mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
اجتماعی
اجتماعی > شهر و زندگی شهری >چه کسی از تفکیک شهر ری ضرر می کند؟

چه کسی از تفکیک شهر ری ضرر می کند؟

بخش:شهر و زندگی شهری

با وجود مخالفت های مجموعه مدیریت شهری پایتخت با طرح جداسازی ری از تهران، این طور به نظر می رسد كه دولت در اجرای این طرح كاملا مصمم است و در همین راستا قرار است كه تا سه ماه آینده، شهردار شهر ری انتخاب شود.

 

 


به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شهرری در جنوبی ترین منطقه شهرداری تهران یعنی منطقه ۲۰ قرار گرفته است، از هفت ناحیه تشكیل شده و ۲۲ محله از میان ۳۷۴ محله پایتخت در این منطقه قرار دارد؛ محلاتی نظیر عباس آباد، تقی آباد، هاشم آباد، علایین، فیروز آبادی، شهید بهشتی، ظهیرآباد، ابن بابویه، دیلمان، صفاییه و دولت آباد كه در هر یك از آنها شورایاری مستقلی تشكیل شده است. این منطقه از شمال با بزرگراه آزادگان و از شرق و غرب و جنوب با حومه شهر تهران هم مرز است.

 

 


مساحت شهرری حدود ۲۳۰۰ كیلومتر مربع است و در صورت تفكیك، از شمال به تهران، از جنوب به شهرستان قم، از شرق به شهرستان های ورامین و پاکدشت، از غرب به شهرستان های اسلامشهر، رباط کریم و زرندیه محدود می شود.

 

 

در صورت استقلال ری، درآمدهای حریم تنها در همان منطقه هزینه می شود


وجود فعالیت های صنعتی همچون پالایشگاه تهران، كارخانجات متعدد ریسندگی و بافندگی، كنسروسازی، محصولات غذایی و بهداشتی، در حریم منطقه ۲۰، فرصت های گوناگونی را برای اهالی ری فراهم كرده است كه از آن جمله می توان به اشتغال زایی و همین طور كسب درآمد از محل عوارض كارخانجات حریم اشاره كرد.


با این حال برخی اعضای شورای شهر تهران اعتقاد دارند كه ری درآمد كافی برای استقلال از تهران را ندارد.


علیرضا دبیر ـ عضو هیات رییسه شورای شهر تهران ـ در این باره با اشاره به اینكه كل درآمدهای سالانه منطقه ۲۰، حدود ۳۵ میلیارد تومان است، اظهار كرد: این در حالیست كه شهرداری تهران از محل منابع مناطق پردرآمد پایتخت، سالانه بالغ بر ۲۵۰ میلیارد تومان در ری هزینه می كند.


البته محمدرضا محمودی ـ معاون استاندار تهران ـ اعتقاد دارد كه ارقام یاد شده صحت ندارد و ۳۵ میلیارد تومان، تنها درآمد حاصل از ساخت وساز در منطقه ۲۰ است. در حالی كه با توجه به فعالیت كارخانجات بزرگ صنعتی در حاشیه ری، درآمدهای حاصل از عوارض فعالیت های صنعتی در ری، میلیاردها تومان بیشتر از این رقم است.


برابر قانون، شهرداری موظف است كه ۸۰ درصد درآمدهای حاصل از فعالیت های حریم را در همان جا هزینه كند. محمودی پیش بینی می كند كه ری از محل حریم سالانه ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد داشته باشد كه شهرداری تهران در طول سالیان گذشته به قانون پایبند نبوده و درآمدهای ری را در همین منطقه هزینه نكرده است و همین مساله موجب ایجاد شكاف طبقاتی در تهران و حریم آن شده است.


سال گذشته هم استانداری تهران این موضوع را كه درآمدهای شهرداری از این محل باید بسیار بیش از مبالغ اعلام شده باشد، عنوان كرد. اما این مساله بعد از مدتی رها شد و استانداری هم از پیگیری آن صرف نظر كرد.


از سوی دیگر، مرتضی تمدن ـ استاندار تهران ـ هم تاكید كرد كه با تشكیل یك شهرداری مستقل در ری، طبعا دولت بودجه و منابعی را در اختیار این شهرداری قرار می دهد.


