mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
اجتماعی
اجتماعی > خانه و خانواده >بهترین اسباب بازی برای کودکان چیست؟

بهترین اسباب بازی برای کودکان چیست؟

بخش:خانه و خانواده

خرید اسباب بازی یکی از مهم ترین و دوست داشتنی ترین بخش های زندگی والدینی است که منتظر تولد فرزند خود هستند. خرید اسباب بازی از قبل از تولد کودک شروع می شود و تا بزرگسالی او ادامه می یابد اما گاهی والدین در خرید اسباب بازی به نکات مهمی توجه نمی کنند...

 

امروزه دنیای اسباب بازی ها، دنیای رنگارنگ و بزرگی است و کارخانه ها سعی کرده اند در ساخت اسباب بازی از هم پیشی بگیرند. در این میان، تولیدکنندگانی موفق تر بوده اند که با بهره گیری از علم روان شناسی کودک و نظر کارشناسان علوم تربیتی و رشد و تکامل، اسباب بازی هایی تولید کرده اند که نه تنها کودک را سرگرم می کند، بلکه در رشد و تکامل او و پرورش هوش و استعدادش موثر است و کارایی های بیشتری دارد. والدین آگاه با تکیه بر آگاهی خود، در خرید اسباب بازی بسیار با دقت و ظرافت عمل می کنند و علاوه بر بودجه خانواده، نکات آموزشی را هم درنظر می گیرند.

● برای بچه اسباب بازی بخرید نه خودتان!

بسیاری از مغازه های اسباب بازی فروشی برای ما بزرگ تر ها هم جذاب و جالب هستند چه برسد به کودکان. اما واقعا کدام یک از ما متناسب با سن و روحیات کودک و با معلومات و آگاهی اقدام به خرید اسباب بازی می کنیم؟ چقدر نظر کودک را می پرسیم و چقدر برای دل خودمان اسباب بازی می خریم؟ بسیاری از والدین، هنگام خرید اسباب بازی فقط از دید خود به آن نگاه می کنند و چون از نظر خودشان اسباب بازی قشنگ و زیباست، آن را برای کودک تهیه می کنند، بدون توجه به اینکه این اسباب بازی متناسب با سن کودک است یا نه یا اصلا ارزش آموزشی و رشدی برای کودک دارد؟ گاهی کودکان از یک اسباب بازی پلاستیکی و کم ارزش خیلی بیشتر از یک اسباب بازی گران و پیچیده لذت می برند. بهتر است والدین بدانند هر قدر اسباب بازی شکل غیراختصاصی تر و بنیادی تری داشته باشد، قوه تخیل کودک را بیشتر تحریک می کند.

 

 

● فقط سراغ اسباب بازی گران نروید

 

بسیاری از والدین علاوه بر در نظر گرفتن میزان بودجه در خرید اسباب بازی، سعی می کنند اسباب بازی ای بخرند که مهارت های رشدی کودک را هم پرورش دهد نه اسباب بازی های گران قیمت! با کمی جستجو می توان اسباب بازی هایی تهیه کرد که کارایی های مختلفی دارند و چندمنظوره هستند یعنی علاوه بر اینکه متناسب با سن کودک ساخته شده اند، رنگ ها، صداهای مختلف مثلا صدای حیوانات را به کودک می آموزند و مهارت هایی مانند گشتن، جستجوکردن و تحرک را به او یاد می دهند. بسیاری از اسباب بازی ها حتی باعث می شوند والدین علاقه و استعدادهای کودک را کشف و به رشد و تکامل اجتماعی او کمک کنند. بسیاری از والدین فقط به دلیل اینکه کودکان دیگر اسباب بازی خاصی دارند، آن را برای کودک خود تهیه می کنند در صورتی که کودکان هم مانند بزرگسالان استعداد و علاقه مندی های متفاوتی دارند. ممکن است یک کودک در سن خاصی بتواند رنگ ها را تشخیص دهد و کودک دیگر این مهارت را در سنین دیگری به دست آورد.

