.com )
گردآوری و تنظیم:گروه علم و فن آوری پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/tech

مروری بر دیگر مطالب 'علوم کامپیوتر'تازه های علوم کامپیوتر