mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
اجتماعی
اجتماعی > جوانان >هویت مفهومی که بازتعریف می خواهد

هویت مفهومی که بازتعریف می خواهد

بخش:جوانان

با سلامی همیشگی در یکی از مجتمع های تجاری در کنار مغازه ای که همیشه خرید می کرد دیدمش. مثل همیشه پر از انرژی و هیجان بود. گویی تار و پود وجودش را مد و لباس تنیده بودند. هر وقت کسی می خواست جدیدترین مدل های لباس را ببیند، با فرشید گپ و گفت می کرد و از برندهای روز با خبر می شد. از مغازه بیرون آمد. با نگاهی سریع، خیلی اجمالی و گذرا مروری بر سرو وضعش کردم و با تبسمی از سر دوست داشتن و همراه با انتقاد گفتم: «واقعا مهم نیست که بهت بیاد یا نه. حتما باید عجیب و غریب بپوشی.»

 

 

با نگاه همیشگی اش سری تکان داد که نشان از تحقیر من داشت. خیلی کوتاه گپی زدیم و خداحافظی کردیم. وقتی از فرشید جدا شدم، کمی دقیق تر از همیشه به اطرافم نگاه کردم و احساس کردم که با برخی چهره ها بیگانه ام. گویا خیلی از من دورند؛ پوشش هایی عجیب با مدل موهایی عجیب تر و... با خود گفتم: «نه،شاید واقعا حق با فرشیده!»

 

● حلقه مفقوده کجاست؟

اگر با تامل به جامعه و محیط خودمان نگاه بیندازیم، تفاوت های زیادی در پوشش ها و همچنین آداب سخن گفتن، شیوه های تفریح و سرگرمی، نحوه شوخی و سایر مواردی می بینیم که مجموع آنها فرهنگ اجتماعی ما را شکل می دهد؛ فرهنگی که با غور کردن در تاریخ سرزمینمان، ریشه هایش به تمدن عظیم ایرانی و اسلامی ما می رسد. اما مهم ترین سوال این است که این فرهنگ و تاریخی که هویت ملی ما را شکل می هد، کجاست؟

 

جوانان امروز با دغدغه های فراوانی روبه رو هستند. تهاجم فرهنگی، مد و مدگرایی، افکار غرب زده در مقابل خانواده های سنتی و سنت های همچنان پا برجای خانواده ها، همه و همه، هویت یابی جوانان را با مشکل روبه رو کرده است.

 

دکتر سیما فردوسی، روان شناس در این باره می گوید: «مشکل جوانان در جامعه ما به یک مورد خلاصه نمی شود بلکه عبارت است از: دغدغه های مربوط به ازدواج، امنیت شغلی و فضای نامناسب کسب و کار، هویت که به معنی شناخت خودش و باور کردن خودش است، مشکل خانواده و جوان، یعنی رفتار و برخورد خانواده با جوان، هدایت او، انتقال تجربه به وی و به طور کلی، ایجاد زمینه ای که جوان بتواند روی پای خودش بایستد و مستقل باشد. والدین باید در همه کار ها جوان را حمایت کنند نه دخالت؛ یعنی تجربیات مفید خود را در زمینه تحصیل، انتخاب رشته، کار، ازدواج و... در اختیار جوان بگذارند و مثلا به او بگویند «به نظر ما اگر این کار را بکنی بعدا این مشکل برای تو پیش می آید» و از این طریق آگاهی و شناخت جوان را بالا ببرند.

 

 

او تاکید می کند: مشکل هویت جوان، یعنی این که جوان بتواند هویت مستقل را بیابد و مرامش را به دست آورد. اما اگر جوانی هنوز نداند که چه باید بکند. به چه سمتی رود و هدف و خط مشی او چیست؛ این جوان هویت خود را نیافته و موفق نخواهد شد. جوانان به حمایت های خانواده در تمام مسیر زندگیشان احتیاج دارند.

 

● نوشدارو قبل از مرگ سهراب

هویت و بازیابی آن موضوعی نیست که بتوان با چند همایش و برگزاری تعدادی نمایشگاه و ارائه چند طرح حل کرد، بلکه برای رسیدن به یک هویت منسجم ایرانی ـ اسلامی باید فرهنگ و تاریخ غنی خود را بارها و بارها در ذهن مرور کنیم.

 

مسلما پس از این مرور باید دید که آیا پایبند بودن به موازین و اخلاقیاتی که هویت ایرانی ـ اسلامی ما را نشان می دهد، ما را فردی متعصب و متحجر نشان خواهد داد؟ اگر این سوال در ذهن ما متبادر شد، کافی است نگاه گذرایی داشته باشیم به کشورهای آسیایی اطرافمان؛ کشورهایی نظیر ژاپن، چین و کره که رشد اقتصاد آنها، غرب را به شگفتی واداشته است.

 

با کمی ریزبینی خواهیم دید نیازها و خواست هایشان در کنار شیوه زندگی تغییر کرده است ولی هویتشان همچنان در چهره اکثر خانواده هایی که خود را با اصالت می دانند، نمایان است.

 

مسلما نمی توانیم با پیشرفت های بشری بیگانه شویم و به عنوان مثال از یک اتومبیل دهه ۸۰ همچنان استفاده کنیم و این موضوع را نشان دهنده اصیل بودن خود بدانیم.

 

این موضوع غیرمنطقی است، اما می توانیم در لباس پوشیدن، در سخن گفتن، در شوخی های روزمره و طنزپردازی و در عرصه فرهنگ و هنر بویژه سینما ایرانی ـ اسلامی بودن را که مهم ترین پیامد آن برای ما شخصیت و متانت فردی است، بازیابی کنیم؛ موضوعی که بیش از همه همت و تلاش مسئولان فرهنگی و اصحاب قلم و هنر را می طلبد.

 

 

در این زمینه نمی توانیم از نهادی مانند خانواده انتظار زیادی داشته باشیم چراکه خانواده فقط تا مرحله ای می تواند الگوی نظام تربیتی و زیستی ما باشد، اما از مقطع خاصی پس از ورود فرد به جامعه و آشنایی با رفتار ها و نرم های مختلف، ناهنجاری های مختلف سراغ وی می آید و هرکدام با زبان و روش خود، انسان را به ورطه منفعت طلبی خویش می کشاند بنابراین، پرداختن به زیرساخت های فرهنگی و فراهم آوردن بسترهای لازم برای شناخت یک هویت ملی و دینی در جامعه توسط نهادهای فرهنگی، مهم ترین عنصری است که در این روزها می تواند به جوانان ما برای گریز از معضل بحران هویت کمک کند.

 

 

 

   سید علیرضا بهشتی

برگرفته از: روزنامه جام جم
گردآوری و تنظیم:گروه اجتماعی پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/social

مروری بر دیگر مطالب 'جوانان'تازه های جوانان