به گزارش ایسنا، مسئولان مدیریت شهری تهران اعم از شهردار و اعضای شورای شهر به جداسازی ری یكی از مهم ترین دلالیل مخالفت خود با این موضوع را نگرانی برای كمبود درآمد شهرری پس از تفكیك، توصیف می كنند. اما محمودی ـ معاون استاندار تهران ـ در خصوص میزان درآمدهای شهر ری و اعتباراتی که شهرداری برای این منطقه هزینه می کند، بیان داشت: همه این اعداد و ارقام سندسازی و روی کاغذ است تا شهروندان شهر ری را قانع کنند که شهرداری تهران پول بیشتری برای ری هزینه می کند و این جدا شدن به صلاح آنها نیست. اما به اعتقاد من تمام این موارد عددسازی است.


مرتضی تمدن، استاندار تهران هم در این باره گفت: چرا نباید علاقمند باشیم كه دیگران پیشرفت كنند در حالی كه عنوان می شود درآمد شهرستان ری در سال ۳۰ میلیارد تومان است و شهرداری ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه می كند! اگر این طور است، باید خوشحال باشند كه یك شهر پرهزینه از مدیریت تهران خارج می شود.

 

 

درآمد هنگفت شهرری از مركز دفن زباله كهریزك

 

 


به گزارش ایسنا، مخالفان طرح جداسازی ری از تهران به ویژه نمایندگان مردم پایتخت در شورای شهر، جداسازی ری از تهران را موجب بروز اخلال در ارائه «خدمات شهری» به شهروندان می دانند و اعتقاد دارند كه جداسازی نظام خدمات شهری در ری و تهران به نفع اهالی این منطقه نخواهد بود. در حالی كه به نظر می رسد بیشتر از مردم ری، تهرانی ها در حوزه دریافت برخی خدمات شهری دچار مشكل خواهند شد. چراكه بهشت زهرا(س)، تنها آرامستان متمركز پایتخت، در حاشیه این منطقه قرار دارد. همچنین تنها مركز دفن بهداشتی زباله تهران، یعنی مجتمع آرادكوه كهریزك هم با ضلع جنوبی منطقه ۲۰ همسایه است.

 

 


محمودی، معاون استاندار تهران دفن زباله در کهریزک را منبع درآمدی دیگری برای شهرری عنوان کرد و گفت : در حال حاضر روزانه هفت هزار تن زباله شهر تهران در کهریزک دفن می شود که اگر قیمت دفن هر کیلوگرم زباله را یک تومان هم محاسبه کنیم، میلیون ها تومان درآمد روزانه تنها از این محل برای ری حاصل خواهد شد.

 

 

بهشت زهرا (س) میان دو شهرداری مستقل تقسیم می شود؟


معاون عمرانی استاندار تهران با اشاره به اینكه سازمان بهشت زهرا (س) یکی از سازمان های سود آور شهرداری تهران است، گفت: قبور قطعات مرغوب بهشت زهرا (س) به طور میانگین ۱۵ میلیون تومان به فروش می رسد و حتی قبرهای ۶۰ میلیونی هم در بهشت زهرا(س) وجود دارد که می توان گفت زمین در این منطقه، از الهیه تهران هم گران تر است!


به گزارش ایسنا، به نظر می رسد سرعت پیشرفت طرح تفكیك ری از تهران بیشتر از سرعت پیگیری شهرداری برای ساخت آرامستان جدید پایتخت است و فعلا كسی درباره سرنوشت دفن اموات تهرانی پس از جداسازی ری از تهران و احتمالا واگذاری سازمان بهشت زهرا (س) به شهرداری ری، چیزی نگفته است.


اواسط سال گذشته بود كه مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) اعلام كرد، شمار قبور این سازمان تنها برای نیاز هفت سال دیگر پایتخت كافی است. در حالی كه شهردار تهران از سال ها پیش دغدغه ساخت آرامستان های دیگری در شرق، غرب و شمال تهران را داشته است؛ اما هنوز چنین پروژه ای كلید نخورده و برای تامین اراضی آن، مشكلاتی وجود دارد. باید دید كه در جریان تشكیل ساختار سازمانی شهرداری جدید التاسیس ری، تنها آرامستان متمركز پایتخت چگونه میان دو شهرداری مستقل تقسیم می شود.

 

رونق ری با بهره گیری از ظرفیت های گردشگری موجود

 

 


به گزارش ایسنا، با توجه به قرار گرفتن حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در شهرری، بسیاری این منطقه را قبله تهران می دانند. با این وجود در طول دوره های گذشته، شهرری هیچ گاه به جایگاهی كه با توجه به برخورداری از این ظرفیت بزرگ گردشگری، شایسته آن است، نرسیده و مقهور اختلاف طبقاتی بالا و پایین شهر بوده است.

