Sunday 20th of April 2014 | امروز ۱۳۹۳-فروردين-۳۱

rss

|پرتال فرهنگی اجتماعی پرشین پرشیا! | در باره ما | تماس با ما | تبلیغات

persianpersia.com  

 

 

 


سلامت > سلامت خانواده > سلامت کودکان و نوزادان >چگونه نوزاد خود را حمام کنیم؟

سلامت

Custom Search جستجو در پرشین پرشیا با گوگل

 

سلامت کودکان و نوزادان

Tuesday 1st of May 2012 21:23:49 ________ ۱۳۹۱-ارديبهشت-۱۲

چگونه نوزاد خود را حمام کنیم؟

 


حمام کردن یک نوزاد چند روزه که مثل ماهی از دست لیز می خورد شاید اوایل، کار سخت و پردردسری به نظر برسد، اما با رعایت برخی نکات و حفظ آرامش و کسب مهارت مطمئنا این زمان برای شما یکی از بهترین و دوست داشتنی ترین بخش های زندگی تان می شود. پس بهتر است ترس و اضطراب را کنار بگذارید و نوزادتان را در آغوش بگیرید تا از این مرحله هم مانند دیگر مراحل رشد و تربیت او لذت ببرید.

 

 

نوزادان معمولا هر ۲ تا ۳ روز نیاز به حمام و استحمام دارند. یک حمام سبک و لذت بخش نه تنها در حفظ سلامت و رشد کودک اهمیت دارد بلکه باعث می شود نوزاد با اشتهای بیشتری شیر بخورد و خواب آرام تری هم داشته باشد. حمام برای نوزادان چیزی بیشتر از زمانی برای رعایت بهداشت فردی است. با حمام کردن نوزاد شما نکات بسیاری را یاد می گیرید. وقتی کمی بزرگ تر شد و به جنب و جوش افتاد، مطمئنا آب بازی و حمام کردن یکی از مهم ترین لذت های زندگی اش محسوب می شود، اما در هفته ها و ماه های اول باید مراقب باشید تا نوزاد از آب نترسد و در حمام احساس امنیت و آرامش بکند.

 

● آمادگی برای حمام

پیش از هر کاری اول باید شرایط مناسب حمام کردن را ایجاد کنید. برای این منظور ابتدا دمای اتاق و حمام را چک کنید. دمای مناسب حمام و اتاق برای نوزادان بین ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی گراد است تا زمانی که از حمام بیرون می آیند و پوست شان هنوز مرطوب است، سرما نخورند.

 

 

وان نوزاد را از آب پر کنید. آب نه باید خیلی سرد باشد و نه خیلی گرم. ۳۷ درجه دمای مناسبی برای آب حمام است. مادرانی که تجربه کافی ندارند می توانند از دماسنج استفاده کنند؛ اما بعد از مدتی که مهارت های مادرانه لازم را کسب کردید برای این که مطمئن شوید آب نه خیلی سرد است و نه خیلی گرم که نوزاد را اذیت کند، می توانید از آرنج تان استفاده کنید، آرنج را در آب بزنید و گرم و سرد بودن آن را تنظیم کنید.

 

برای این که دستپاچه نشوید و هنگام حمام نوزاد مجبور به خارج شدن از حمام نباشید بهتر است قبل از شروع کار تمام وسایل مورد نیازتان را آماده کرده و دم دست بگذارید، از حوله و لیف نرم گرفته تا صابون و شامپو و لوسیون. لباس های مورد نیاز نوزاد را هم در دسترس بگذارید تا بعد از حمام بتوانید به سرعت کودک را آماده کنید تا سرما نخورد.

 

گوش پاک کن، سشوار، فین گیر، پوشک تمیز، کرم محافظ پا و پودر و هر چیز دیگری را که فکر می کنید ممکن است بعد از حمام لازم داشته باشید درون یک سبد مرتب کرده و کنار دست بگذارید تا مجبور نشوید نوزادتان را با حوله رها کنید و به دنبال این وسایل بروید.

 

● بعد از حمام

زمانی که آب بازی و حمام شما تمام شد، نوزاد را درون حوله ای که از قبل آماده کرده اید بپیچید و بیرون بیاورید. بدن او را بدون این که حوله را روی پوستش بکشید خشک کنید، زیر بغل، زیر گردن و لابه لای تاخوردگی های پوست ران را فراموش نکنید. مرطوب ماندن این نواحی ممکن است عفونت های قارچی و پوستی ایجاد کند. برای خشک ماندن پوست این چین خوردگی ها می توانید از پودرهای مایع استفاده کنید، پودرهای قدیمی و تالک در هوا پخش می شوند و برای دستگاه تنفسی نوزاد مضر هستند.

