mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
اجتماعی
اجتماعی > علوم اجتماعی >تمام کارهایی که پیش از تغییر شغل باید در نظر داشته باشید

تمام کارهایی که پیش از تغییر شغل باید در نظر داشته باشید

بخش:علوم اجتماعی

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که شغل مناسبی دارید یا نه ؟ لازم است شغل خود را تغییر دهید یا ترجیح می دهید در آن بمانید و جایگاه فعلی را از دست ندهید؟ در برخی مواقع ایجاد تغییراتی در شغل و حرفه برای به موفقیت رسیدن موثر است. البته این تغییرات باید به شکلی باشد که فرد بتواند خود را با آن ها سازگار کند و قابلیت انعطاف پذیری او، پاسخگوی آن باشد. اگر شما هم قصد دارید در شغل و حرفه تان تغییری ایجاد کنید پیش از هر اقدام این سوالات را از خود بپرسید:

 

 

● ارزش های من چه هستند؟

 

زمانی ما تمایل به ایجاد تغییر داریم که حس کنیم مسائلی که در کار مد نظر قرار داده شده با ارزش های ما منافات دارد. ارزش های ما می تواند مسائلی مانند صداقت، درستکاری، امانت، کمال، استقلال یا اطلاعات علمی غنی داشته باشد. زمانی که ارزش های اساسی ضعیف می شود یا از بین می رود ممکن است فرد کارها را ناقص و بد انجام دهد. لازم است هر فرد ابتدا ارزش های خود را بنویسید و با ارزش های یاد داده شده نه تلقین شده مقایسه کند. وقتی قرار است شغلی جدید انتخاب کنیم باید بدانیم سازمان جدید تا چه حد انتظارات ما را برآورده می کند.

 

● تا چه حد با احتمال زیان می توانم شغلم را تغییر دهم؟

تغییر شغل همیشه با برخی خطرات احتمالی همراه است باید فکر کنیم اگر پیامدهای قابل انتظار و منطقی کار به ثمر نرسد چه عکس العملی خواهیم داشت؛ تکیه گاه و آیا پشتیبانی در خانه داریم؟ چه میزان پس انداز داریم؟ مهم ترین نیازهای ما چیست؟ در یک شغل دنبال چه جنبه هایی هستیم؟ آزادی عمل برای تغییر شغل داریم؟ نیاز به همراهی و یاری کسی داریم؟ از نظر امنیت و سلامت چطور؟ چقدر فشارهای روحی و روانی تاثیر می گذارد؟ آیا با کمی تلاش بیشتر می توانیم بدون ایجاد تغییر نیازهای مان را برآورده کنیم؟

 

 

● من چه مهارت ها و استعدادهای ویژه ای دارم؟

 

لازم است هر فرد فهرست کاملی از استعدادها و مهارت های خود و تمام دوره های علمی و فنی را که گذرانده تهیه کند و چگونگی استفاده از آموخته ها و دانش فنی را بنویسد. مثلا شخص باید بداند که چه تکنیک هایی را آموخته که در بازارکار، معمولی نیست و بعد در مورد سازمان هایی که به دنبال افرادی مثل او هستند فکر کند.

 

● چه نوع کاری بیشترین انرژی بالقوه و نهانی من را به مرحله ظهور می رساند؟

باید دنبال کاری باشیم که هر روز صبح باعث شود با هیجان از جای مان برخیزیم. باید دنبال شرایطی باشیم که بدون خستگی بتوانیم و تمایل داشته باشیم ساعت های طولانی کار کنیم.

 

 

● میزان قدرت تحمل و بردباری ام در برابر ناکامی ها چقدر است؟

 

هر کار جدید با ناکامی های تازه ای همراه است. فرد باید بداند می تواند با آن ها مقابله کند یا نه؟ همیشه یک دوره زمانی برای سازگاری و تطابق با شرایط وجود دارد. فرد باید فکر کند تا چه میزان می تواند خود را با شرایط جدید وفق دهد. آیا می تواند از عهده وقایع غیرقابل پیش بینی برآید؟

با وجود این تفاسیر اگر تصمیم گرفتید شغل تان را عوض کنید این مراحل را یک به یک انجام دهید تا حرفه ای مناسب خود را بیابید و نیاز به عوض کردن مرتب شغل نداشته باشید!

