mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سبک زندگی
سبک زندگی > آشپزی > آشپزی ->غذاهای ایرانی >طرز تهیه کوکوی مرغ در فر

طرز تهیه کوکوی مرغ در فر

بخش:آشپزی ->غذاهای ایرانی
چجوری کوکوی مرغ را در فر درست کنیم

کوکوی مرغ را با این دستورالعمل در فر درست کنید
 مرغ همیشه در مجالس ایرانی جایگاه خاصی داشته و دارد اما لازم نیست همیشه به یک روش سرو شود. کوکوی مرغ جایگزین خوبی است که هم ظاهر زیبا و هم طعم فوق العاده ای دارد. کوکوی مرغ در فر تهیه می شود و فقط کمی روغن برای تفت دادن سیب زمینی و هویج احتیاج دارد. بقیه مواد با مرغ پخته ریش ریش شده مخلوط می شوند و در قالب فر پخته می شوند. استفاده از پنیر پیتزا در کوکوی مرغ اختیاری است و می توانید آن را حذف کنید. اما قطعاً پنیر موزورلا طعم خیلی خوبی به کوکوی شما می دهد.

مواد لازم برای تهیه کوکوی مرغ در فر:

-سینه مرغ پخته شده 450 گرم

-هویج متوسط 1 عدد

-سیب زمینی بزرگ 1 عدد

-روغن سرخ کردنی 2 قاشق غذاخوری

-فلفل دلمه نگینی یا خلالی 1/4 پیمانه

-نمک و فلفل به مقدار کافی

-زردچوبه 1 قاشق چایخوری

-زعفران دم کرده 1/2 قاشق چایخوری

-تخم مرغ 5 عدد

-پنیر موزورلا 100 گرم (اختیاری)

طرز تهیه کوکوی مرغ در فر:

فر را با دمای ۱۷۵ درجه سانتیگراد روشن کنید و بگذارید گرم شود. کف یک قالب فر مستطیلی را هم چرب کنید و کنار بگذارید.

مرغ پخته شده را به صورت تکه های کوچک ریش ریش کنید. سیب زمینی و هویج را با رنده درشت رنده کنید. روی سیب زمینی آب سرد بریزید و آن را زیر و رو کنید. سپس آب آن را کامل بگیرید تا نشاسته از سطح آن خارج شود و موقع تفت دادن تکه های سیب زمینی به هم نچسبند.

کف تابه ای کمی روغن بریزید و بگذارید داغ شود. سپس شعله را کم کنید و سیب زمینی رنده شده را داخل روغن بریزید. یکی دو دقیقه تفت بدهید، سپس هویج را اضافه کنید و دو سه دقیقه دیگر به تفت دادن ادامه دهید. هدف این نیست که سیب زمینی و هویج سرخ شوند بلکه فقط باید کمی از خامی آنها کاسته شود.

سیب زمینی و هویج را خارج کنید و با دستمال حوله ای روغن اضافی آنها را بگیرید. سپس آنها را به مرغ ریش ریش شده اضافه کنید. حال تخم مرغ ها را یکی یکی بشکنید و به مواد اضافه کنید.

نمک، فلفل، زردچوبه و زعفران را هم به مواد اضافه کنید و خوب هم بزنید تا با هم مخلوط شوند. مایه کوکو تهیه شده را داخل قالبی که چرب کردید بریزید و با پشت قاشق سطح آن را صاف کنید.

قالب را به مدت ۳۰ دقیقه در فر گرم شده با حرارت ۱۷۵ درجه قرار دهید تا کوکوی مرغ پخته و طلایی رنگ شود. آن را از فر خارج کنید در صورت تمایل پنیر رنده شده را روی آن بریزید و چند دقیقه دیگر در فر قرار دهید تا پنیر آب و روی آن طلایی رنگ شود. می توانید برای این مرحله، شعله روی فر را روشن کنید. کوکوی مرغ را برش بزنید سرو کنید.

برای: 4 نفر

حاضر است در : 55 دقیقه

وعده: شام, نهار

برگرفته از: ایران کوک/آفتاب
گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/lifestyle

مروری بر دیگر مطالب 'آشپزی ->غذاهای ایرانی'تازه های آشپزی ->غذاهای ایرانی