 

 

یادتان نرود با تکه ای پنبه یا گوش پاک کن های مخصوص توی گوش نوزاد را هم خشک کنید تا گوش درد نگیرد. اگر از دمای اتاق مطمئن هستید می توانید با لوسیون های مرطوب کننده یا روغن بچه بدن نوزاد را ماساژ بدهید. این کار هم شادابی پوست نوزاد را حفظ می کند و هم برایش بی نهایت لذت بخش است و باعث آرامشش می شود. وقتی تمام این کارها را انجام دادید، لباس مناسب فصل به نوزاد بپوشانید و با یک کلاه نازک سرش را گرم نگه دارید، حالا وقت یک غذای مقوی است، به کودک شیر بدهید و نظاره گر خوابی با آرامش برای او باشید.

 

● اولین حمام

اولین ها در هر موردی خاطره انگیز است و اولین حمام نوزاد هم یکی از همین موارد محسوب می شود. معمولا نوزادان را در بیمارستان بعد از ۶ تا ۱۲ ساعت حمام می کنند و تحویل مادر می دهند. استحمام قبل از ۶ ساعت برای نوزاد خوب نیست، چرا که سبب کاهش دمای بدن و بنابراین آسیب رسیدن به او می شود. اما احتمالا بعد از یک یا ۲ روز که نوزاد را خانه آوردید ممکن است لازم باشد نوزاد را حمام کنید، اولین و بهترین نوع حمام در خانه و زمانی که شما تجربه کافی ندارید و نوزاد هنوز خیلی ظریف و شکننده است و بند نافش هم هنوز نیفتاده است، می تواند «حمام اسفنجی» باشد. باید اتاق را به اندازه کافی گرم کنید. یک کاسه آب ولرم کنار دست تان بگذارید و بعد حمام کردن را آغاز کنید، نوزاد را روی سطح صافی قرار دهید و بعد با تکه ای پارچه نرم یا پنبه که در آب خیس کرده اید و با حرکات دورانی، صورت، پشت گوش ها و گردن او را به آرامی تمیز کنید. با پنبه ای تمیز که در آب خیس شده چشم ها را از گوشه به طرف خارج به آرامی پاک کنید، برای هر چشم از یک گلوله پنبه جدید استفاده کنید تا چشم نوزاد دچار عفونت نشود و حواس تان به پرزهای پنبه باشد تا لای مژه های نوزاد گیر نکند. بعد از تمیز کردن سر و گردن حوله ای زیر نوزاد بیندازید و لباس هایش را دربیاورید و با سرعت هر چه تمام تر اما با آرامش بدن نوزاد را تمیز کنید. سعی کنید در این کار سرعت عمل داشته باشید تا نوزاد کمتر در معرض هوای آزاد قرار بگیرد. بعد از تمام شدن این مرحله حوله را به دور نوزاد بپیچید و بعد حوله کوچک دیگری را کمی خیس کنید و به آرامی روی سرش بکشید و بعد خشک کنید. حمام اسفنجی برای نوزادان کوچک و چند روزه بهترین روش حمام است، بعد از این که نوزادتان کمی بزرگ تر شد می توانید او را درون وان حمام و با آب بشویید.

 

 

 

● مناسب ترین روش حمام

 

کمی که نوزادتان بزرگ تر شد و به قول معروف بدنش جان گرفت می توانید او را در حمام بشویید. بهترین و کم دردسرترین روش این است که بنشینید، حوله ای روی پاهای تان بیندازید تا نوزاد از دست تان لیز نخورد، بعد فرزندتان را در حالی که محکم در آغوش گرفته اید به حالت خوابیده روی پاهای تان قرار دهید. با دست راست شانه چپ کودک را بگیرید به طوری که سر و گردنش روی بازوی شما قرار بگیرد و ران هایش روی پای تان، بعد ابتدا پاها و سپس قسمت پوشک و سینه و گردنش را بشویید. حالا نوبت به پشت بدنش می رسد. با احتیاط دمرش کنید. شانه و کمر، باسن و پاها را به آرامی بشویید. سر و گردن آخرین مرحله حمام است، به آرامی سر نوزاد را در حالی که دمر روی پاهای تان خوابیده با کم ترین مقدار شامپو بشویید و بعد در حالی که دست تان را روی پیشانی نوزاد حائل قرار داده اید روی سرش آب بریزید تا کف و شامپو درون چشم هایش نرود.