 

 


از سوی دیگر ری جزو قدیمی ترین شهرهای جهان محسوب می شود و سابقه آن به اقوام آریایی و دوره مادها می رسد. گفته می شود ری سیزدهمین شهری است که در جهان ساخته شده و تاریخ سکونت در آن به ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد می رسد و جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیاری را در دل خود جای داده است كه از آن جمله می توان به باروی ری، دژ رشكان، برج طغرل، كاروانسرای شاه عباسی و چشمه علی اشاره كرد. با این همه، وجود جاذبه های گردشگری متعدد در این منطقه تاكنون نتوانسته عامل آبادانی و توسعه آن باشد و ظرفیت های این حوزه چندان مفید نبوده است.

 

 


بر اساس مستندات تاریخی، شهر تهران هم توسعه یافته و مولود شهرری است و در حقیقت، ری هسته مركزی شكل گیری پایتخت كشورمان بوده است.

 

 


محمودی ـ معاون استاندار تهران ـ اعتقاد دارد كه تفكیك ری با توجه به این ظرفیت ها، موجب رونق این شهر می شود و به شهروندان ری وعده داد که با رونق اقتصادی این منطقه پس از جداسازی از پایتخت، شهر ری همچون شیراز به نگین شهرهای کشور بدل شود.

 

 

تغییر كاربری اراضی ری، بر اساس ضوابط طرح جامع و تفصیلی كنترل می شود


یكی دیگر از مهم ترین دلایل مخالفت مدیران شهری تهران با تفكیك ری، كاهش ارزش زمین و تغییر كاربری اراضی این منطقه، در صورت استقلال از تهران است.


تمدن، استاندار تهران در این رابطه گفت: برخی عنوان می كنند كه با مستقل شدن شهرستان ری اراضی كشاورزی آن تغییر كاربری داده و به كاربری مسكونی تبدیل می شوند؛ اما این یك پیش داوری است، چرا كه این شهر دارای طرح جامع و تفصیلی است و هر نوع تغییر كاربری در هر بخشی از شهر و یا شهرستان، باید بر اساس ضوابط طرح های موجود انجام شود، بنابراین در شهرستان ری نیز هر نوع تغییر كاربری مورد نظارت قرار می گیرد و از اقدامات غیرقانونی جلوگیری خواهد شد.


تمدن تاكید كرد: با مستقل شدن شهرستان ری از بسیاری ساخت و سازهای غیرمجاز و غیرقانونی جلوگیری شده و این روند سر و سامان می گیرد.

 

گلایه تلویحی شهروندان ری از عدم دسترسی به مدیران شهری پایتخت

 

 


به گزارش ایسنا، در كنار همه اظهارات مخالف و موافق درباره جداسازی ری از تهران، سخنان سبزعلی ـ دبیر دبیران شورایاری های منطقه ۲۰ ـ هم جالب توجه است.

 

 


وی در گفت وگو با ایسنا به این موضوع اشاره كرد كه تشكیل شهرداری مستقل برای شهر ری، دسترسی شهروندان به مدیران شهری را ساده تر می كند و موافقت خود را با استقلال ری اعلام كرد.

 

 

پروژه های حمل و نقلی در «ری» با جدیت دنبال می شود


در این حال تصمیم شهرداری تهران نیز برای عدم توقف پروژه های حمل و نقلی در «ری» نشان از عزم كارشناسی مسئولان برای توسعه در این خصوص است.


مهندس تشكری هاشمی، معاون ترافیك شهردار تهران نیز در این باره گفت: با توجه به تأکید شهردار تهران در خصوص توزیع عادلانه امکانات شهری برای شهروندان شمال و جنوب شهر، پروژه های اجرایی در حوزه حمل و نقل از جمله امتداد خط ۶ مترو که از سوی مدیریت شهری در «ری» در دست اجراست، فارغ از تصمیم گیری های سیاسی با هدف خدمت به مردم ری با جدیت دنبال می شود.


اما صرف نظر از همه اظهارات مطرح شده در این رابطه، طرح جداسازی ری از تهران پشتوانه قانونی دارد و فراموش نكنیم كه همه، چه مسئولان و چه مردم، باید هنگام اختلاف دیدگاه درباره یك موضوع، به قانون به عنوان فصل الخطاب رجوع كنند. از سوی دیگر همه مسئولان باید تلاش كنند تا همانا «نفع مردم» در تصمیم گیری ها مد نظر قرار گیرد و این امر فدای برخی اختلافات سلیقه ای نشود.

برگرفته از: ایسنا
گردآوری و تنظیم:گروه اجتماعی پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/social

مروری بر دیگر مطالب 'شهر و زندگی شهری'تازه های شهر و زندگی شهری