mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
علم و فن آوری
علم و فن آوری > علم و تکنولوژی >کارواش های بدون آب,تکنولوژی جدید!

کارواش های بدون آب,تکنولوژی جدید!

بخش: علم و تکنولوژی


چندصباحی است که این تکنولوژی پا به عرصه ظهور گذاشته و با ورودش به زندگی آدمیان، انقلابی عظیم به راه انداخته است.


این دانش که بر پایه علم شیمی بنیان گذاری شده، هدفش ارتقا و بهره وری از مواد است، با این توجه که باعث راندمان چندین برابری، سرعت و سهولت در زندگی شود، پس انقلاب،واژه ای اغراق آمیز برای این مقوله نیست.


شاید اولین قدم نانو در زمینه خودرو،ورودش در باب رنگ خودرو بود.این رنگ ها در برابر ضربات بسیار مقاوم هستند ودر عین حال ازانعطاف پذیری بالایی برخوردارند که باعث عدم ریختن و یا شکستن و ترک خوردن رنگ در مواجهه با برخوردهای سبک تر هستند.


جلا و درخشندگی خیره کننده درکنار خواصی که باعث دیرتر کثیف شدن بدنه خودرو نسبت به سایر خودرو هایی که دارای رنگ معمولی هستند، می شودنیز از دیگر خواص برتر این فن آوری است.


این خاصیت همانند یک واکسن، بدنه خودرو را از چسبندگی آلاینده ها به خود تا درصد زیادی مصون نگه می دارد ورنگ را در برابر اشعه فرابنفش خورشیدمحافظت می کند. با این مقدمه کوتاه نگاهی می اندازیم به کارواش های بدون آب که اصول کارشان برگرفته از این علم است.

 


در این راستا با آقایان رامین زمانفر و پیام کوهنورد مدیران و موسسان شرکت رسام اندیش زمان که وارد کننده برند Eco CarCare از کشور انگستان هستند،آشنا شدیم. آقای رامین زمانفر علت اصلی ورود شرکتشان به مقولهNano Waterless carwash را این گونه بیان می کند.

 


با ازدیاد جمعیت و مصرف غیر اصولی از منابع آب، این عنصر حیاتی، روزبه روز در حال تقلیل رفتن است وشاهد کمبود آب در بسیاری از شهرهای کشور هستیم. با مطالعات فراوان و بازدید از کارخانه های مختلف توانستیم این محصول را که از بهترین برندهای اروپایی در زمینه تولید محصولات نانو تکنولوژی است وارد کرده تا جدا از حرف و تبلیغات شعاری واقعا کارا بوده و همچنین نتیجه ای مطلوب و ماندگار برای مصرف کننده نهایی به ارمغان بیاورد.

 


مقصود نهایی از واردات این محصول آن بود که بتوانیم سهمی شایان توجه در صرفه جویی آب، این منبع گرانبهای خدادادی داشته،در عین حال شرایطی را مهیا کنیم تا با هم بتوانیم از مزایای ثانویه این محصولات که در ادامه به توضیح مبسوط آنها می پردازیم کمال استفاده را داشته باشیم. ابتدایی ترین مزیت این کارواش ها همان گونه که از نامش هویداست، صرفه جویی در مصرف آب است که پارامتری شایان توجه است، در این نوع کارواش ها حتی قطره ای آب هم استفاده نمی شود در صورتی که در کارواش های معمولی حداقل میزان استفاده از آب برای شستن ۱ ماشین ۲۰ لیتر است.چنانچه دست کم (مفروض) محاسبه شود، در شهر تهران ۱۰۰ کارواش و هر کدام روزانه ۵۰ خودرو را بشویند به عدد ۳ میلیون لیتر در ماه می رسیم که این عدد می تواند جایگزین بخش های مفید و ضروری تر کشور شود.

 

در ضمن اکثر آب های استفاده شده در کارواش ها از کیفیت بالایی برخوردار نیستند و به سبب سختی و املاح بیش از حدشان به مرور زمان موجب پوسیدگی زود هنگام بدنه وکدری رنگ خودرو خواهند شد وپاکیزگی نسبی،ظاهری و بسیار کوتاه مدت را پدید می آورند در حالیکه پسماند این کارواشها نیز در برخی موارد به خوبی مورد توجه واقع نمی گردد و با بازگردانده شدن به همان منابع زیر زمینی باعث آلودگی کل آب می شوند .