 

بعد از چند بار حمام کردن و زمانی که بدن کودک شما به قدر کافی سفت و محکم شد، می توانید لذت حمام کردن در وان و غوطه ور شدن در آب را تجربه کنید. حواس تان باشد وان حمام را خیلی پر نکنید. ۶ تا ۷ سانت آب کف وان هم برای حمام نوزاد کافی است. قبل از این که کودک را درون وان حمام قرار دهید ناحیه پوشک را به خوبی تمیز کنید.

 

 

هرگز کودک را به طور ناگهانی در آب وان فرو نکنید، این باعث ترس و احساس عدم امنیت می شود. بهتر است آرام آرام او را در آب فرو ببرید. ابتدا با دست، یک کاسه کوچک یا با فشردن لیف و اسفنج حمام کمی آب روی پاهایش و بعد سینه و بدن او بریزید و وقتی به شرایط جدید و درجه دمای آب عادت کرد او را درون وان قرار داده و بشویید.

 

اگر نوزاد شما قادر به نشستن است به او اجازه بدهید در وان حمام بنشیند، اما هرگز او را در حمام تنها نگذارید، حتی اگر وان پر نباشد. نوزاد را در بغل تان بگیرید و گردنش را روی بازوی تان قرار دهید. او را به آرامی درون آب فرو ببرید و بعد با دست دیگرتان که آزاد است و به کمک یک لیف نرم و صابونی زیر گردن، روی سینه، زیر بغل، شکم، ناحیه پوشک و دست ها و پاهایش را بشویید و برای شستن پشت کودک او را کمی به حالت نشسته قرار دهید و سینه اش را روی ساق دست تان تکیه بدهید و زیر بغلش را بگیرید و بعد به آرامی پشت و کمرش را لیف بزنید و بعد خوب آب کشی کنید.

 

 

برای شستن سر، بار دیگر سر نوزاد را روی ساق دست تان بگیرید و در حالی که سرش را کمی به عقب خم کرده اید کمی شامپو بزنید و از بالای خط پیشانی و از جلو به عقب آب بریزید تا وارد چشم ها و گوش هایش نشود. در آخر هم با دست مرطوب روی صورتش بکشید تا صورتش هم تمیز شود.

 

حواس تان باشد تا آخر حمام آب به سر و صورت او نپاشد چرا که کودک را کلافه کرده و باعث بی قراری اش می شود.

 

شست وشوی کودک باید به آرامی و با ملایمت و با حوصله انجام شود. کودکان و به خصوص نوزادان از حرکات خشن و ناگهانی به شدت وحشت دارند. هیچ وقت زمانی که عجله دارید یا به دلیلی بی حوصله هستید کودک را حمام نکنید، چون نوزاد دستپاچگی و عصبانیت شما را به خوبی حس می کند و باعث می شود از حمام کردن بدش بیاید و بترسد.

 

● سوال های معمول مادران تازه کار درباره استحمام نوزاد

▪ آیا می توانم نوزاد را به محض این که به دنیا آمد، حمام کنم؟

 

نوزادان در روزهای اول و حتی هفته های اول تا وقتی بند ناف شان نیفتاده احتیاج به حمام به معنای واقعی کلمه ندارند و قبل از ۶ تا ۱۲ ساعت پس از زایمان نباید به بدن آن ها آب زد، چون نوزاد تازه به دنیا آمده به سرعت دمای بدنش را از دست می دهد و این برای سلامتش مضر است. در بیمارستان پرستارها پوست نوزاد تازه به دنیا آمده را با پارچه و حوله های گرم پاک می کنند و برخی از بیمارستان ها هم ممکن است زمان ترخیص، نوزاد را حمام کرده و به مادر تحویل بدهند. این اولین حمام، با کمترین مقدار آب صورت می گیرد و نباید بیشتر از ۵ تا ۱۰ دقیقه طول بکشد، در روزهای آینده هم شما می توانید با حمام اسفنجی نوزادتان را تمیز کنید و بعد از افتادن بندناف او را درون وان آب گذاشته و بشویید.

