mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سبک زندگی
سبک زندگی > مد و لباس > مد و لباس-گوناگون >کوکو شنل؛ موفقیت یک برند بر پایه سادگی

کوکو شنل؛ موفقیت یک برند بر پایه سادگی

بخش:مد و لباس-گوناگون
کوکو شنل,در باره برند کوکو شنل

پرشین پرشیا-سالیان سال است که نام شنل به عنوان نامی شناخته شده در صنعت مد مطرح است؛ این برند در سال ۱۹۰۹ توسط گابریل شنل که بعدها به کوکو شنل شهرت یافت، شکل گرفت. او در سال ۱۸۸۳ در شهر سومور در کشور فرانسه متولد شد. مشکلات و محدودیت هایی که در زمان کودکی با آنها مواجه بود، انگیزه ای برای او شد تا سبک زندگی کاملا متفاوتی را در آینده انتخاب کند. فعالیت اصلی او از زمانی آغاز شد که توانست با حمایت یکی از دوستانش نخستین فروشگاه خود را در سال ۱۹۱۳ در پاریس افتتاح کند.


در آن زمان فعالیت این فروشگاه محدود به فروش کلاه بود، اما در فاصله ای نه چندان دور توانست سایر پوشاک را هم پوشش دهد. در آن زمان پارچه ای که در اغلب پوشاک شنل به کار گرفته می شد، پارچه کشباف بود که در آن زمان عجیب و متفاوت به نظر می رسید.


در ابتدا انگیزه اصلی شنل در استفاده از این پارچه، قیمت ارزان آن بود، اما کیفیت آن بعدها باعث شد حتی زمانی که شرکت به سودآوری رسیده و کار خود را گسترش داده بود نیز این جنس پارچه مورد توجه طراحان شنل قرار گیرد.


طراحی های شنل توانست در صنعت مد زنان انقلابی ایجاد کند؛ طرح هایی که برخلاف طرح های پیشین، همگی بیشتر بر سادگی لباس های زنانه تمرکز داشت و این مسئله همزمان با جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۴ می توانست پاسخگوی نیازهای خاص فعالیت های آن دوران باشد. در طی دهه ۱۹۲۰ فعالیت های حرفه ای شنل به اندازه ای افزایش یافت که توانست شهرتی افسانه ای را به عنوان یک طراح مد موفق برای او به همراه داشته باشد.


شاید بتوان تولید عطری به نام «شماره ۵» را نقطه عطفی در فعالیت های برند شنل به حساب آورد. کوکو شنل خود در رابطه با این نحوه نام گذاری گفته است: «این نام را انتخاب کردم، چرا که در ابتدای تولید این عطر، نمونه ۵ ام آن برای نخستین بار به دست من رسید.» عطری که در سال ۱۹۲۴ به عنوان نخستین عطری که نام یک طراح مد را به همراه داشت، به بازار روانه شد و به سرعت توانست محبوبیتی جهانی کسب کند.


با وجود آنکه رایحه مطبوع و بسته بندی منحصر به فرد این عطر می تواند دلیل موفقیت و شهرت جهانی آن باشد، اما به جرات می توان بخشی از این موفقیت را مرهون فلسفه همیشگی شنل در استفاده از کاراکترهای مشهور و محبوب در معرفی محصولات جدید خود دانست؛ چهره هایی از قبیل مرلین مونرو، کاترین دنوو، نیکول کیدمن و کایرا ناتلی نمونه هایی از این دست هستند.


یکی دیگر از نوآوری های کوکو شنل، برنزه کردن پوست بود. در دوره ای که داشتن پوست روشن برای همه یک امتیاز محسوب می شد، او با حضور در یک مهمانی رسمی و مهم در پاریس با پوست کاملا برنزه، انقلابی در این زمینه ایجاد کرد؛ مسئله ای که از آن زمان تاکنون مورد توجه بسیار قرار گرفته است. کوکو شنل همواره بر این باور بود که به جای به کارگیری از تجملات و زرق و برق های خیره کننده، باید ظرافت هایی را در طراحی مدنظر قرار داد که بتواند طرح را به طرحی برای همه زمان ها تبدیل کند.


طرحی که تنها مختص یک زمان خاص نبوده و طی نسل های مختلف بتواند توجه افراد را به خود جلب کند. پس از مرگ شنل در سال ۱۹۷۱، کارل لگرفلد مسئولیت بخش طراحی شنل را بر عهده گرفت.


شنل تا امروز توانسته تحت رهبری لگرفلد نه تنها به عنوان یکی از قدیمی ترین نام ها، بلکه به عنوان یکی از فعال ترین و لوکس ترین برندها در عرصه مد باقی بماند؛ این مسئله تاییدی است بر ادعای شنل در قرن بیستم که قول داده بود در قرن بیست و یکم نیز بتواند شهرت خود را حفظ کند.

برگرفته از: فرصت امروز
گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/lifestyle

مروری بر دیگر مطالب 'مد و لباس-گوناگون'

تازه های مد و لباس-گوناگون