mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سبک زندگی
سبک زندگی > اقتصاد و زندگی >هم مادر هم مدیر مالی اقتصادی خانواده

هم مادر هم مدیر مالی اقتصادی خانواده

بخش:اقتصاد و زندگی

در جوامع امروزی هر روز تعداد بیشتری از زنان مسوولیت اداره امور مالی خانواده را به عهده می گیرند، این به این معنی نیست که آنها لزوما مادرانی تنها هستند یا همسران آنها شغلی ندارند.

 

این فقط به این معنا است که مادران از تمامی اقشار، تحصیل کرده، شاغل یا خانه دار روز به روز بیشتر به سمت مدیریت امور مالی خانه حرکت می کنند؛ اما سوال اینجا است آیا مدیریت مالی زنان در خانواده از لحاظ مالی مثبت است؟ آیا اساسا تفاوتی میان آنان و مدیریت یک مرد وجود دارد؟ در خانه شما چه کسی امور مالی را اداره می کند؟ بر اساس گزارش سازمان TSB ( موسسه ثبت میزان درآمد خانوارها در آمریکا) مدیریت زنان بر امور مالی، تاثیر مثبتی بر برنامه ریزی های مالی درازمدت خانواده دارد.

 

بر اساس این گزارش در خانواده هایی که زنان مدیریت امور مالی خانه را به عهده دارند، ۹۰ درصد پس اندازها برای اهداف بلندمدت و دوراندیشانه در نظر گرفته شده است. در حالی که این نرخ برای خانواده هایی که مردان مسوولیت امور مالی را در آن بر عهده دارند، کمتر و معادل ۸۰ درصد است.

 

شهود زنانه

جورج کوگان، رئیس موسسه «ثبت میزان درآمد خانوارها در آمریکا» می گوید: زنان جوان حقیقتا نقش مهمی در خانواده های مدرن ایفا می کنند، آنها نقش سنتی خود را کنار نهاده اند، در جوامع سنتی هم زن ها نقش محوری در مدیریت مالی خانه داشتند؛ ولی این نقش لحظه ای بود و به مدیریت روز به روز یا هفتگی محدود می شد و اغلب تنها محدود به تدابیر و انتخاب های خرید خانه بود. امروز زنان برای پول برنامه ریزی می کنند، نحوه و مقدار پس انداز و سرمایه گذاری امروز تا حد زیادی بنا بر خواست آنها انتخاب می شود.

 

هرچند که قانونی وجود ندارد که حاکی از آن باشد که زنان همواره دوراندیش و محتاط هستند و در خانواده های بسیاری این زن است که خواهان ریسک های مالی یا ماجراجویی هایی اقتصادی است، ولی دست کم شواهد بیولوژیک حاکی از آن است که زنان به دلیل غریزه قوی صیانت از فرزند، اغلب احتیاط بیشتری در خصوص امور مالی دارند، مادران اغلب به پس اندازهای بلندمدت باور دارند نه به این دلیل که زنان ذاتا محتاط تر از مردان هستند، بلکه به این دلیل که به دوش کشیدن وظیفه محافظت از فرزندان در طول هزاران سال مادران را به شهودی قوی و تکامل یافته برای صیانت از خانواده مجهز کرده است.

 

یکی از مزیت های دیگر مدیریت مالی زنان بر خانواده مهربانی آنها در شرایط تنگناهای مالی است، وقتی یک خانواده در شرایط بحران مالی قرار می گیرد، افراد به روحیه مثبت و دلجویی نیاز دارند. زنان در این شرایط در برابر اشتباهات مالی اعضا که به بحران منجر شده است با سعه صدر بیشتری نسبت به مردان رفتار می کنند و بدون پرخاشگری و با آرامش بیشتر قادرند اوضاع را سریع تر به شرایط عادی برگردانند.

 

از طرف دیگر، تقسیم مسوولیت های کوچک مالی برای اعضا در خانواده، توسط زنان بهتر انجام می شود. واقعیت این است که در اغلب خانواده ها، زنان درک بهتری نسبت به توانایی ها و ضعف های فرزندان دارند، مسوولیت مدیر مالی خانواده تنها محدود به پس انداز و سرمایه گذاری و بودجه بندی و برنامه ریزی برای آینده نیست، بلکه بخش بزرگی از این مسوولیت مربوط به آموزش و هدایت مالی فرزندان و همین طور تقسیم وظایف مالی در خانواده است، زنان عموما این وظیفه را به نحو احسن انجام می دهند.