 

▪ نوزادم را با چه چیزی بشویم؟

 

برای شست وشوی نوزادان چند هفته ای به وسایل خاصی نیاز ندارید، کمی آب گرم و یک تکه پارچه یا حوله کوچک کفایت می کند، اما برای نوزادان بزرگ تر باید از یک شامپو یا صابون استفاده کنید چرا که برخی از چربی های روی پوست و کثیفی ها با آب معمولی پاک نمی شوند. پوست نوزادان بسیار حساس است و صابون های معمولی نه تنها چشم نوزاد را می سوزانند بلکه ممکن است باعث خشکی و التهاب پوست نوزاد شوند، باید از شوینده هایی استفاده کنید که مخصوص نوزادان است، این صابون ها و شامپوها به علت خاصیت قلیایی کمی که دارند چشم را نمی سوزانند و به دلیل پروتئین ها و اسیدهای چرب موجود در این صابون ها ضمن اثر پاک کنندگی از التهاب و تحریک پوست جلوگیری می کنند. بهتر است از شوینده های بدون اسانس استفاده کنید، اکثر شوینده های مخصوص کودکان اسانس ندارند و به دلیل فرمول ملایم و سبکی که دارند حساسیت های پوستی ایجاد نمی کنند و باعث خشک شدن پوست نوزاد نمی شوند. با رعایت تمام موارد باز هم بهتر است قبل از استفاده از هر شوینده ای یک نقطه کوچک از آن روی بدن نوزاد امتحان کنید، اگر ظرف چند ساعت پوست نوزاد ملتهب، قرمز یا خشک نشد می توانید با خیال راحت از آن شوینده استفاده کنید.

 

▪ بند ناف نوزادم هنوز نیفتاده، آیا می توانم او را حمام کنم؟

 

اگر هنوز بندناف نوزاد نیفتاده هیچ نگران نباشید، حمام کردن روزانه نوزاد با بندناف اشکالی ندارد، باعث عفونت یا مشکلات دیگر نمی شود فقط ممکن است زمان خشک شدن و افتادن بند ناف کمی بیشتر از معمول طول بکشد، در شرایط عادی بند ناف بین ۴ تا ۷ روزگی نوزاد می افتد، در این مدت حمام اسفنجی بهترین نوع حمام برای نوزاد است و بهتر است تا زمانی که بند ناف نوزاد کاملا خشک نشده و نیفتاده او را کاملا در وان آب فرو نکنید ولی اگر به طور اتفاقی آب به ناحیه بند ناف رسید، نترسید، آن را به دقت خشک کنید و خیال تان راحت باشد مشکلی پیش نخواهد آمد.

 

▪ آیا می توانم از همان روز اول نوزادم را در وان آب حمام کنم؟

 

این بستگی به خود شما دارد. نوزاد شما اولین حمام در آب را در بیمارستان دریافت می کند و اگر شما بعد از زایمان حال و روز خوبی داشته باشید و بخیه ها و زخم های زایمان اذیت تان نکند می توانید به راحتی نوزادتان را حمام کنید، فقط مواظب باشید تا وقتی بند ناف هنوز نیفتاده او را کامل در آب فرو نبرید و اگر هنوز تجربه کافی ندارید و می ترسید نوزاد از دست تان لیز بخورد یا در چشم و گوشش آب برود می توانید کمی صبر کنید تا نوزاد جان بگیرد و شما هم دوران نقاهت زایمان را پشت سر بگذارید تا با خیال راحت نوزادتان را حمام کنید، در این مدت می توانید از روش حمام اسفنجی استفاده کنید تا قطرات شیر و کثیفی های احتمالی از روی پوست نوزاد پاک شود.

 

▪ هر چند روز یک بار باید نوزادم را حمام کنم؟

 

برخی والدین به بهانه خواب راحت شاید دوست داشته باشند نوزادشان را هر روز حمام کنند، اما این کار تا زمانی که نوزاد شما به چهاردست و پا رفتن و سرک کشیدن به اطراف خانه نرسیده واقعا ضرورتی ندارد، شاید حتی برای سلامت نوزاد هم مضر باشد، چون پوست او در تماس با آب و صابون خشک می شود. نوزاد ذاتا تمیز است و نیازی به حمام آنچنانی ندارد، ۲ بار حمام در هفته برای نوزادان کافی است، به شرط آن که ناحیه پوشک و باسنش را هر بار برای تعویض به خوبی تمیز کرده و صورت و چین های زیر گردن و پاهایش را مرتب با دستمال مرطوب پاک کنید، چون از آنجا که نوزاد تحرک زیادی ندارد تنها این نواحی کثیف می شوند.

