mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سبک زندگی
سبک زندگی > آشپزی > خورش ها >خورش به و آلو

خورش به و آلو

بخش:خورش ها

یکی از خوشمزه ترین و رسمی ترین غذاهای پاییزی، خورش به است
باتوجه به اینکه در پخت این خورش به و آلو مورد استفاده قرار گرفته و به این ترکیب شکر نیز اضافه می شود، در زمره خورش های شیرین به حساب آمده و درنتیجه، طرفداران خاص خود را دارد.
● مواد لازم:
▪ گوشت خورش، ۳۵۰ گرم
▪ به، ۲ عدد متوسط
▪ آلو بخارا، ۱۰۰ گرم
▪ پیاز، یک عدد متوسط
▪ شکر، یک قاشق سوپ خوری
▪ رب گوجه فرنگی، یک قاشق سوپ خوری
▪ زعفران ساییده شده، یک قاشق چای خوری
▪ زردچوبه، یک قاشق چای خوری
● طرز تهیه:
۱) ابتدا به ها را شسته و پس از پوست گرفتن، به صورت هلالی برش بزنید؛ سپس داخل تابه ای مقداری روغن بریزید و به ها را داخل آن سرخ کنید.
پس از اینکه برش های به تغییررنگ پیدا کرده و نرم شدند، شعله اجاق گاز را خاموش کنید و تابه را کناری بگذارید.
▪ نکته: شما می توانید به جای پوست کندن به ها، آنها را با پوست برش داده و به همان صورت تفت دهید.


۲ ) آلو بخاراها را شسته، سپس داخل کاسه کوچکی حاوی آب به مدت حدود ۲ ساعت خیس کنید.
نکته: باتوجه به اینکه آلو نقش طعم دهنده به غذا را برعهده دارد، میزان آن را بسته به ذائقه تان می توانید کمتر یا زیادتر کنید.


۳ ) پیاز را هم پوست کنده و پس از شستن به صورت خلالی خرد کنید. سپس در قابلمه ای که برای پخت خورش آماده کرده بودید، مقداری روغن بریزید و روی حرارت اجاق گاز قرار دهید. وقتی روغن داغ شد، پیاز خردشده را داخل آن بریزید و بگذارید تفت داده شود. حین سرخ شدن، زردچوبه را هم به پیاز اضافه کنید. در این فاصله زمانی، گوشت را بشویید و به اندازه مناسب برای خورش خرد کنید؛ سپس داخل سبدی بریزید تا آب حاصل از شست و شوی آن خارج شود. حالا در مراحل پایانی سرخ شدن پیازها، گوشت خردشده را اضافه کنید و خوب هم بزنید تا تکه های گوشت نیز در روغن تفت داده شود. پس از آن، پودر زعفران را افزوده و با گوشت و پیاز مخلوط کنید.


۴ ) در قابلمه حاوی گوشت و پیازداغ، مقداری آب جوشیده بریزید. در آن را بگذارید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا گوشت بپزد. پیش از کامل شدن پخت گوشت یا پس از گذشت حدود یک ساعت، آلو بخارای خیس شده را به آن اضافه کنید و به حرارت دادن ادامه دهید تا گوشت به طور کامل بپزد.
▪ نکته: شما می توانید آلوها را در ظرف دیگری به صورت جداگانه بپزید و سپس به گوشت اضافه کنید ولی پختن گوشت به همراه آلو باعث بیشتر طعم دارشدن گوشت و در نتیجه خورش می شود.


۵ ) پس از آنکه از پخت گوشت به همراه آلو مطمئن شدید، به های سرخ شده را به همراه شکر به مواد اضافه کنید.
▪ نکته: مقدار شکر نیز بستگی به ذائقه شما دارد. اگر به های خریداری شده برای خورش ترش مزه هستند، مقدار شکر را اضافه کنید.


۶ ) در مرحله پایانی ابتدا رب را در تابه کوچکی به صورت جداگانه در کمی روغن تفت دهید تا طعم خامی آن گرفته شود و سپس به مواد داخل قابلمه اضافه کنید. میزان حرارت شعله را کم کنید و بگذارید خورش به مدت یک ربع دیگر نیز به جوش زدن ادامه دهد. حالا دیگر خورش آماده است.
▪ نکته: اگر آب باقیمانده برای خورش کافی نبود، مقداری آب جوشیده به آن اضافه کنید و بگذارید یکی دو دقیقه بجوشد.


● روشی سریع برای پخت خورش
درصورتی که وقت شما تنگ است، می توانید به جای انجام مراحل فوق از روش زیر استفاده کنید:
پیاز و زردچوبه را در روغن داخل دیگ زودپز سرخ کرده و سپس گوشت را به این مخلوط اضافه کنید. پس از تفت دادن گوشت و اضافه کردن زعفران و مقداری آب، در دیگ زودپز را ببندید و بگذارید گوشت بپزد. در این فاصله به ها را نیز تفت دهید. پس از پخت گوشت، بقیه مواد – یعنی آلو، به سرخ شده، شکر و رب – را به طور همزمان اضافه کنید و دوباره به مدت نیم ساعت روی شعله اجاق گاز قرار دهید. پس از گذشت این مدت، خورش آماده خواهد شد.

برگرفته از: پرتال آفتاب
گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/lifestyle

مروری بر دیگر مطالب 'خورش ها'تازه های خورش ها