mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
اجتماعی
اجتماعی > علوم اجتماعی >وقتی اسکناس به کیف شما پا می گذارد چکار میکنید؟

وقتی اسکناس به کیف شما پا می گذارد چکار میکنید؟

بخش:علوم اجتماعی

همه ما می دانیم که زنان و مردان با هم تفاوت های شخصیتی زیادی دارند اما آن چیزی که شاید به آن توجه نکرده باشیم این است که احساس زن و مرد نسبت به پول با هم فرق می کند. درست است که هر ۲جنس دوست دارند پولدار باشند اما جالب است بدانید اگر به زن و مردی مقدار ثابتی پول بدهید تا ۲ سال آینده تفاوت زیادی در این میزان پول ایجاد می شود. ممکن است خرج شود، پس انداز شود یا این که سرمایه چند برابر شود و... بهتر است مهم ترین تفاوت های زنان و مردان را نسبت به پول بدانیم شاید پس از خواندن این گزارش تصمیم گرفتید مانند جنس مخالف خود به پول واکنش نشان بدهید.

 

 

● میزان حقوق زن و مرد در رابطه آن ها تاثیر می گذارد

 

از آنجایی که مردان و زنان تجربیات متفاوتی در مورد کسب پول دارند بنابراین معمولا احساسات متفاوتی هم نسبت به آن بروز می دهند. به طور کلی در بسیاری از کارها مردان درآمد بیشتری نسبت به زنان دارند که باعث می شود زنان احساس کنند کارشان کم ارزش تر است؛ از این رو به دنبال حفظ درآمد خود و موفقیت در خرج کردن آن هستند. حتی در خانواده هایی که زن و مرد هر ۲ شاغل هستند، زنان ممکن است تا حدی احساس وابستگی به همسران شان که پول بیشتری نسبت به آن ها در می آورند، داشته باشند. در این خانواده ها فشار و استرس بیشتری روی مردان است و زنان احساس استقلال کمتری دارند و کمتر به فکر کسب درآمد بیشتر هستند البته برعکس این قضیه هم صادق بوده و ممکن است بعضی از زنان با ایستادگی بیش از حد روی استقلال مالی خود، در مقابل این وابستگی مقاومت کنند؛ در چنین خانواده هایی مردان معمولا احساس امنیت نداشتن و اطمینان نداشتن به خود را تجربه می کنند، این وضعیت در اقتصادهایی که در آن احتمال از دست دادن کار برای مردان بیشتر از زنان است، تشدید می شود. به دلیل این اختلاف، ممکن است درگیری های مکرر و بحث های قدرت در خانواده به وجود آید. بیشتر این مجادله ها حول پول بوده در حالی که بعضی دیگر در مورد کارهای روزمره و عادی زندگی است. فهم دلایل و احساسات نهفته که منجر به احساس تعادل نداشتن یکی از طرفین می شود، منجر به توازن بیشتر در خانواده خواهد شد.

 

 

● زنان کمتر سرمایه گذاری می کنند

زنان برای سرمایه گذاری نسبت به مردان کمتر حاضرند ریسک کنند. امروزه زنان در مورد توانایی خود در فهم کامل مسائل مالی احساس مثبتی ندارند، در نتیجه تمایل کمتری برای سرمایه گذاری نسبت به مردان نشان می دهند. زنانی هم که اقدام به سرمایه گذاری می کنند در مقایسه با مردان، بسیار محافظه کارانه این کار را انجام می دهند که البته این موضوع تا حدی به خصوصیت ریسک پذیری بیشتر مردان نیز ارتباط دارد. با توجه به این که هر ۲ دیدگاه زن و مرد مزایایی دارند، بنابراین تیم مرد زن می تواند عمل کرد بسیار مناسبی را در زمینه سرمایه گذاری نشان دهد.

 

 

● امان از این زنان ولخرج

 

این دیگر گفتن ندارد که زنان به همان میزانی که علاقه مند به پس انداز کردن هستند به همان میزان نیز علاقه به خرج کردن پول دارند به خصوص اگر پولی باشد که خودشان برایش زحمتی نکشیده باشند اما ما باید به شما بگوییم مردان هم به همان اندازه زنان پول خرج می کنند اما تفاوت در آن چیزی است که انتخاب می کنند. یک مطالعه در ایالات متحده در سال ۲۰۰۵ نشان از برتری زنان در خریدهایی که به آن ها نیاز ندارند (۳۶درصد در مقابل ۱۸درصد)، خرید چیزی به دلیل حراج شدن ( ۲۴درصد در مقابل ۵درصد)، خرید بدون مقدمه (۳۶درصد در مقابل ۱۸درصد) و خرید به منظور جشن گرفتن (۳۱درصد در مقابل ۱۹درصد) می داد. در کل می توان گفت زنان تمایل به خرج کردن پول در مواردی دارند که کمک می کند نزد سایر زنان مقبول واقع شوند، این امر می تواند شامل چیزهای عادی مثل کفش یا آخرین مد پیراهن یا تعطیلاتی باشد که سایر دوستان شان به آنجا می روند. به نظر می رسد تمایل به خرج کردن در مردان و زنان برابر است با این تفاوت که خانم ها علاقه به خرید های کوچک اما پرشمار داشته، در حالی که آقایان تمایل به خریدن کالاهای گران قیمت و در دفعات کمتر دارند. به طور مثال علاقه مردان به خرید ماشین های لوکس یا آخرین مدل گوشی تلفن همراه بیشتر از زنان است. این علاقه از میل به نشان دادن قدرت و عرض اندام در میان دیگر مردان یا از تمایل ذاتی آن ها برای موفقیت نشات می گیرد.

 

 

● زنان همیشه پولی در چنته دارند

با وجود این که همه می دانند زنان علاقه چندانی به سرمایه گذاری نسبت به مردان ندارند اما جالب است بدانید آن ها تمایل بیشتری برای برنامه ریزی مالی بلندمدت و ذخیره سازی پول دارند. زنان همیشه یک حساب پس انداز دارند که هیچ کس جز خودشان از آن باخبر نیست. آن ها همچنین بیشتر از مردان علاقه مند به زندگی صرفه جویانه هستند. این امر به تعدادی تفاوت کلیدی در نحوه زندگی زنان و مردان بر می گردد:

 

▪ زنان معمولا به دلیل حفاظت از کودکان تمایل بیشتری به مسئولیت در زمینه مدیریت امور خانواده دارند.

▪ زنان معمولا بیشتر از مردان عمر می کنند. آن ها احتمال می دهند سال های زیادی را در سنین پیری تنهاباشند و بنابراین می خواهند آب باریکه ای برای روز مبادا داشته باشند.

 

▪ زنان در ورود و خروج از شغل ها، سرعت بیشتری نسبت به مردان نشان می دهند (به طور مثال ترک کار به دلیل زایمان) و از این رو نیاز بیشتری به ثبات مالی و حساب پس انداز حس می کنند.

برگرفته از: مجله تپش
گردآوری و تنظیم:گروه اجتماعی پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/social

مروری بر دیگر مطالب 'علوم اجتماعی'تازه های علوم اجتماعی