 

▪ بهترین زمان حمام کردن چه وقتی است؟ شب یا روز؟

 

این بستگی به خودتان دارد، هر زمانی از روز می تواند زمان مناسبی برای حمام کردن نوزاد باشد، اما بهتر است زمانی را برای این کار انتخاب کنید که به قدر کافی حوصله داشته باشید و وقت کافی در اختیارتان باشد، کسی یا چیزی در این زمان مزاحم تان نباشد و برای چک کردن غذا یا پاسخگویی به تلفن مجبور نباشید از حمام خارج شوید، به یاد داشته باشید هرگز نباید نوزاد را در حمام تنها بگذارید، حتی برای چند ثانیه کوتاه، چون حتی ممکن است نوزاد در ۵ سانتی متر آب هم دچار خفگی شود. هرگز نوزاد را با شکم پر حمام نکنید، چون ممکن است دچار حالت تهوع و دل پیچه و در نهایت استفراغ بشود. از سویی زمان حمام، نوزاد نباید خیلی هم گرسنه باشد چون ممکن است همکاری لازم را نداشته باشد، بهتر است قبل از این که نوزادتان برای گرسنگی بی قرار شود، او را حمام ببرید. متخصصان بهترین زمان برای حمام کردن نوزاد را قبل از خوردن شیر می دانند. به این ترتیب کودک خواب عمیق تر و بهتری خواهد داشت.

 

▪ چه وانی برای حمام نوزاد مناسب تر است؟

 

وان های بسیاری برای نوزادان طراحی شده و ممکن است مدل ها، طرح ها و رنگ های مختلف شما را وسوسه کند تا به دنبال قشنگ ترین باشید، اما حواس تان باشد در انتخاب وان حمام مانند دیگر وسایل نوزاد ایمنی حرف اول را می زند و نسبت به زیبایی ارجحیت دارد. بهتر است وانی را انتخاب کنید که از پلاستیک سفت و سخت ساخته شده باشد و نه خیلی بزرگ باشد و نه خیلی کوچک. نوزاد باید به راحتی در وان جا شود و فضای کافی برای حرکت کردن داشته باشد. بعضی از وان ها تخته توری کوچکی با شیب مناسب دارند که کار حمام نوزاد را راحت می کنند، وقتی نوزاد را روی این تخته می گذارید لیز نمی خورد و از طرفی شیب تخته باعث می شود تا سر نوزاد از آب بیرون بماند و تنش در آب باشد تا شما با خیال راحت بتوانید او را بشویید. صندلی های مخصوص حمام و تجهیزات دیگری هم در بازار وجود دارد که خیلی به درد نوزادان کوچک نمی خورد، اما اگر نوزادتان بزرگ تر شد و توانست به تنهایی بنشیند آن وقت می توانید برای سهولت در حمام از این وسایل استفاده کنید.

 

▪ ناحیه تناسلی نوزادان را چطور بشوییم؟ آیا تمیز کردن با آب کافی است؟

 

از آنجا که این ناحیه در تماس مستقیم با پوشک و ادرار است باید آن را تمیز نگه دارید. تعویض زود به زود نوزاد باعث می شود تا این ناحیه دچار سوختگی و التهابات پوستی نشود. هنگام حمام کردن نوزاد پسر پوست روی آلت را کمی عقب بکشید و سریعا شست وشو کنید، در مورد نوزادان دختر باید این قسمت حساس را با حرکت دست از جلو به عقب بشویید و تمیز کنید تا دچار عفونت نشود. لازم نیست در هر بار شست وشو به این ناحیه صابون بزنید؛ فقط کافی است با آب تمیز بشویید، چون ممکن است صابون در این قسمت باقی بماند و نوزاد را اذیت کند. اگر پای نوزاد دچار سوختگی شده حمام کردن او موردی ندارد، حتی برخورد آب با این ناحیه باعث می شود تا التهاب آن زودتر خوب شود، هرگز به پوست ملتهب و سوخته پای کودک صابون و شامپو نزنید چون التهاب آن را بیشتر می کند، اما شست وشوی این ناحیه با آب خالی نه تنها التهاب این قسمت را می گیرد بلکه باعث می شود، زودتر خوب شود. فقط بعد از حمام به آرامی این ناحیه را خشک کنید تا مرطوب نماند.

گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا

www.persianpersia.com/health

 

مجله شهرزاد :منبع

 

مطالب پیشنهادی:

   برگرداندن يا رفلاكس در کودکان و نوزادان چيست؟

   تعویض پوشک کودک به زبان ساده

   چه عواملی مانع از رشد کودکان می شوند؟-پایش رشد چیست؟

 

 

 

 

 

 

ارسال این خبر یا مقاله برای دوستانتان از طریق آیکون سمت چپ

 

 

 

 


مروری بر مطالب گذشته سلامت کودکان و نوزادان


   پوسته ریزی سر نوزادان,دلیل و درمان

   ۴ نکته درباره عینک طبی کودکان

   حمام بردن کودکان با «جو فراست»

   بد خوابی در کودکان

   لوزه سوم چیست؟/درباره لوزه سوم چه می دانید؟

   تنبلی چشم در کمین کودکان است/تنبلی چشم چیست؟

   پا پرانتزی و پاضربدری​ها

   مشکلات ادرار و مدفوع نوزاد

   کودک، گرما، شوک و تشنج/گرمازدگی با کودکان چه می کند؟

   کودکان فراری از خواب/علل دیر خوابیدن کودک

   سلامت کودکان با تقویت سیستم ایمنی بدن آنها

   کودک بیمار را کی باید به اورژانس برد...؟

   اندازه گیری کلسترول در کودکان/رویکرد جدید غربالگری کلسترول

   کمبود آهن در کودکان/چگونه می توان از کمبود آهن جلوگیری نمود؟

   کودکان از چه وقت چه چیزی را حس می کنند؟

   راهنمای سوراخ کردن گوش و انتخاب گوشواره

   کودکان چاق و تپل، دغدغه والدین

   سلامت کودکان با تقویت سیستم ایمنی بدن

   توصیه هایی برای اینکه سلامت دندانهای کودک تان را تضمین کنید

   انگشت مکیدن کودکان/عوارض و مضرات

   راههای تسکین درد دندان درآوردن نوزادان

   ۱۵ درمان خانگی برای سرفه بچه ها/انواع سرفه ها

   کودکان از چند سالگی باید مسواک بزنند؟

   شاید کودک شما دیابتی باشد!

+مطالب بیشتر        

خبرهای پزشکی

سلامت روان بزرگسالان

سلامت روان کودکان

پوست ,مو و زیبائی

تغذیه کودکان

تغذیه و بیماری ها

خواص مواد و خوراکیها

تغذیه ورزشکاران

سلامت زنان

سلامت کودکان

سلامت مردان

بهداشت دهان و دندان

ورزش و بیماریها

ورزش و تناسب اندام

سلامت جنسی در خانواده

بیماریهای جنسی

تغذیه وغذاهای سالم

تغذیه و بارداری مادران

ورزش و توانبخشی

ورزش یوگا

بیماریهای مهم

دارو و درمان

راهنمائیهای پزشکی

بهداشت فردی و عمومی

دانستنیهای علوم پزشکی

بارداری و زایمان

مسائل گوناگون نوزادان و کودکان

 


کاربران عزیز,مقالات بخش سلامت صرفا بمنظور ارتقا آگاهی شما گردآوری ویا ترجمه شده و نمیتواند جایگزین درمان طبی که باید توسط پزشک متخصص انجام شود گردد.

 

 


تازه های

سلامت کودکان و نوزادان
زردی نوزادان و نگرانی والدین/زردی کودکان چیست؟
راههایی برای بهبود و درمان اسهال کودک در سفر
نشانه های اولیه لکنت زبان در کودکان
کافئین چه تأثیری بر کودکان دارد؟
عفونت تناسلی در دختران خردسال قبل از بلوغ
نکات مهم درباره شکستگی استخوان در کودکان
عوامل مخل در یادگیری زبان مادری در کودکان
اگر کودک چیزی بلعید، چه کار کنیم؟
مزایا و معایب قنداق کردن نوزاد چیست؟
دیابت، از نوع کودکانه-علائم و کنترل دیابت در کودکان
لوزه سوم و علت خرخر کودکان -لوزه سوم چیست؟
رشد قدی کودکان و تغذیه مناسب
وزن گرفتن کودک-آیا وزن گرفتن طبیعی کودکان تعریف مشخصی دارد؟
مراحل رشد و تکامل طبيعی كودك از وزن و قد کودک تا...
حساسیت غذایی در کودکان-علل و درمان حساسیت غذایی


 

 

 

 

 

تازه های سلامتپوست سیب قرمز ضد این بیماری مهلک است ● کنفرانس ملی "سلول های بنیادی و طب نوین" برگزار می شود

 ● فحاشی و دشنام گویی در کودکان و راههای پیشگیری از آن

 ● بیماری هایی که زنان را می کشد و راه حل آنها!