 

 

● خط مشی خود را مشخص کنید

 

فهرستی از جنبه های لذت بخش کار و خط مشی خود تهیه کنید و توجه داشته باشید از کدام جنبه های شغلی تان لذت می برید. این سوال را از خود بپرسید که آیا (...) را دوست دارم؟ داخل پرانتز می توانید مسائل مختلف مثل رقابت، استقلال، خودرایی و... را قرار دهید. به این ترتیب متوجه می شوید چه مسائلی برای شما لذت بخش است. هر چیزی که مرتبط با خط مشی ایده آل است باید فهرست شود.

 

● از تصویرسازی ذهنی استفاده کنید؟

خود را در شغل اید ه آل تصور کنید و بعد آن را به دقت ارزیابی کرده، نکات خوب و بد آن را درنظر گرفته و برای هر یک از این نکات نمره ای قائل شوید. نمرات را جمع بندی کرده و ببینید آیا تغییر شغل ارزش دارد یا بهتر است در موقعیت فعلی بمانید. هدف از ایجاد تغییر ورود به مرزهای ناشناخته است. بدترین شرایطی را که ممکن است با تغییر در آن قرار بگیرید تصور کنید و بعد فکر کنید آیا آن وضع بدتر از وضعیت فعلی شماست؟

 

 

● اطلاعات کسب کنید!

 

درصدد کسب اطلاعاتی از شرکت های دیگر یا بخش های دیگر داخل سازمان خود باشید. مثلا یک استاد دانشگاه باید از استاد دانشگاه دیگری اطلاعات کسب کند و در رابطه با میزان درآمد شرایط و سرکار از او بپرسد. به این ترتیب فرد متوجه می شود میزان درآمد و نحوه کار در باقی دانشگاه ها چگونه است.

 

● مقداری پس انداز داشته باشید

داشتن پس انداز می تواند شما را در رسیدن به خط مشی ایده آل یاری دهد. بسیاری از افراد بعد از طی کردن این موارد تصمیم می گیرند که شغل شان را تغییر دهند یا تصمیم می گیرند در همان شغل فعلی بمانند و خوب کار کنند. نکته ای که باید در نظر بگیرید این که وقتی روزنه های فرصت و شانس به روی شما باز شدند آن را با غفلت و بی بصیرتی از بین نبرید.

 

 

● فهرست جدیدی تهیه کنید!

 

فهرست جدیدی طبق خط مشی ایده آل و اطلاعات به دست آورده بنویسید. مثلا نخستین و دومین انتخاب خود از شغل و سازمان جدید را بنویسید و موانعی که باید از سر راه برداشته شوند مشخص کرده و بعد مراحل زمان بندی شده به شکلی که بتوانید بر موانع غلبه کنید را روی کاغذ بیاورید.

 

● مشورت کنید

اگر به شما پیشنهاد کاری شد و مطمئن نبودید که آن را قبول کنید یا نه با افراد مورد اعتماد مشورت کنید.فردی که انتخاب می کنید باید قضاوت های صحیح شان به اثبات رسیده باشد، خط مشی خود را به سمت ایده آل تغییر داده باشند و در مورد مسائل منصفانه نظر دهند و دنبال مقصر نباشند.

 

 

● با همسر خود صحبت کنید

 

فکرها و برنامه های خود را با شریک زندگی تان به بحث و تبادل نظر بگذارید. بدون مشورت با همسرتان کارتان را تغییر ندهید. مطمئن شوید که از لحاظ روحی حمایت می شوید تا اگر درصورت احتمال مدتی بیکار ماندید بتوانید هر دوی این مسئله را تحمل کنید.

برگرفته از: تپش
گردآوری و تنظیم:گروه اجتماعی پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/social

مروری بر دیگر مطالب 'علوم اجتماعی'

تازه های علوم اجتماعی