mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سبک زندگی
سبک زندگی > دکوراسیون >نقش پرده ها در زیبائی ,دکوراسیون مدرن و سلامتی خانه و خانواده

نقش پرده ها در زیبائی ,دکوراسیون مدرن و سلامتی خانه و خانواده

بخش:دکوراسیون

خرید و نصب پرده معمولا یکی از کارهایی است که خانم ها حساسیت زیادی نسبت به آن دارند چرا که پرده از وسایلی است که سال ها باقی می ماند و قابل استفاده است...

 

«پرده» را شاید بتوان جزئی از فرهنگ ایرانی دانست چرا که در بسیاری از کشورهای غربی و حتی آسیایی مردم ترجیح می دهند هیچ چیز پنجره ها را نپوشاند! پوشاندن پنجره فقط بخشی از کارکرد پرده هاست؛ نکات زیادی را باید در خرید و نگهداری آنها در نظر بگیرید.

 

در سال های اخیر پرده هایی با دنباله های بلند که روی زمین امتداد پیدا می کند، مد شده است؛ مدلی که اگر بچه های کوچک دارید بهتر است از آن استفاده نکنید. این دنباله ها روی زمین قرار می گیرند و چون تمیز کردن آنها مشکل است، محل مناسبی برای جمع شدن گردوخاک و پرز فرش است. این دنباله ها می توانند منشأ بروز انواع آلرژی و حساسیت باشند به خصوص اگر کودکتان هنوز راه رفتن را یاد نگرفته است.

 

 

پرده هایی که آویزهای پارچه ای لایه لایه و والان دارند نیز همین مشکل را دارند.

 

گرد و خاک از فضای بیرونی وارد خانه می شوند و لا به لای این پرده ها باقی می مانند و با وزش باد، وارد خانه می شوند. شستن پرده کار سختی است و معمولا سالی دو بار بیشتر انجام نمی شود پس بهتر است حتما از زیر پرده ای های ساده استفاده کنید. پرده های رسمی معمولا ۳ تکه اند. پارچه زیرین از ساتن های ساده و روشن و ارزان قیمت که برای جلوگیری از اتلاف انرژی و به نوعی افزودن جلوه پرده، استفاده می کنند انتخاب می شوند. می توانید آنها را در فاصله های زمانی کوتاه بشویید تا دچار حساسیت های پوستی یا تنفسی نشوید به خصوص در تابستان و فصل ورود ریزگردها به بعضی از استان های کشور.

 

 

و اما یکی از نکات مهم در مورد پرده، پرده های بخش هایی چون حمام و آشپزخانه است. معمولا در این بخش ها از پرده های ارزان قیمت استفاده می شود و افراد برای خرید، وسواس چندانی نشان نمی دهند. اما تحقیقات دانشمندان نشان داده در این زمینه، پرده های مختلفی وجود دارند که به دلیل استفاده از اجناس نامرغوب در تهیه پرده، مشکلات تنفسی بسیاری برای افراد منزل به وجود می آورند.

 

معمولا برای آشپزخانه و حمام از پرد ه های ارزان قیمت و رنگی استفاده می شود و پلاستیک به کاررفته در آنها در اثر مرور زمان و تماس با بخار آب بوی نامطبوعی تولید می کنند که همان مواد سمی پلاستیک پرده است! آزمایشات محققان وزارت بهداشت آمریکا ثابت کرده مقدار موادشیمیایی ای که این نوع پرده ها به مرور زمان وارد هوای خانه می کنند کاملا غیراستاندارد و خطرناک است. برای انتخاب پرده اتاق ها می توان از پرده های مختلف کتان، پارچه ای یا ابریشمی استفاده کرد اما در مورد جنس پرده های حمام یا آشپزخانه گزینه های محدودی وجود دارد: PEVA، PVC، پلاستیک ارگانیک و پلی استر.

 

در این میان بدترین انتخاب استفاده از پی وی سی است. این نوع پرده ها موادشیمیایی ماندگاری وارد هوای منزل می کنند که روی مواد غذایی و آب آشامیدنی افراد می نشیند و بعدها مشکلات گوارشی فراوانی ایجاد می کند. به همین دلیل مدت هاست در آمریکا و کانادا استفاده از این نوع پرده ها در سرویس های بهداشتی و آشپزخانه ممنوع اعلام شده است. هرچند بیشتر خانواده ها در کشورهای مختلف هنوز هم به دلیل قیمت ارزان و شست و شوی آسان از آنها استفاده می کنند.

