mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
اجتماعی
اجتماعی > علوم اجتماعی >چگونه در جمع صحبت کنیم؟

چگونه در جمع صحبت کنیم؟

بخش:علوم اجتماعی

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می شود شما حرفی نزنید این است که قبلش کلی با خودتان فکرهای منفی می کنید، یعنی فکر می کنید دیگران چه عکس العملی نشان می دهند، حتما می خندند، حرف های شما به درد نمی خورد و... این فکرهای منفی که دائم در حال قضاوت است را کنار بگذارید وقتی در جمعی حاضر می شوید اول از همه سعی کنید به خودتان فکر نکنید، اگر در جلسه ای هستید نظرات تان را مطرح کنید و اگر در مهمانی خانوادگی یا دوستانه هستید فقط موضوعی که می خواهید بگویید را یک بار در ذهن مرور کنید بعد هم قضاوت دیگران را برای خودتان خیلی بزرگ جلوه ندهید در این صورت اگر حتی مورد تمسخر همه واقع شوید خیلی ناراحت نمی شوید.

 

 

ما هر روز با خودمان می گوییم این بار که به مهمانی رفتیم دیگر صحبت می کنیم، اصلا این دفعه که جلسه داشتیم نظرمان را می گوییم یا این بار که در جمع دوستان مان قرار گرفتیم اول ما صحبت می کنیم و... خلاصه هی به خودمان قول می دهیم که ما هم اهل صحبت کردن می شویم و در جمع حرف می زنیم اما هر بار که در جمع حضور پیدا می کنیم نمی توانیم حرفی بزنیم تازه همان چند کلمه را هم با کلی ترس و لرز بیان می کنیم و بعد تا آخر مهمانی یا کلاس ترجیح می دهیم سکوت کنیم این درد ما! درد خیلی از آدم هاست، کسانی که نمی توانند در جمع صحبت کنند و آن وقت از این بابت ناراحت هستند.

 

● ترسی به نام حرف زدن!

چند لحظه ای چشمان تان را ببندید و تصور کنید که در یک مهمانی دوستانه حضور دارید آن وقت می توانید به راحتی آدم های مختلف را در این مهمانی در نظر بگیرید، یکی از همان اول تا آخر یک ریز حرف می زند و درباره عالم و آدم نظر می دهد! یکی رفته است روی صندلی ایستاده و داد می کشد تا بقیه توجهی به او داشته باشند، یکی دیگر هر از گاهی چیزی یادش می آید و نظری می دهد و آن وقت شما آرام گوشه ای ساکت نشسته اید و تنها گوش می دهید گاهی دل تان می خواهد شما هم اتفاقی را تعریف کنید یا این که درباره موضوعی که دوست تان مطرح می کند مخالفت یا حتی او را همراهی کنید اما بعد از این که چند بار جملات را توی ذهن تان بالا و پایین می کنید بی خیال و از گفتن نظرتان یا تعریف کردن اتفاقات مختلف منصرف می شوید، چون دائم با خودتان فکر می کنید اگر این را بگویید بقیه چه فکری درباره شما می کنند شاید اتفاقی که شما تعریف کنید جالب نباشد شاید به نظر شما بخندند شاید مسخره تان کنند شاید کسی به حرف های شما توجه نکند و... برای همین در تمام مدت مهمانی ترجیح می دهید سکوت کنید و تنها شنونده باشید.

 

این اتفاق می تواند توی یک جلسه کاری یا حتی در جمع خانوادگی هم برای شما پیش بیاید اتفاقی که خیلی خوشایند نیست و احساس خوبی را به آدم منتقل نمی کند. آدم هایی که نمی توانند در جمع صحبت یا اظهار نظر کنند اول از همه اعتماد به نفس پایینی دارند بعد انتقادپذیر نیستند و انتقاد دیگران، ترس و وحشت دارند و دست آخر این که مهارت ایجاد ارتباط کلامی ندارند یعنی حتی زمانی که در مورد یک موضوع اطلاعات خوبی دارند نمی توانند آن را به خوبی بیان کنند. بیشتر کسانی که نمی توانند با توجه به اطلاعاتی که دارند در جمع صحبت کنند به این دلیل است که در کودکی والدین عزیزشان دائم آن ها را موقع حرف زدن مسخره یا به خاطر چیزهایی که گفته اند سرکوب کرده اند و همین باعث می شود که آن ها خاطره خوبی از حرف زدن نداشته باشند و تحقیر شدن های کودکی باعث می شود که از صحبت در جمع فراری باشند.

 

 

 

 

● وقتی حرفی برای گفتن داریم!

