mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سلامت
سلامت > تغذیه و رژیم غذائی > تغذیه وغذاهای سالم >مروری بر تاریخچه شیرینی سوهان معروف ترین شیرینی قم

مروری بر تاریخچه شیرینی سوهان معروف ترین شیرینی قم

بخش:تغذیه وغذاهای سالم

توجه به کیفیت و کمیت عملکرد مشاغل سنتی یکی از راهکارهای مهم در بهبود روند صادرات مطلوب و دستیابی به بازارهای جهانی است. سوهان به عنوان مهمترین سوغات قم مورد استقبال بسیاری از زائران و گردشگران قرار داشته و سوهان پزی از جمله مشاغل سنتی تأثیرگذار در اقتصاد کشور است. مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی قم، با خبر اعطای مهر استاندارد به کارخانه های سوهان پزی حائز شرایط در همایش بزرگداشت روز جهانی استاندارد، بر اهمیت استانداردسازی این محصول تأکید کرد و افزایش کمی و کیفی سوهان قم و تحول در بسته بندی سوهان را روشی مؤثر در بهبود عرضه کیفی و تحولات مثبت اقتصادی نام برد. به مناسبت روز جهانی استاندارد با سیدعلی عارفی مدیر یکی از کارگاه های سوهان پزی قم به گفت وگو نشسته ایم.

 

 

 

▪ قدمت پخت سوهان به چه زمانی بازمی گردد و تاریخچه تولید آن چیست؟

ـ قدمت پخت سوهان به زمان قاجار بازمی گردد. زمانی که ساخت صحن مطهر حضرت معصومه(س) به پایان رسیده بود در مراسم افتتاحیه فردی به نام ملاابراهیم شماعی، غذای جدیدی تهیه کرده بود که در آن زمان حلوا نام داشت اما با حلوایی که ما می شناسیم متفاوت بود. بزرگانی که در این مراسم شرکت داشتند وقتی «حلوا» را پس از ناهار خوردند، یکی از آنها می گوید: این چه شیرینی بود که غذای مرا هضم کرد و مثل سوهان غذا را برید؟ آن روز این شیرینی مورد استقبال تمام مردمی قرار گرفت که در مراسم ساخت حرم مطهر حضرت معصومه(س) شرکت داشتند و از آن پس نام این حلوای جدید به سوهان تغییر پیدا کرد. تهیه سوهان به روش سنتی از آن زمان شکل گرفت و افرادی مانند پدر من که شاگرد ملاابراهیم شماعی بودند، سوهان را به روش سنتی پخته و در بازارهای قم عرضه می کردند که در آن زمان طرفداران زیادی داشت.

 

 

▪ در آن زمان در تهیه سوهان از چه موادی استفاده می کردند و تفاوت آن با سوهان هایی که اکنون تولید می شود در چیست؟

ـ سوهان سنتی یا نوع ابتدایی آن به سوهان گل نازک معروف بوده است که در تهیه آن روغن حیوانی، جوانه گندم، زعفران، آرد، شکر و هل به کار می بردند. در روش سنتی، مواد را در دیگ های بزرگ ریخته و با وسیله ای به نام هستون هم می زدند. البته کیفیت سوهان های قدیم با حالا فرق داشت. ۷۰سال پیش موادی که از آن سوهان تهیه می کردند، طبیعی تر و بهتر بود و قدیمی ترها معتقدند سوهان قدیمی طعم و مزه بهتری داشته است.

 

 

 

▪ سوهان مرغوب چه ویژگی هایی دارد؟

ـ ویژگی های سوهان با کیفیت، به مرغوبیت مواد اولیه آن برمی گردد. نوع روغنی که در تهیه سوهان به کار گرفته می شود، بسیار مهم است. نوع کره حیوانی و میزان موادی که در پخت مورد استفاده قرار می گیرد اهمیت دارد. سوهانی که به دندان نچسبد و سفت نباشد مرغوب است. طعم سوهان نامرغوب به گونه ای است که خریدار با چشیدن کمی از سوهان متوجه می شود که سوهان مرغوب نیست و کیفیت مواد اولیه آن پائین است. سوهان های نامرغوب طعم نامطلوبی داشته و تازه نیستند.

