mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
اجتماعی
اجتماعی > شهر و زندگی شهری >جاده هایی که در تعطیلات نوروزی قربانی می گیرند

جاده هایی که در تعطیلات نوروزی قربانی می گیرند

بخش:شهر و زندگی شهری

بی احتیاطی، رانندگی با سرعت غیرمجاز، عدم توجه به علائم راهنمایی و رانندگی، سبقت های نا به جا و غیرمجاز، عدم رعایت فاصله با خودروی جلویی و ده ها اشتباه کوچک و بزرگ دیگر در رانندگی، سال های زیادی است که بهار را به خزان بسیاری از خانواده های ایرانی تبدیل کرده است.

 


اما بهار می تواند فصل زندگی و شکوفایی باقی بماند و سفرهای نوروزی هم می توانند تبدیل به سفر آخرت نشوند، به این شرط که عجله و بی احتیاطی در رانندگی کنار گذاشته شود.

چند سالی است که برای داشتن یک سفر بی خطر، در کنار رعایت مواردی که تنها و تنها از دست راننده یک خودرو برمی آید، پلیس راهور هم به کمک رانندگان می آید تا جاده تبدیل به قاتلی بی رحم نشود و خودرو نیز چون تابوتی متحرک، سرنشینانش را در خود حمل نکند.

 

حال با وجود نظارت های پلیس، باز هم هر سال شاهد آمار تاسف باری از تصادفات در جاده های سراسر کشور هستیم. هرچند آمارها از کاهش ۱۰ درصدی کشته های سرصحنه تصادفات رانندگی در نوروز امسال خبر می دهند اما به عقیده کارشناسان روند کاهش تصادفات جاده ای هنوز کند است.

طی تعطیلات نوروزی سال ۹۱، با وجود نظارت های پلیس راهور به ازای هر کشته تصادف در کشور، ۱۶ نفر مجروح و مصدوم شده بودند که این امر نشان دهنده شدت تصادفات در جاده های کشور است. در نوروز ۹۱ سرعت رسیدگی به مجروحان در حوادث رانندگی با افزایش همراه بوده است. به شکلی که اگر در گذشته یک نفر در صحنه تصادف و ۲ نفر نیز پس از آن یعنی در حین انتقال یا در بیمارستان کشته می شدند، هم اکنون این رقم ها به یک کشته در صحنه و یک کشته پس از آن کاهش یافته است.

 

بسیاری از کارشناسان عقیده دارند باید به سمتی برویم که از نظر ایمنی راه و خودرو به بلوغ برسیم، البته تحقق این امر نیازمند گذر چند سال زمان است، هرچند فرهنگ صحیح رانندگی هم در کنار ایمنی راه و خودرو ضروری است. عواملی مانند گسترش توسعه حمل و نقل ریلی هم می تواند در افزایش ایمنی سفرها دخیل باشد، اما از آنجایی که خطوط ریلی طی سال های گذشته در کشور گسترش چشمگیری نداشته اند و از طرفی بسیاری از مردم دوست دارند با خودروی شخصی خود به سفر بروند، حجم سفرهای جاده ای در کشور هر سال با افزایش قابل توجهی همراه است، البته می توانید افزایش قیمت بلیط های هواپیما را هم به تمایل مردم به سفر با خودرو اضافه کنید!

با وجود این کاهش ۱۴ درصدی تصادفات در سفرهای نوروزی سال ۹۱ می تواند امیدی باشد برای کاهش بیشتر تصادفات در نوروز سال آینده.

 

 

 

● پلیس و نوروز ۹۱

 

راهور ناجا امسال هم مانند سال قبل برنامه هایی برای کنترل جاده های کشور در طول تعطیلات نوروزی دارد. بر همین اساس نوروز سال آینده ۲۰ هزار تیم ویژه پلیس راهور برای طرح نوروز ۹۲ در جاده های کشور مستقر خواهند بود. این طرح نوروزی از ۲۴ اسفند ماه سال جاری تا صبح ۱۷ فروردین سال ۹۲ به مدت ۲۴روز اجرا خواهد شد. بنابراین امسال شاهد طولانی تر شدن ۳ روزه مدت زمان طرح نوروزی نسبت به سال قبل هستیم.

اما با توجه به اینکه در بهمن ماه سال جاری سفرهای جاده ای ۱۰ درصد افزایش داشته اند، پیش بینی کارشناسان راهور این است که تعداد سفرها در نوروز ۹۲ نسبت به سال قبل افزایش پیدا خواهد کرد.

 

بر همین اساس طبق اعلام سردار اسکندر مومنی، رییس پلیس راهور ناجا، مسافران در هر۱۰ تا ۱۵ کیلومتر شاهد یک واحد اجرایی مستقر در کنار جاده ها خواهند بود تا این افزایش مسافران با نظارت بیشتری همراه باشد. علاوه بر این کمپ هایی نیز طراحی شده است که واحدهای هلال احمر، اورژانس و راهداری و پلیس در آن مستقر می شوند.

 

 

● معاینه فنی، خط قرمز پلیس

 

به نظر می رسد امسال پلیس عزم خود را جزم کرده است تا از تخلفات پیش گیری گستر ده ای به عمل بیاورد، بنابراین اگر قصد دارید در تعطیلات نوروز ۹۲ سفری آرام و خوش را با خودروی خود داشته باشید، حواستان به معاینه فنی خودرویتان باشد؛ چراکه خودروهایی که معاینه فنی نداشته باشند به ویژه خودروهای حمل و نقل عمومی، اجازه تردد نخواهند داشت. بنابراین تا فرصت باقی مانده تا طرح نوروزی نسبت به اخذ معاینه فنی و اطمینان از ایمنی خودروی خود اقدام کنید. داشتن بیمه نامه هم یکی دیگر از الزامات طرح نوروزی ۹۲ است که پلیس تاکید ویژه ای روی آن دارد.

 

 

● گشت های پلیس، از موتور تا پرنده های فوق سبک

 

در طرح نوروز ۹۲، بیست هزار تیم پلیس در قالب گشت های موتوری، خودرو و پیاده در سطح شهرها و جاده ها حضور دارند. علاوه بر گشت هایی که نام برده شد، برنامه سال قبل پلیس یعنی استفاده از پرنده های فوق سبک همچون جایروپلن، امسال هم ادامه دارد.

در کنار مواردی که ذکر شد، کنترل هوشمند جاده های کشور هم مانند سال قبل ادامه دارد. امسال جاده هراز به سیستم هوشمند مجهز شده است و پلیس در تلاش است تا قبل از آغاز طرح نوروزی جاده کندوان و چالوس را هم به صورت هوشمند کنترل کند.

 

همچنین راهور ناجا قصد دارد در کوتاه مدت تمام نقاط حادثه خیز کشور را آشکارسازی کند.

اما در کنار پلیس و رانندگان، همیاران پلیس هم چند سالی است که نقش پررنگی را در افزایش رعایت مقررات و کاهش تخلفات بر عهده دارند. امسال هم هم یاران پلیس به عنوان یکی از پتانسیل های خوب در کنترل رانندگان در سفرهای نوروزی فعال خواهند بود. بر همین اساس از روز ۲۱ اسفندماه سال جاری زنگ آماده باش همیاران به صدا در خواهد آمد تا کوچک ترین اعضای هر خانواده، بزرگ ترین ناظر و راهنما برای هر خودرو باشند.

برگرفته از: روزنامه دنیای اقتصاد
گردآوری و تنظیم:گروه اجتماعی پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/social

مروری بر دیگر مطالب 'شهر و زندگی شهری'تازه های شهر و زندگی شهری