 

حالا هر دفعه با خودتان تصمیم می گیرید که این بار حتما به جان جیمی ها حرف می زنم و نظر می دهم و... و بعد دوباره انگار نه انگار که به خودتان قول داده اید و جان ما را قسم خورده اید شاید برای این که روی حرف تان بمانید و بتوانید در جمع صحبت کنید باید تمرین کنید پس به نکات زیر توجه کنید و قبل از حضور در جمع این پیشنهادات را بخوانید:

بیشتر کسانی که نمی توانند با توجه به اطلاعاتی که دارند در جمع صحبت کنند به این دلیل است که در کودکی والدین عزیزشان دائم آن ها را موقع حرف زدن ضایع و مسخره کرده اند و یا به خاطر چیزهایی که گفته اند سرکوب شده اند

 

 

● به افکار منفی توجه نکنید

 

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می شود شما حرفی نزنید این است که قبلش کلی با خودتان فکرهای منفی می کنید، یعنی فکر می کنید دیگران چه عکس العملی نشان می دهند، حتما می خندند، حرف های شما به درد نمی خورد و... این فکرهای منفی که دائم در حال قضاوت است را کنار بگذارید وقتی در جمعی حاضر می شوید اول از همه سعی کنید به خودتان فکر نکنید، اگر در جلسه ای هستید نظرات تان را مطرح کنید و اگر در مهمانی خانوادگی یا دوستانه هستید فقط موضوعی که می خواهید بگویید را یک بار در ذهن مرور کنید بعد هم قضاوت دیگران را برای خودتان خیلی بزرگ جلوه ندهید در این صورت اگر حتی مورد تمسخر همه واقع شوید خیلی ناراحت نمی شوید.

 

 

● با خودتان حرف بزنید

یعنی اگر بلد نیستید حرف بزنید و تا می خواهید دو کلمه صحبت کنید کلی من من می کنید و وسطش کلی آب دهان قورت می دهید و تازه بعد از هر جمله یک عالمه مکث می کنید باید اول سخنوری خودتان را قوی کنید یعنی بتوانید به راحتی شیوا و رسا صحبت کنید برای این کار می توانید از یک آدم بی کار یا یک آیینه استفاد و شروع کنید به صحبت شاید با خودتان بگویید این دیوانه بازی ها چیست که پیشنهاد می کنید! اما همین حرف زدن با خود یا با یک نفر چنان در صحبت کردن شما و البته ریختن ترس و دلهره تان موثر است که باور کردنی نیست. یک بار امتحان کنید.

 

 

● اطلاعات بیشتری کسب کنید

 

برای این که بتوانید در جمع حرف بزنید یا در مورد موضوعی نظر بدهید باید حرفی برای گفتن داشته باشید این حرف ها را نمی توانید همین طوری از توی آستین تان در بیاورید بنابراین کسب اطلاعات و داشتن دایره لغات وسیع در خوب صحبت کردن به شما کمک می کند و به شما اعتماد به نفس می دهد چون شاید دلیل این که شما در خیلی از موقعیت ها نمی توانید حرفی بزنید این است که کلا چیزی برای گفتن ندارید بنابراین سعی می کنید با توجه به جمعی که می خواهید در آن حضور پیدا کنید اطلاعات کسب کنید انتخاب یک موضوع مناسب خودش خیلی در توجه دیگران به حرف های شما تاثیرگذار است. خواندن کتاب روزنامه و نگاهی به سایت های خبری و البته بالا بردن دایره اطلاعاتی خود مثل داستان کوتاه، لطیفه، ضرب المثل و حتی ابیات شعر هم کمک زیادی به شما می کند.

 

 

● مهارت های ارتباط کلامی را یاد بگیرید

برای این که بتوانید مخاطب خودتان را جذب کنید، شیوه حرف زدن شما، لحن کلام، نوع نشستن و حتی تکان دادن دست شما در برقراری ارتباط با طرف مقابل تان موثر است. اگر شما آدمی باشید که به آهستگی و آرامی صحبت می کند که همه خواب شان می برد یا کسی هستید که موقع صحبت کردن خیلی بی ادبانه و توهین آمیز صحبت می کند کسی تمایلی به گوش دادن به حرف های تان ندارد باید تمرین کنید که هم صدایتان رسا باشد و هم از کلمات مؤدبانه استفاده کنید. میمیک صورت شما هم در توجه مخاطب شما مؤثر است یعنی اگر صورت بشاش و خنده رو و مهربانی داشته باشید دیگران بیشتر تمایل دارند تا به حرف های تان گوش بدهند تازه آرام بودن بدن تان و شاد بودن روحیه تان در بالا رفتن اعتماد به نفس به خودتان هم کمک می کند.

 

 

 

   نویسنده: وجیهه محمدپور مقدم

برگرفته از: روزنامه خراسان ( www.khorasannews.com )
گردآوری و تنظیم:گروه اجتماعی پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/social

مروری بر دیگر مطالب 'علوم اجتماعی'

تازه های علوم اجتماعی