اما از مضرات دیگر کارواش های سنتی، فشار شدید آب است که در همان ابتدای کار با حرکت دادن آلاینده ها و گرد و خاک روی بدنه خودرو و سپس با چسبیدن ذرات آلودگی به سطح دستمالهای معمولی همانند سنباده عمل کرده و به مرور زمان خودرو را پر از خط و خش می کند. لازم به توضیح است که در شست وشوی با فناوری نانو خبری از لنگ های سنتی و دستمال های الیافی نیست،چون این دستمال ها به خودی خود باعث خطوطی محو، روی خودرو می شود که علی الخصوص در ماشین هایی با کیفیت رنگ پایین تر این خطوط بیشتر جلوه گر هستند.


آقای زمانفراگر از آب پرفشار و دستمال های الیافی استفاده نمی شود، پس ماشین چگونه تمیز خواهد شد؟


در پکیج Eco CarCare نه تنها از آب و دستمال های معمولی خبری نیست بلکه از شامپو واکس های متدوال هم استفاده نمی شود. در مدل شست وشویNano Waterless carwash بسته ای شامل ۵ جزء در اختیار است که تمام مواد و لوازم مورد نیاز را در خود جای داده.


-اسپری Nano Waterless carcare


-حوله های Pro microfiber با قابلیت جذب بالا


-واکس گیاهی مخصوص لاستیک،داشبورد و قطعات داخلی نیازمند واکس


-فوم (ابر) مخصوص واکس


-دی وی دی و کاتالوگ آموزشی

 

ابتدا باید مواد نانو را به سطح خودرو اسپری کنیم که این عمل باعث جدا شدن آلودگی از آن سطح شده و هم زمان لایه ای بسیار ظریف از ذرات نانو در زیر آلودگی ایجاد می شود، سپس با کشیدن حوله اول تمام آلودگی و کثیفی جذب حوله شده و بلافاصله حوله دوم کشیده می شود. کشیدن حوله دوم سبب یکنواختی و پرداخت همان لایه نانو و براق شدن سطح است.در نهایت خواهید دید به همین سادگی اتومبیل تمیز و واکس شده است!


از دیگر جذابیت های استفاده از این نوع کارواش ها و محصولاتشان، چند منظوره بودن کارایی آنهاست.نظافت در حد عالی،تمیزی و درخشندگی فوق العاده به علت وجود واکس مخصوص موجود در این شویندگان و تمیز ماندن طولانی وماندگارتر نسبت به نوع سنتی است.بعد از شست وشو با این مواد همان گونه که ذکر شد لایه ای بسیار ظریف از ذرات نانو بصورت واکس روی رنگ خودرو ایجاد می شود که دارای ۴خاصیت بسیارمفید است:اول آنکه سطح خودرو بسیار صیقلی و لیز می شود وچنانچه گرد و خاک در حالت سکون روی خودرو بنشیند، پس از حرکت بخش عمده آن آلاینده ها در اثر باد از روی ماشین بلند خواهد شد!


دومین خاصیت، آنکه رنگ خاصیت آب گریز و آنتی استاتیک پیدا می کند وبه همراه خاصیت اول که همان سطح بسیار لیز است پس از تجمیع قطرات کوچک به قطره های بزرگ تر سبب جاری شدن آب از روی بدنه خودرو می شود.

 


سوم آنکه سطح مقطعی که این لایه نانو روی آن قرار دارد از اشعه فرا بنفش(UV) خورشید که اصلی ترین علت آفتاب سوختگی و مات شدن رنگ بدنه است به خوبی محافظت می کند. و اما نکته چهارم، مزیت چشم گیر و در خور توجه درخشنگی خیره کننده(Ultrashine)رنگ و بدنه است که نظر هر مشکل پسندی را به خود جلب می کند و حاصل استفاده از واکس تهیه شده از سمغ گیاهی به نام Carnauba در ابعاد نانو بوده که در مناطق استوایی وجود دارد. در نهایت واکس لاستیک ها، داشبورد و قطعات داخلی نیازمند به واکس نیز از اجزا تکمیل کننده پکیج Eco CarCare است.