 

 

● اسباب بازی ها همیشه جذاب نیستند

بسیاری از والدین ساعت ها وقت صرف می کنند تا بی خطرترین، خوش رنگ ترین، سرگرم کننده ترین و آموزشی ترین اسباب بازی را برای فرزندشان تهیه کنند ولی کودک کماکان بازی با ماهیتابه را ترجیح می دهد! این واقعیت نشان می دهد همیشه نباید اسباب بازی های خاصی خریداری شوند؛ والدین خلاق، خود برای کودکشان اسباب بازی می سازند. ساختن اسباب بازی در خانه نه تنها خلاقیت کودک را پرورش می دهد بلکه برای او بسیار دوست داشتنی تر و باارزش تر از بسیاری از اسباب بازی های گران قیمت خواهد بود. مخصوصا اگر هنگام ساخت آنها کودک هم در کنار والدین حضور داشته باشد. یک جعبه کفش، چند عدد آبکش ، فنجان های پلاستیکی، قاشق، اسباب بازی های داخل حمام، پیاله، صفحه های گردی که روی قطعات چوبی عمودی سوار می شوند و... از اسباب بازی های مورد علاقه بچه ها هستند.

 

 

● خودتان اسباب بازی درست کنید

 

حالا که متوجه شدیم همیشه لازم نیست مبلغ هنگفتی برای خرید اسباب بازی گران قیمت پرداخت، می توانیم در خانه و با استفاده از وسایل خانگی برای کودک اسباب بازی بسازیم. بیایید با هم شروع کنیم.

▪ جعبه های پلاستیکی با اندازه های مختلف، برای بازی برداشتن و گذاشتن، پر و خالی کردن ماسه و... مناسب هستند.

 

▪ با ریختن چند تکه خمیر نان یا نخودفرنگی خشک شده در یک ظرف و محکم کردن در آن، می توان یک جغجغه ساخت.

▪ عکس های جعبه های رنگی یا عکس دار را ببرید و در جعبه ای بریزید و با کودک بازی کنید؛ به این صورت که گاهی کارت ها یا همان عکس های بریده شده را بچینید و اسامی آنچه در آنها می بینید، برای کودک با صدای بلند و رسا بگویید و از او بخواهید تکرار کند.

 

▪ می توان از سیب زمینی و هویج برای ساختن حروف چاپی و شکل های مختلف استفاده کرد؛ با یک چاقوی کوچک بسیار تیز، یک الگوی ساده مثل مثلث یا ستاره را روی یک هویج یا سیب زمینی برش دهید و قسمت های زائد آن را ببرید و به آرامی درآورید تا الگوی موردنظر برجسته شود و با فروبردن آنها در رنگ خوراکی و زدن روی کاغذ یا پارچه، نقش ها و الگوهای تکراری رنگین درست کنید.

▪ لوله های مقوایی دستمال کاغذی رولی و دستمال کاغذی آشپزخانه را با کمی تزیین می توان به عروسک های خیمه شب بازی انگشتی تبدیل کرد.

 

▪ می توانید برای فرزندانتان خمیر بازی درست کنید؛ آرد ساده، نمک و روغن سالاد را در یک ظرف بزرگ مخلوط کنید. آب را کم کم به آن اضافه کنید. اگر خمیر چسبنده شد، آرد بیشتری اضافه کنید. خمیر باید به راحتی شکل بگیرد. برای رنگ کردن، آن را به گلوله هایی تقسیم کنید و چند قطره رنگ خوراکی داخل حفره هایی که در هر گلوله ایجاد کرده اید، بریزید. گلوله را روی یک سطح قابل شستشوی آغشته به آرد فشار دهید و بمالید تا رنگ با آن مخلوط شود. برای خوشبو کردن خمیر، مقداری پودر ژلاتین با عطر میوه به آن بیفزایید. این خمیر را تا ۳ هفته می توان در کیسه پلاستیکی در یخچال نگهداری کرد. به این ترتیب می توانید اوقات خوبی را با کودکان سپری و آنها را با سرگرمی های خانگی که خود تهیه کرده اید، مشغول کنید.

 

 

 

   دکتر کتایون رازجویان
متخصص روان شناسی اطفال
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

برگرفته از: www.salamat.ir
گردآوری و تنظیم:گروه اجتماعی پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/social

مروری بر دیگر مطالب 'خانه و خانواده'تازه های خانه و خانواده