mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
علم و فن آوری
علم و فن آوری > کامپیوتر و فن آوری اطلاعات > علوم کامپیوتر >منشاء علائم رایانه ای را بشناسید

منشاء علائم رایانه ای را بشناسید

بخش:علوم کامپیوتر


گزارشی از تاریخ چه یا منشاء نشانه های رایانه ای اخیرا" منتشر شده است. نشانه هایی که روزانه هزاران بار از آن ها استفاده می کنیم اما شاید نگاه یا ذهن مان تنها چند صدم ثانیه درگیر فکر کردن به آن ها شود.

 

نشانه های مختلفی که به منظور دادن دستورهای متفاوت به رایانه ها مورد استفاده قرار می گیرند را امروزه می توان در هر جا، بر روی لباس ها، در داخل خودروهای اتوماتیک و بسیاری از ابزارها و کاربردهای دیگر مشاهده کرد.

 

● نشانه انرژی

در زمان جنگ جهانی دوم مهندسان از سیستمی دوتایی برای برچسب زدن به کلیدهای خاموش و روشن انرژی دستگاه های مختلف استفاده می کردند، یک ۱ به معنی روشن و یک ۰ به معنی خاموش.

 

در سال ۱۹۷۳ کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک نشانه ای به گونه ای ترکیبی به شکل یک دایره ی شکسته با خطی در میان شکستگی را به عنوان نشانه ی حالت آماده باش انرژی یا Standby انتخاب کرد که تا کنون نیز این نشانه به همان معنی پابرجا باقی مانده است. اما مؤسسه ی مهندسان الکتریکی و الکترونیکی با اعلام مبهم بودن مفهوم این نشانه، مفهوم آن را به مفهوم ساده ی انرژی تغییر دادند.

 

● دستور

شکل میدان اردوگاه های سوئدی ها و لوگوی اپل چه نقطه ی مشترکی می توانند با هم داشته باشند؟ «اندی هرتزفلد» از تیم سازندگان رایانه های مک هنگامی که به همراه تیمش در حال مطالعه بر روی چگونگی ترجمه ی دستورهای موجود در لیست دستورهای رایانه به یکی از کلیدهای صفحه کلید بود، تصمیم به افزودن یک کلید عملیاتی گرفت.

 

ایده ی وی بسیار ساده بود، زمانی که این کلید به همراه کلیدهای دیگر فشرده می شود می تواند دستوری متناسب با کلیدهای فشرده شده را از میان لیست دستورها فعال کند. جابز از این ایده به هیچ وجه استقبال نکرد و از آن برای نمایش دادن لوگوی اپل استفاده کرد.

به دلیل این که «بلاتند» در متحد کردن اقوام متفرقی که اکنون در نروژ، سوئد و دانمارک ساکن هستند نقشی کلیدی به عهده داشته است، فن آوری بلوتوث به گونه ای طراحی شده تا همکاری میان صنایعی از قبیل رایانه، تلفن همراه و اتوموبیل سازی را فراهم آورد.

 

هرتزفلد در پاسخ گفت: "تعداد لوگوهای اپل بر روی نمایش گر بسیار زیاد است و این مسخره است. ما در حال از بین بردن تأثیر لوگوی اپل هستیم." سپس باز طراحی دوباره ای از این نشانه انجام گرفت و طراحی به نام «سوزان کر» با استفاده از واژه نامه ی بین المللی نشانه ها و انتخاب یکی از نشانه های منتصب به سوئد که برای نشانه گذاری مناطق مناسب برگزاری اردوها استفاده می شد، به منظور نشان دادن «نشانه ای برای مکان مورد علاقه» ی کاربر بر روی صفحه کلید برای همیشه بر روی صفحات کلید کاربران رایانه های اپل جا گرفت.

 

● بلوتوث

حتما" داستان پادشاه دانمارکی ها را در قرن دهم میلادی شنیده اید. «هارالد بلاتند» به پادشاه دندان آبی شهرت داشت. وی علاقه ی فراوانی به میوه ی جنگلی «تمشک آبی» یا بلوبری داشت و تعدادی از دندان هایش برای همیشه آبی رنگ شدند.

 

آن چه شاید ندانید این است که نشانه ی بلوتوث یا «دندان آبی» در واقع ترکیبی از دو حرف اول نام این پادشاه است. اولین نشانه ی بلوتوث از شکلی دندان مانند نیز برخوردار بود اما فعل و انفعالات نشانه ای این جا پایان نگرفت.

به دلیل این که «بلاتند» در متحد کردن اقوام متفرقی که اکنون در نروژ، سوئد و دانمارک ساکن هستند نقشی کلیدی به عهده داشته است، فن آوری بلوتوث به گونه ای طراحی شده تا همکاری میان صنایعی از قبیل رایانه، تلفن همراه و اتوموبیل سازی را فراهم آورد.

 

 

● USB

 

نماد تصویری USB مشابه عصای سه شاخه ی نپتون، خدای دریاها در افسانه های یونانی، طراحی شده است. طراحان نشانه ی USB به جای استفاده از یک مثلث در بالای هر یک از شاخه های این نشانه، تصمیم گرفتند از یک مثلث، یک مربع و یک دایره استفاده کنند. این طرح با هدف نمایش دادن دستگاه های جانبی متعددی که می توانند با استفاده از این فن آوری به رایانه وصل شوند، اجرا شده است.