 

 

▪ چگونه می توان سوهان تقلبی را از نوع مرغوب آن تشخیص داد؟

ـ فقط با آزمایش امکان پذیر است. در سوهان های تقلبی از رنگ های صنعتی به جای زعفران استفاده می کنند و موادغذایی فاقد ارزش غذایی جایگزین پسته یا بادام می شود. از نظر ظاهری و حتی طعم تفاوت بارزی میان سوهان تقلبی یا اصیل نیست و همان طور که گفتم فقط از طریق آزمایش یا بازرسی مسئولان بهداشت امکان پذیر است. طریقه پخت با دستگاه های مخصوص تهیه سوهان نیز نقش مهمی در کیفیت ظاهری و طعم آن دارد. در تهیه برخی از سوهان ها از روغن های نباتی استفاده می کنند که کیفیت آن را کاهش می دهد.

 

 

▪ امروز در تهیه سوهان ازچه روش هایی استفاده می کنند؟

ـ در روش پخت مدرن از نیروی دست و ماشین به صورت همزمان استفاده می شود و برخلاف روش سنتی که تهیه سوهان تنها با استفاده از نیروی دست بود، امروز این کار با کمک دستگاه ها و قالب ها انجام می گیرد. در ابتدا، آرد را داخل پاتیل هایی بزرگ ریخته و آن را با شکر و روغن مخلوط می کنند. سپس جوانه گندم و زعفران را به آن اضافه کرده، هم می زنند تا خوب به عمل آید. مواد را داخل پاتیل های کوچک تری ریخته تا مرحله پخت دوم سوهان نیز انجام شود و در این مرحله، حرارت در پخت سوهان بسیار مؤثر است. پس از اتمام مرحله دوم پخت، غنچه های سوهان گرفته می شود و به شکل های مختلف در می آید.

 

 

▪ برای شکل دهی از قالب استفاده نمی کنند؟

ـ هر دو روش امکان پذیر است. در تهیه برخی سوهان ها از قالب استفاده می شود. برای نمونه، در تهیه سوهان باقلوایی از قالب های لوزی شکل استفاده می شود. پس از استخراج مواد از پاتیل های کوچک که در مرحله دوم پخت از آن استفاده می شود، مواد در قالب های لوزی شکل ریخته می شود تا شکل گرفته و سوهان آماده شود اما در تهیه بسیاری از انواع سوهان مانند گل نازک از دست برای قالب دادن استفاده می شود.

 

 

▪ سوهان های موجود در بازار امروزه چه انواعی دارد؟

ـ سوهان گل نازک، لقمه ای، گزی و کادویی که تفاوت آنها شکل و نحوه قالب دادن آنها است.

 

 

این محصول به چه کشورهایی صادر می شود؟

صادرات سوهان با خرید این محصول از تولیدکنندگان صورت می گیرد. این محصول به کشورهای اروپایی و عربی صادر می شود. کشورهای همسایه نیز از خرید سوهان استقبال می کنند و این محصول به این کشورها صادر می شود.

 

 

▪ بیشترین طرفداران این ماده غذایی را چه گروهی تشکیل می دهند، زائران یا اهالی قم؟

ـ زائران و ساکنان شهر قم. مسافرانی که از شهرهای مختلف به قم می آیند، این محصول را خریداری و به عنوان سوغات به شهر خود می برند. اهالی قم نیز در جشن ها و مهمانی ها از سوهان استفاده می کنند و سوهان قم از تنقلات اصلی این شهر محسوب می شود.

 

 

▪ خاصیت این ماده غذایی چیست؟

ـ بیشترین خاصیت سوهان در جوانه گندم آن نهفته است. این ماده غذایی خاصیت انرژی بخشی نیز دارد.

 

 

▪ ویژگی هایی که لازم است تا این محصول غذایی تأیید استاندارد بگیرد چیست؟

ـ کیفیت مواد اولیه، پاکیزگی محیط کار، عملکرد دستگاه های ساخت سوهان از مواردی است که سبب می شود تا این محصول مورد تأیید واقع شود.


برگرفته از: روزنامه ایران
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/health

مروری بر دیگر مطالب 'تغذیه وغذاهای سالم'تازه های تغذیه وغذاهای سالم