 

یکی دیگر از مزیت های زنان در مقام مدیر مالی خانواده، احساس مسوولیت آنها در خصوص به اشتراک گذاشتن ایده ها و تمایل جدی تر آنها نسبت به گفت و گو است. یک مادر در مقام مدیر مالی خانواده اغلب ایده ها و اهداف خود را در نشست های منظم هفتگی به صورت جمعی یا فردی با اعضای خانواده در میان می گذارد و از نظرات و انتقادات آنها بهره می گیرد، این گرایش در میان مردان به وضوح کمتر است و رفتارهای مالی مسبتدانه، طرح های مالی پنهانی و فقدان هرگونه تمایل به مشورت و نظرخواهی در میان مردان شایع تر است.

 

علاقه زنان به جزئیات مساله ای نیست که محدود به کتاب های روان شناسی زرد شود، امروزه نتایج اغلب پژوهش ها حاکی از آن است که زنان و مردان حقیقتا با یکدیگر متفاوت هستند و یکی از مهم ترین وجوه این تفاوت مساله توجه زنان به جزئیات در مقابل توجه مردان به کلیات است، زنان اغلب توجه دقیقی به جزئیات دارند و همین امر است که آنها را به متخصص های بالقوه خوبی برای طراحی بودجه مالی بدل می کند.

 

در این میان نباید از ضعف های زنان در مدیریت امور مالی نیز غافل شد، مهم ترین این ضعف ها تمایل غیرعادی به خرج کردن و خرید است، به خصوص وقتی که پای پول نقد در میان باشد. علاقه به خرید لباس برای فرزندان، برای میهمانی ها و برای همسر، علاقه به جواهرات و علاقه به تغییر ناگهانی دکوراسیون، تنوع طلبی در حوزه های غذایی، اینها مشهورترین نقاط ضعف اغلب زنان هستند. زنان اصلی ترین قربانیان خرده فروشی ها و خریدهای غیرضروری هستند و مهم ترین و اصلی ترین گروه هدف تبلیغات محسوب می شوند.

 

با این حال به نظر می رسد که نسل معاصر زنان، بیشتر از مادران خود در حال مقابله با این ضعف ها بوده و در کنترل بودجه و مسوولیت پذیری مالی گامی به پیش برداشته اند؛ گامی که با گذشت زمان و با اعتماد به مادران در مقام مدیر مالی خانواده مستحکم تر خواهد شد.

 

اما نکته ای که نباید از نظر دور نگاه داشته شود، مساله تفاوت های فردی میان افراد است. برخی افراد اعم از زن و مرد، استعداد بسیار کم یا علاقه بسیار اندکی نسبت به امور مالی، مالیه و پس انداز، برنامه ریزی و طراحی بودجه مالی دارند، اگر یک مادر جوان خصایصی این چنینی دارد، به رغم تمامی مزیت های غریزی او برای مدیریت امور مالی، بهتر است پدر مسوولیت امور مالی را به عهده بگیرد.

 

مردان اغلب نسبت به امور مالی، جزئیات خدمات بانک ها و مسائلی نظیر آنها مشتاق هستند، در گفت و گوهای آن با همکارانشان این موضوعات دائما مطرح می شود. در خانواده هایی که مردان به لحاظ مالی مستعد و علاقه مند و زنان بی علاقه هستند، این خطر وجود دارد که زنان از چرخه مدیریت مالی خانواده حذف شوند، این مساله ای است که باید از آن اجتناب شود؛ هرچند ممکن است برخی از زنان نسبت به امور مالی بی علاقه باشند؛ ولی همیشه می توانند با اهداف و توصیه های کلی نقش مثبت و تاریخی خود را در حفاظت از فرزندان ایفا کنند.

برگرفته از: روزنامه دنیای اقتصاد
گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/lifestyle

مروری بر دیگر مطالب 'اقتصاد و زندگی'تازه های اقتصاد و زندگی