 ● جوانب مثبت و منفی جراحی زیبایی شکم در زنان

 ● طرفداران مصرف روغن های جامد و نیمه جامد بخوانند

 ● مصرف شیر و پیشگیری از یک بیماری دردناک در خانم ها

 ● رابطه جنسی چه اثری بر سلامت قلب دارد؟

 ● چه زمانی اسپرم ها در مردان قدرت باروری بیشتری دارند؟

 ● فوت و فن های عطر خریدن و عطر زدن را بیاموزید

 ● زوج های جوان بدانند؛ بیماری اوتیسم دارد زیاد می شود

 ● درباره بیماری سیروز کبدی چه می دانید؟

 ● 7 آزمایشی که خانم‌ها باید انجام دهند,از ماموگرافی سینه تا دیابت

 ● کم تحرکی عامل بسیاری از بیماری ها,از دیابت تا چاقی

 ● افسرده بودم؛ حالا مشکل جنسی هم دارم!

 ● صاف کننده های مو چقدر خطرناکند؟/کراتینه کردن موها و تخریب ریشه مو

 

 

 


سلامت روان کودکان


توصیه هایی برای تقویت اعتماد به نفس و ایجاد روحیه مثبت اندیشی در کودکان

بررسی علت شب ادراری کودکان و راه های درمان

نقش مدرسه در سلامت روان دانش آموزان

چقدر مهم است IQ فرزند شما بالا باشد؟-IQ چیست؟

اختلال یادگیری یا عقب ماندگی ذهنی ؟!

 

 

 

تازه های سبک زندگی۴داستان واقعی از عشق های عجیب ● نکاتی مهم برای والدینی که فرزندان دوقلو دارند

 ● چگونه اول صبح صورتی زیبا و شاداب داشته باشیم؟

 ● همسر مطلوب مردهای ایرانی را بشناسید

 ● با دخترهای پر توقع اینجوری رفتار کنید تا هر دو خوشبخت شوید!

 ● بهترین زمان برای جدا کردن اتاق خواب کودک چند ماهگی است؟

 ● چند توصیه از مهم‌ترین کارشناسان دکوراسیون از نیویورک

 ● حرفهای جالب مدلی ایرانی که میگوید کار «فشن» با «اعتماد به نفس» گره خورده

 ● موهای ناخواسته و زائد بدن و مزایا و معایب «بندانداز»های برقی

 ● دکوراسیون منزل شیک و زیبا با جادوی رنگ آبی+تصاویر

 

 

 


آخرین های سایت


فرزند مقتول: تحت شرایطی "ریحانه جباری" را می بخشیمترانه‌های حبیب محبیان در کتاب «مرد تنهای شب»‌ در نمایشگاه کتاب عرضه می‌شودمرد آهنگساز از نقاشی‌هایش گفتهمچنان ایستاده‌ایم / فراز و نشیب‌های یک حایزه ادبی در گفت‌وگو با فرزانه طاهریگفت‌و‌گوی ویژه با کیمیایی، مهرجویی و عطاران در یک مجله تصویری / بازگشت جیرانی به دنیای سردبیریدلقک‌هایی بودیم که دیگر مهارت خنداندن نداشتیم/ خارجی‌ها می‌دانند در آثار ضد اخلاق و دین بازی نمی‌کنم«ترانه علیدوستی» ،چه زود بزرگ شد!آرتور شوپنهاور؛ فیلسوف اراده و بازنمود 

 

 

از آرشیو موسیقی


پیش‌درآمدهاو رنگ ها

 

 

 

 

 

 

 

◊ هر روز همان روز را زندگی کن و بدین سان تمامی عمر را زندگی کرده ای.   نانسی سیمس ◊

   PersianPersia PersianPersia.com |2014-2003|.باز نشر مقالات با ذکر منبع بلامانع است
.تمام حقوق برای سایت پرشین پرشیا محفوظ است