 

پرده ها و محصولاتی که از PEVA استفاده می کنند در جایگاه دوم (از آخر) قرار می گیرند. در ساخت این نوع پلاستیک از کلورین استفاده نشده تا بهتر از همتای خود باشد. به هرحال این پرده ها پلاستیکی هستند و دارای مواد شیمیایی خطرناکی که در محیط هایی چون حمام یا آشپزخانه مشکل ساز می شوند. بهترین انتخاب استفاده از پرده های کتان یا پلی استر است که به رغم قیمت بالا و انتخاب محدود در رنگ و طرح، از لحاظ حفظ سلامت افراد منزل کم ضررتر هستند!

 

 

● پرده سازگار با محیط زیست

 

پرده کارکردهای زیادی در خانه دارد. علاوه بر زیبایی و حفظ حریم شخصی تاثیر بسزایی در سلامت محیط دارد. با نصب پرده های مناسب، دمای خانه کنترل و از هدر رفتن انرژی گرمایی در زمستان و ورود گرمای بیرون به داخل در تابستان جلوگیری می شود. برای این منظور برخی طراحان دکوراسیون از پرده های مخصوصی استفاده می کنند؛ این پرده ها از نفوذ گرما و سرمای واردشده از پنجره به منزل جلوگیری می کنند.

 

این پرده ها از دو لایه درونی و بیرونی تشکیل شده اند و از لحاظ ظاهر مانند بیشتر پرده های تزیینی اتاق نشیمن هستند با ویژ گی های ایمنی بیشتر! نکته مهم در مورد این پرده ها، صرفه جویی در مصرف انرژی است. پرده های ضخیم هم اغلب مانع از هدررفتن انرژی گرمایی می شوند. جنس غالب پرده ها پارچه ای است که سازگاری خوبی با طبیعت دارد. هر چند که در برخی از پارچه ها، درصدی پلاستیک وجود دارد که عمر پارچه را بیشتر می کند ولی بهتر است پرده ای انتخاب کنید که درصد پلاستیک اش کمتر باشد.

 

● پرده و سلامت روان

در واقع طراحی پرده و پنجره یک خانه نشانگر نوع دیدگاه افراد به جهان بیرون است. رنگی که برای پرده های منزل انتخاب می شود نیز به نوعی نشان دهنده حالات و احساسات افراد منزل است. در ضمن میزان نور هر قسمت از منزل به وسیله پرده ها کنترل می شود و این خود بخش مهمی از دکوراسیون داخلی است: نورپردازی منزل!

 

 

بهتر است برای حفظ سلامت روان در اتاق خواب و اتاق هایی که احتیاج به حریم خصوصی بیشتری دارند از پرده های خاصی استفاده شود که ضخیم ترند و رنگ های تیره تری دارند. دکوراتورها برای اتاق خواب از پرده های رود پاکت استفاده می کنند که بدون حلقه و آویز به طور ثابت روی میله بالای پنجره نصب می شود و حریم خصوصی اتاق خواب را تعیین می کند. برای اتاق های نشیمن و پذیرایی هم می توان از پرده های توری و ابریشمی با رنگ های شاد استفاده کرد که به وسیله حلقه روی میله پرده نصب می شوند و به راحتی می توان برای نورگیری بیشتر اتاق آنها را کنار زد. باید در انتخاب رنگ این نوع پرده ها دقت کرد که مطابقت حداکثری با رنگ دیوارها یا کاغذ دیواری داشته باشد.

 

اگر به دنبال ایجاد فضایی کلاسیک و سنگین در منزل هستید، می توانید از پرده های نسبتا ضخیم با رنگ های تیره استفاده کنید. پرده های ابریشمی یا مخملی بهترین انتخاب برای این کار هستند. اما اگر می خواهید فضایی هنری در منزل و به خصوص اتاق نشیمن داشته باشید نکته مهم استفاده از چندلایه پرده توری با رنگ های شاد و هم خانواده است (زرد، نارنجی، قرمز، سبز، نیلی و آبی). برای کنار پرده هم می توان از پارچه هایی با نقش های درشت تر و رنگ های زنده تر استفاده کرد.

 

 

● پرده در اتاق های مختلف خانه

 

از طرفی پرده هر قسمت از خانه با بخش های دیگر متفاوت است. پرده اصلی خانه که معمولا در اتاق پذیرایی نصب می شود، کامل ترین مدل را دارد. این پرده با رنگ اتاق و مبلمان هماهنگ می شود و در بیشتر موارد شکل و مدلی ثابت دارد. به این معنا که تزیینی است و کمتر به کنار زده می شود.