 


واکس های موجود در بازار دارای درصد بالای سیلیکون بوده و از خاصیت چرب کردن برای درخشندگی بهره می گیرند و همان طور که همگان مطلع هستند هر ماده ای که چرب باشد به خوبی خاک و گرد وغبار را به خود جذب کرده و سیلیکون که باعث سفت شدن لاستیک می شود لاستیک را دچار ترک های زود هنگام در دیواره ها می کند. اما واکس هایی که در کیت محصولات ما قرار دارد با استفاده از مواد گیاهی تولید شده و فاقد سیلیکون است و درخشندگی عاری از چربی را به ارمغان می آورد.


آقای کوهنورد آیا پکیج های کمپانی شما از نظر اقتصادی هم مقرون به صرفه هستند یا آنکه فقط دوست دار محیط زیست هستند؟


بله استفاده از محصولات ما کاملا توجیه اقتصادی دارد اما در رابطه با این سوال باید از چند منظر پاسخ بدهیم اول آنکه با استفاده از Eco CarCare Kit میتوان بین ۷ تا ۱۰ مرتبه یک ماشین سدان سایز متوسط را شست و حوله ها را تا ۶۰ بار شستشو حفظ کرد که همین پارامتر به تنهایی حداقل تا چندین برابر نسبت به کارواش سنتی مقرون به صرفه تر است.


ثانیا، اگر مسئله زمان را هم در نظر بگیرید و با توجه به ترافیک این روزهای شهرهای بزرگ چنانچه زمان لازم جهت مراجعه به کارواش را، ۲۰ دقیقه، حداقل زمان انتظار نوبت ۱۵ دقیقه و دست کم زمان شست وشو را۶۰ دقیقه در نظر بگیریم و آن را با تایم خشک کردن خودرو و مجددا ۲۰ دقیقه زمان برگشت از کارواش، جمع بزنیم؛ حداقل زمان از دست رفته نزدیک به ۲ ساعت خواهد شدو درقرن ۲۱ که سرعت حرف اول وآخر را می زند صرفه جویی در زمان را که پارامتری بسیار قابل توجه است پوشش می دهد.


نکته آخر مسئله سوخت خودرو است که برای تمام اقشار قابل توجه است.هنگامی که خودرو در محل پارک خود شست شو شود نیازی به رفت و برگشت به کارواش ندارد و در نتیجه Eco CarCare Kit از ۴ منظر شامل توجیه اقتصادی می شود؛ آب،بنزین، زمان و هزینه شست شو.


آقای مهندس کوهنورد سخن خود در رابطه با پیدایش کارواش بدون آب را این گونه ادامه می دهد.


تاریخچه کارواش بدون آب به حدود ۲۰ سال پیش از این بازمی گردد که نمونه های آن در کشورهای حاشیه خلیج فارس یافت می گردد و با توجه به تحقیقات علت اصلی استفاده این کشورها از این روش کمبود آب شیرین بود و استفاده از این روش از آن تاریخ تاکنون در این کشورها ادامه دارد زیرا کمبود آب را به خوبی پوشش داده و این معضل را بطور کامل از بین می برد، ولی این روش به دلیل استفاده از پاک کننده های قوی که بر پایه مواد شیمیایی تولید شده می تواند باعث اثرات مخربی روی رنگ خودرو شود و در عین حال در روشهای قدیمی (فاقد ذرات نانو) از ایجاد خط و خش بر روی بدنه خودرو جلوگیری نمی شود، حال آن که در ۵ سال گذشته شاهد ایجاد واحدهای خدماتی با استفاده از مواد نانو و جایگزینی و فراگیری این روش در این کشورها هستیم.


با توجه به معرفی این روش در کشور ایران از سال ۱۳۸۹ توسط این شرکت این روزها در شهرهای بزرگ کشور خودمان هم شاهد واحدهای خدماتی با استفاده از نام کارواش نانو هستیم که خدمات خوبی هم ارائه می دهند اما بعضا مشاهده شده که از مواد غیر نانو و استاندارد و نیز شامپو واکسهای مختلف استفاده می شود که آثار زیانبار زیادی به همراه داشته، پس در انتخاب هوشیار عمل کنید.

برگرفته از: گزارش بازار
گردآوری و تنظیم:گروه علم و فن آوری پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/tech

مروری بر دیگر مطالب ' علم و تکنولوژی'تازه های علم و تکنولوژی