 

● پخش

با وجود این که کلیدهای پخش/مکث از ساکنان بومی صفحه کلید رایانه ها نیستند، در نهایت جای خود را در میان کلیدهای صفحه کلید رایانه ها، پخش کننده های چند رسانه ای و بسیاری دیگر از ابزارهایی که توانایی پخش فایل های ویدئویی یا صوتی را دارند، باز کرد. متأسفانه تا کنون منشاء خاصی برای توضیح مثلثی که برای پخش و دو خط موازی که برای مکث در نظر گرفته شده یافته نشده است. این نشانه ها اولین بار در دهه ی ۱۹۶۰ بر روی کاست های قرقره ای نمایان شدند. در برخی کلیدها این نشانه ها به صورت ترکیبی برای نمایش دادن کاربرد بازبینی فیلم یا جلو بردن سریع فیلم مورد استفاده قرار می گیرند. جهت این مثلث بر روی فیلم های ویدئویی مسیر گردش کاست را نمایش می داد.

 

 

● مکث

 

از زمانی که این نشانه دیده شده و مورد استفاده قرار گرفته بسیاری اعلام کرده اند این نشانه یادآور نمادی از اتصالی باز بر روی یک مدار الکترویکی است. برخی از آن به عنوان نشانه ی توقفی یاد می کنند که توده ای از میان آن خالی شده است. با این حال منشاء کلاسیکتری نیز برای توضیح این نشانه وجود دارد، در نت نویسی های موسیقی، این نشانه به معنی سکوت، نمایش دهنده ی یک وقفه یا انتظار است.

 

● خواب

حالت انتظار یا Standby رایانه افراد را گیج می کرد و از این رو تصمیم به تغییر نام آن گرفته شد و به منظور تشبیه آن به حالت خواب در انسان که طی آن مغز انسان نه روشن است و نه خاموش، نام خواب برای این کلید در نظر گرفته شد و نشانه ی آن نیز هلال باریک ماه انتخاب شد.

 

در سال ۱۹۷۱ «ریموند تاملینسون»، برنامه نویس شرکتی به نام «برنک و نیومن» تصمیم به قرار دادن نشانه ای میان آدرس های شبکه گرفت تا کاربران را از ترمینال ها جدا کند. پیش از این نیز در سال ۱۸۸۵ نشانه ی @ به مفهوم «در مقیاس» بر روی برخی از صفحه کلیدها مورد استفاده قرار می گرفت. حتی برخی معتقدند این نشانه در قرن ششم میلادی نیز وجود داشته و به عنوان نشانه ای برای سال های پس از مرگ مسیح مورد استفاده قرار می گرفته است.

 

● @

تنها نشانه ی این لیست که در مجموعه ی موزه هنرهای مدرن رتبه ای به خود اختصاص داده است نشانه ی @ است که به احتمال زیاد در واژه های مرتبط با شبکه و اینترنت ریشه دارد. این نشانه از نام های متعددی برخوردار است از جمله حلزون در کشورهای ایتالیا و فرانسه، موش در چین و دم میمون در آلمان.

 

در سال ۱۹۷۱ «ریموند تاملینسون»، برنامه نویس شرکتی به نام «برنک و نیومن» تصمیم به قرار دادن نشانه ای میان آدرس های شبکه گرفت تا کاربران را از ترمینال ها جدا کند. پیش از این نیز در سال ۱۸۸۵ نشانه ی @ به مفهوم «در مقیاس» بر روی برخی از صفحه کلیدها مورد استفاده قرار می گرفت. حتی برخی معتقدند این نشانه در قرن ششم میلادی نیز وجود داشته و به عنوان نشانه ای برای سال های پس از مرگ مسیح مورد استفاده قرار می گرفته است.

 

● FireWire

در سال ۱۹۹۵ گروهی کوچک از سازندگان فن آوی FireWire در صدد طراحی نشانه ای برآمدند که می توانست با دقت ویژگی های فن آوری که در حال تکمیل آن بودند را آشکار کند. کارایی اصلی این فن آوری اتصال پر سرعت برای تجهیزات دیجیتال صوتی و تصویری بود. به همین دلیل طراحان نمادی را با سه شاخه به نشانه ی تصویر، صوت و اطلاعات طراحی کردند. این نماد در ابتدا قرمز رنگ بود اما بعدها به دلایل نامشخصی به رنگ زرد تغییر یافت.

 

 

● SBBOD

 

این نماد نام های متعددی دارد، گردونه ی سرنوشت هایپنو، پیتزای چرخنده، مارپیچ مرگ و SBBOD یا «توپ مرگ ساحلی چرخنده». اپل این نشانه را رسما" به عنوان «مکان نمای چرخنده ی انتظار» معرفی کرده است. این نشانه که اولین بار در اپل OSX مورد استفاده قرار گرفت و استفاده از آن ادامه پیدا کرد، زمانی دیده می شود که نرم افزاری توانایی اجرا شدن یا پاسخ دادن به سیستم عامل را ندارد. بسیاری بر این باورند این نشانه به گونه ای تکامل یافته ی مکان نمای ساعت مچی است که این شرکت اولین بار در مدل های اولیه ی مک OS استفاده کرد.

 

● اترنت

آن چه امروزه به عنوان نشانه ی پورت اترنت شناخته می شود با وجود این که اترنت سال ها پیش ابداع شده، در واقع توسط دیوید هیل مؤسسه ی IBM طراحی شده است. به گفته ی وی این نشانه بخشی از یک سری نشانه ها بود که تمامی آن ها اتصالات شبکه های محلی مختلف را که فعال بودند نشان می دادند. در این نشانه ردیفی از بلوک های نامرتب رایانه ها و ترمینال های مختلف دیده می شود.

برگرفته از: علوی ( www.alavigroup.com )
گردآوری و تنظیم:گروه علم و فن آوری پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/tech

مروری بر دیگر مطالب 'علوم کامپیوتر'تازه های علوم کامپیوتر