 

پرده آشپزخانه کاملا متفاوت است و باید از جنسی باشد که به راحتی شسته شود و لکه ها را در خود نگه ندارد چرا که خیلی زود کثیف و چرب می شود. اگر اجاق گازتان دقیقا زیر پرده قرار دارد، بهتر است پرده را از مدل هایی انتخاب کنید که از بالا آویزان می شوند و به قسمت پایین پنجره نمی رسند. در این حالت هم پنجره پوشانده می شود و هم کثیف شدن پرده به حداقل می رسد. از آنجایی که خانم ها وقت زیادی را در آشپزخانه می گذرانند و بیشتر خانم های ایرانی کمبود ویتامین D دارند، بهتر است پرده آشپزخانه از جنس تور و نازک باشد که امکان تابش نور را بدهد. این گونه حتی در مصرف انرژی برق هم صرفه جویی می شود.

 

پارچه های نخی و رنگی بهترین گزینه برای پرده اتاق بچه هاست. این پارچه ها به راحتی شسته می شوند و هیچ گونه حساسیتی برای آنها ندارد. بچه ها شیطنت های خاص خود را دارند و معمولا پرده اتاق آنها بیش از دیگر پرده های خانه جابه جا می شود بنابراین در نصب آن دقت بیشتری کنید و سعی کنید سبک باشد.

 

 

● قیمت

 

قیمت خرید یک پرده علاوه بر پارچه شامل چوب پرده، گل میخ، آویز، گیره، آستر و درنهایت هزینه نصب و دوخت است. پرده های مجلسی که در اتاق پذیرایی نصب می شود، گران ترین پرده های موجود در بازار است. آنها معمولا از ۳ بخش زیرپرده ای، پرده اصلی، رویه تزیین و والان ها تشکیل می شود.

 

زیرپرده ای با این عنوان که: «به پرده جلوه می دهد» به شما فروخته می شود. معمولا ساتن های ارزان قیمتی هستند که مانع تابش مستقیم نور خورشید به پرده می شوند. اندازه آنها به اندازه عرض پنجره است. پرده اصلی معمولا از انواع مختلف پارچه های توری انتخاب می شود که قیمت پایه آنها متری ۱۲ هزار تومان است.

 

با توجه به شکل پرده و دوخت معمولا ۳ برابر عرض پنجره پارچه نیاز دارد. قسمت رویی، گران ترین بخش پرده های مجلسی است که از پارچه هایی اعلا انتخاب می شود و بنا به مدلی که می پسندید، اندازه آن مشخص می شود. این پارچه ها از حدود متری ۱۵ هزار تا ۴۰ هزار تومان به فروش می رسد.

 

چند سالی است که استفاده از حصیرهای چوبی دوباره رواج پیدا کرده است؛ مدل و رنگ های آن بسیار متنوع است. چوب آنها طبیعی است هر چند که روی آن را با رنگ می پوشانند اما گزینه مناسبی برای اتاق هاست. رنگ آن به راحتی با تخت، کتابخانه و میزتحریر هماهنگ می شود و دوام زیادی هم دارند.

 

اگر یکی از مدل های ضد آب آن را بخرید، می توانید مانند حصیرهای سنتی هرازگاهی آن را در حیاط یا پشت بام پهن کرده و با آب بشویید. قیمت حصیرها از حدود متری ۸ هزار تومان آغاز می شود و گران ترین مدل آنها، متری ۲۰ هزار تومان است. نصب آنها بسیار ساده است و نیازی به نصاب نیست.

 

 

کرکره بیشتر در محیط های اداری مورد استفاده قرار می گیرد اما با مدل های فانتزی موجود در بازار، بسیاری دوست دارند از آنها در خانه هم استفاده کنند. کرکره های چوبی از حدود متری ۱۵ هزار تومان در بازار وجود دارد. شکل آنها شبیه کرکره های سنتی است و نزدیک به سقف، زیر یکدیگر جمع می شوند. مدل هایی که چوب آنها ضدآب و ضدآتش است، قیمت بیشتری دارد. پارچه های پلاستیکی هم که بیشتر برای حمام و دستشویی استفاده می شود که از متری ۷ هزار تومان در بازار فروخته می شود.

 

   الناز باقری نژاد
مهیار میرزاپور

برگرفته از: www.salamat.ir
گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/lifestyle

مروری بر دیگر مطالب 'دکوراسیون'

تازه های دکوراسیون