mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سبک زندگی
سبک زندگی > اقتصاد و زندگی >هفت گام برای رفع مشکلات اقتصادی خانواده

هفت گام برای رفع مشکلات اقتصادی خانواده

بخش:اقتصاد و زندگی

چگونه می توان انتظارات مالی در زندگی زناشویی را مدیریت کرد؟

 

مشکلات مالی یکی از رایج ترین دلایل اختلافات میان همسران است. گرچه شرایط سخت اقتصادی می تواند بیشترین فشار را بر خانواده بیاورد، هنوز می توان راه هایی را یافت که خانواده را حفظ کرد و حتی شکوفایی آن را تداوم بخشید.


چه شغل تان را از دست داده باشید و چه میزان حقوق پرداختی تان کم شده باشد، همیشه به یاد داشته باشید آنچه که باعث تداوم رابطه شما با همسرتان می شود، عشق به کسی است که به او اعتماد دارید. اگر رابطه ای عاشقانه و بر مبنای اعتماد با فردی دارید، به این رابطه باور داشته باشید. اگر شخصی را تمام و کمال دوست دارید، باید بدانید که عشق حقیقی هم باید در بهترین دوران ها و هم در بدترین زمان ها تداوم پیدا کند. مشکلات مالی که تجربه می کنید در صورتی بهبود خواهد یافت که با یکدیگر برای یافتن راه حل همکاری کنید و برای مدیریت موضوعات مالی در ازدواج تان این رویکرد گروهی را ادامه دهید. تنها اشخاص بی تجربه و بی اطلاع هستند که معتقدند موضوعات مالی ربطی به اختلافات خانوادگی ندارند. کسی که چنین چیزی را می گوید از پژوهش ها در نیم قرن اخیر در باره این موضوع بی اطلاع است. سه دهه پژوهش درباره ازدواج نشان داده است که علت شماره یک اختلافات زناشویی و عدم موفقیت در ازدواج فشار مالی است.

 

 

اگر می خواهید از عهده مشکلات اقتصادی برآیید، شما و همسرتان باید این هفت اقدام مهم را انجام دهید:

۱- در مورد موضوعات مالی همسرتان به طور صریح با او صحبت کنید

 

در این راه سخت باید همراه هم حرکت کنید. هیچ خرید عمده ای را بدون صحبت کردن با همسرتان درباره آن و رسیدن به توافق دوطرفه انجام ندهید. شاید تعجب کنید که چه تعداد خریدهایی را اگر شب قبل در مورد انجام آنها فکر کرده بودید، انجام نمی دادید. ارتباط برقرار کردن با همسرتان در این مورد بهترین تصمیم است؛ به این ترتیب هر دوی شما در مورد خرید یک چیز معین توافق دارید و مسوولیت آن را می پذیرید. چنین راهبردی از ایرادگیری از یکدیگر در صورتی که معلوم شد تصمیم به خرید آن چیز درست نبوده است، جلوگیری می کند.

 

 

۲- در خرید با وام یا به صورت اعتباری افراط نکنید

 

به خاطر داشته باشید که این کار یکی از عوامل مهم وارد آمدن استرس بر رابطه ازدواجی است. پرداخت بخش عمده ای از حقوق دریافتی ماهانه برای بازپرداخت اقساط وام ها موجب سلب آرامش خانواده می شود. بودجه خانواده را با همفکری هم تنظیم کنید و این برنامه را رعایت کنید. خرید خود را به زمانی واگذار کنید که پول کافی برای پرداخت هزینه آن پس انداز کرده باشید یا اینکه به طور مشترک با پول دو نفرتان امکان خرید آن را داشته باشید.

 

 

۳- مشکلات مالی را دونفری و با همکاری هم حل کنید

 

به توافق رسیدن درباره اقدامات هماهنگ باعث می شود، هدف روشنی را در چشم انداز داشته باشید که برای یافتن راه حل ضروری است. حقیقت قطعی این است: اگر رابطه تان را به عنوان یک کار گروهی ضروری در نظر نگیرید، همه چیز از دست می رود. اگر به همراه یکدیگر برای مقابله با چالش های اقتصادی در رابطه تان با یکدیگر اقدام نکنید، امیدی برای موفقیت مالی در ازدواج تان وجود نخواهد شد.

 

 

۴ -بدبیاری ها را به گردن یکدیگر نیندازید

 

گرایش طبیعی وجود دارد که در دوران های سخت تقصیر بدبیاری تان را به گردن کس دیگر از جمله همسرتان بیندازید. این بازی دیگری را مقصر قلمداد کردن در مورد عشق و ازدواج بی فایده است. این راهبرد را به کلی فراموش کنید.

 

 

۵- خودخوری نکنید

 

خلاص شدن از یک بحران مالی به حفظ تمرکز و رویکرد مثبت بر اساس همکاری نیاز دارد. به خاطر داشته باشید هیچ مشکل مالی تا به حال با احساس تاسف برای خودتان یا موقعیت خودتان بهبود نیافته است. احساس تاسف برای خودتان یا دیگری معمولا راهبردی شکست خورده و نامولد است.

 

 

۶- در هنگام موفقیت جشن بگیرید

 

هر وقت به موفقیت مالی می رسید برای مثال پرداخت وام را به پایان می رسانید یا راهی برای کم کردن هزینه ها پیدا می کنید، جشن بگیرید. مسوولیت پذیری مالی یک مزیت است. اختصاص دادن زمان به جشن گرفتن با یکدیگر احساسی در شما ایجاد می کند که رسیدن به هدف بعدی حتی دست یافتنی تر است.

 

 

۷- برای حل مشکلات مادی به همراه هم «عمل کنید»؛ از همین امروز!

 

هنگامی عاشق یکدیگر هستید، به تنهایی عمل کردن باعث موفقیت شما نخواهد شد. زوج هایی که زندگی مشترک موفقی دارند، به همراه هم با مشکلات روبه رو می شوند و برای یافتن راه حل تلاش می کنند و می دانند که تنها راه برای حل یک مشکل مالی همکاری کردن با یکدیگر است.

برگرفته از: روزنامه دنیای اقتصاد
گردآوری و تنظیم:گروه سبک زندگی پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/lifestyle

مروری بر دیگر مطالب 'اقتصاد و زندگی'تازه های اقتصاد و زندگی