mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سبک زندگی
سبک زندگی > نکات خانه داری >پاک کردن بدترین لکه‌ها در خانه و روی لباس و فرش

پاک کردن بدترین لکه‌ها در خانه و روی لباس و فرش

بخش:نکات خانه داری

 حتما برای شما هم اتفاق افتاده که با لکه های آزار دهنده روی پوشاک،فرش ،دیوار ...روبرو شده باشید. این طور مواقع بسیاری از ما فکر می کنیم دیگر نمی شود کاری کرد و باید قید لباس یا فرش لک دار را بزنیم.ما در این مطلب با معرفی چند نمونه از لکه برها ثابت می کنیم که به جای عذاب کشیدن دست بکار شود و به راحتی لکه ها را پاک کنید.

 


زنگ زدگي روي لباس
براي پاك كردن زنگ زدگي روي لباس بايد مدت 10 دقيقه يا دواي ضد زنگ لكه راماسا‍‍ژ دهيد. و بعد با پودر رختشويي محل لكه را بشوييد.
لكه زنگ زدگي روي حوله با آبليموي داغ برطرف مي شود. اما هيچ وقت محل زنگ زدگي را با صابون نشوييد.

 


اثر سوختگي با اتو
اگر لباس شما بر اثر گرماي زياد اتو زرد رنگ شده مي توانيد پياز را دو نيم كرده و روي پارچه كتاني بماليد لكه هاي زرد برطرف خواهد شد و بعد آن را داخل آب سرد به مدت چند دقيقه خيس كرده و سپس آن را بشوييد.

 


لكه هاي روي سفره
اگر سفره شما بر اثر چربي لك گرفته است و با شستن هم از بين نمي رود مي توانيد سفره را بعد از شستن در آفتاب روي بند لباس پهن كنيد و يك روز جلوي نور آفتاب بگذاريد با اين كار نور خورشيد لكه هاي سفره را از بين مي برد.

 


لكه واكس كفش
اگر بر اثر بي احتياطي لكه واكس روي فرش يا لباستان ماليد مي توانيد ابتدا پنبه اي را خيس كنيد و روي آن بكشيد و سپس روي پنبه مقداري مايع ظرفشويي و بر فرش بماليد.

 


رفع لکه روغن روي کاغذ ديواري
لکه هاي تازه روغن روي کاغذ ديواري را مي توان با پودر تالک از ميان برد. مقدار زيادي پودر تالک روي لکه ها بپاشيد و بگذاريد مدتي بماند تا روغن جذب شود. سپس آن را با يک پارچه خشک، پاک و در صورت لزوم اين عمل را تکرار کنيد.

 


پاک کردن لکه چاي
براي از بين بردن لکه چاي، مواد مخصوص لکه گيري يا مقداري نمک را روي لکه بماليد و سپس با برس بکشيد. براي پاک کردن لکه هاي ناشي از قهوه، کاکائو و چاي، پارچه را درون آب حاوي پودر رختشويي بگذاريد يا در آب گرم خيس کنيد و دو قاشق غذا خوري آمونياک به آن اضافه کنيد پس از آن پارچه را با پودر رختشويي بشوييد.

 


رفع لکه قير
براي از بين بردن لکه هاي قير روي پارچه از روغن اوکاليپتوس، بنزين و يا کره استفاده کنيد.

 


رفع آدامس از روي فرش
براي پاک کردن آدامس از روي فرش يا موکت، يک تکه يخ روي آن بگذاريد تا سخت شود، سپس آن را از روي فرش پاک کنيد.

 


رفع آدامس از پوشاک
براي پاک کردن آدامس از پوشاک آن را در سرکه سفيد خيس کنيد و يا پيش از شستن لباس در محل آلودگي سفيده تخم مرغ بماليد.

 


چوب پنبه و لکه هاي روي کارد
براي از بين بردن لکه هاي روي کارد آشپزخانه مي توانيد از چوب پنبه استفاده کنيد. چوب پنبه را قدري خيس و آن را به يک ماده پاک کننده آغشته کنيد و با حرکت جلو و عقب آن را روي تيغه کارد بکشيد.

 


پاک کردن ظروف مسي
براي پاک کردن ظروف مسي که سياه شده باشد، بايد با نصف ليمو که آن را به دانه هاي درشت نمک ماليده ايد، محکم به ظروف مسي سياه بماليد تا سياهي آن برطرف شود.

برگرفته از: باشگاه خبرنگاران
گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/lifestyle

مروری بر دیگر مطالب 'نکات خانه داری'تازه های نکات خانه داری