mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سلامت
سلامت > سلامت خانواده > راهنمائیهای پزشکی >کنتاکت لنز برای چشم,مزایا و معایب

کنتاکت لنز برای چشم,مزایا و معایب

بخش:راهنمائیهای پزشکی

▪ نزدیک بینی چیست و چرا ایجاد می شود؟

 

ـ نزدیک بینی یکی ازعیب های انکساری چشم می باشد که مریض در این حالت معمولاً نزدیک را خوب می بیند، ولی دور را تار می بیند. این بیماری علت مشخصی ندارد، ولی چندین عامل را در ایجاد آن موثر می دانند. بعضی از پزشکان معتقدند که کار خیلی نزدیک با چشم و تحت فشار قرار دادن چشم ممکن است سبب ا فزایش نزدیک بینی شود، ولی این مطلب به طور کامل ثابت شده نمی باشد و مقبولیت علمی ندارد.

 

▪ راه های درمان بیماری نزدیک بینی چیست و هر کدام در چه سنی قابل اجراست؟

 

ـ راه های درمان در مرحله اول تجویز عینک می باشد.در مرحله دوم بیمارانی که نخواهند عینک بزنند یا عینک آن ها را دچار ناراحتی و اذیت کند، استفاده از لنزهای تماسی می باشد. البته لازم به ذکر است، بر خلاف نظر بعضی از مردم که معتقدند، استفاده از عینک باعث می شود که شماره چشم بالا نرود و یا استفاه از لنز باعث می شود که جلو پیشرفت بیماری گرفته شود، باید گفت: که با اینکه استفاده از عینک و لنز باعث می شوند، دید مریض بهتر شود، ولی به هیچ وجه مانع از پیشرفت بیماری نمی شود. تجویز عینک برای هر سنی انجام می گیرد و معمولاً از ۱۸ سال به بالا جهت تصحیح عیب انکساری چشم اقدام به عمل جراحی می شود. برای افراد در سن ۱۰ ۸ سالگی عمل های جراحی مانند کاشتن لنز در داخل چشم نیز انجام می گیرد که مریض تا آخر عمر می تواند از این لنزها استفاده کند. در مجموع به طور تقریبی اکثر افراد می توانند از عینک و لنز استفاده کنند.

بیماران نمی توانند بدون نظر پزشک از هر لنزی استفاده کنند، و حتماً باید این کار تحت نظر پزشک متخصص انجام گیرد و بسته به اینکه چشم چه شماره ای دارد و آیا آستیگماتیسم هست یا نه، پزشک نوع لنز و جنس آن را انتخاب می کند.

 

 

▪ در چه مواردی می توان از لنزهای تماسی استفاده کرد؟

ـ تقریباً در تمامی موارد می توان لنزهای تماسی استفاده کرد، به شرطی که روش های بهداشتی و دستورات پزشکی در مورد استفاده از لنزها، رعایت شود. به طور مثال: قبل از خارج کردن لنز از داخل چشم، باید حتماً دست ها را با آب و صابون شستشو داد و بعد از درآوردن لنز از داخل چشم، آن را در داخل محلول مناسب نگه داری کرد. با توجه به اینکه استفاده از لنزهای تماسی ارتباط مستقیمی با شرایط شغلی و فرهنگی بیمار دارد، تقریباً همه افراد می توانند، از لنزهای تماسی استفاده کنند.

 

 

▪ در چه مواردی استفاده از لنزهای تماسی مجاز نیست یا باید با شرایط خاص باشد؟

ـ در مواردی که چشم دچار التهاب لبه ی پلک (بلفاریت) باشد و یا مریضی که به دنبال استفاده از لنز دچار قرمزی شدید چشم می شود و یا خارش چشم پیدا می کند، نباید از لنزهای تماسی استفاده کند.

 

 

▪ معایب و مزایای استفاده از لنز تماسی چیست؟

ـ یکی از مزایا این است که بسیاری از خانم ها از نظر زیبایی و تیپ ظاهر دوست دارند به جای عینک از لنز استفاده کنند.در بسیاری از موارد، دیدی را که لنز به مریض می دهد، بهتر از دید با عینک می باشد. از طرفی چون معمولاً افراد با عینک، اشیاء را مقداری کوچک تر از اندازه واقعی می بینند، ولی با لنز همه چیز را در اندازه ی واقعی می بینند، ترجیح می دهند به جای عینک از لنز استفاده کنند.

 

در مورد معایب لنز می توان گفت: در هر صورت لنز به عنوان یک جسم خارجی در چشم می باشد و ممکن است چشم را دچار عفونت کند و اگر فرد مسایل بهداشتی و طرز استفاده از لنز را نداند، ممکن است عوارض بعدی ایجاد شود.

 

▪ جنس لنزهای تماسی از چیست و هر جنسی چه مزایا و معایبی دارد؟

 

ـ معمولاً جنس لنزهای تماسی از سیلیکون است. سیلیکون ماده ای است که بیشترین قابلیت انتقال اکسیژن را دارد.همچنین لنزهای هیدروژنه و لنزهای نرم که اکسیژن را از خود عبورمی دهند، نیز هم اکنون وجود دارد و یا لنزهای PMMA و لنزهای سخت که معمولاً گاز را از خود عبور نمی دهند و یا لنزهای از جنس RGP که گاز را از خود عبور نمی دهند. هیچ کدام از این لنزها معایب خاصی ندارند، ولی با توجه به نظر پزشک، هر کدام از این لنزها در موارد خاصی به کار می روند.

 

▪ نحوه انتخاب جنس و نوع لنز چگونه است؟

 

ـ با توجه به اینکه نحوه انتخاب جنس و نوع لنز باید توسط پزشک انجام گیرد، در نتیجه بیماران نمی توانند بدون نظر پزشک از هر لنزی استفاده کنند، و حتماً باید این کار تحت نظر پزشک متخصص انجام گیرد و بسته به اینکه چشم چه شماره ای دارد و آیا آستیگماتیسم هست یا نه، پزشک نوع لنز و جنس آن را انتخاب می کند.

 

▪ چند نوع لنز داریم و هر کدام در چه افرادی قابل استفاده است؟

 

الف) لنزهای نرم که معمولاً برای نزدیک بینی و دوربینی استفاده می شود.

ب) لنزهای سخت که معمولاً برای آستیگمات های بالا و قوز قرنیه (کراتوکونوس) به کار می روند.ج لنزهای توریک که شامل نرم توریک و سخت توریک می باشد، که این لنزها نیز برای بیمارانی که آستیگمات هستند، استفاده می شود.

 

 

▪ لنزها را چگونه باید نگه داری کرد تا عمر بیشتری کنند و موجب عفونت چشم نشوند؟

ـ لنزهای توریک نرم و سخت و هم چنین لنزهای نرم را باید حدود ۸ ساعت در محلول ضد عفونی کننده نگهداری کرد و اگر استفاده نمی شوند، حتماً در جا لنزی و محلول خاص خود قرار داده شوند.

 

لنزهای نرم را اصلاً نباید آب بزنیم، زیرا خراب می شوند. در این نوع لنزها تنها باید از سرم نرمالین سالین جهت شستشو استفاده کرد، ولی لنزهای سخت را می توان با آب و شامپو بچه شستشو داد.

 

▪ چگونه و چه مدت باید از لنز استفاده کرد تا کم ترین آسیب به چشم برسد؟

 

ـ معمولاً در کشورهای اروپایی لنزهایی به صورت یک بار مصرف می باشند. نکته قابل توجه در این است که هر چقدر درصد آب لنز بیشتر باشد، آسیب کمتری به چشم وارد می کند.در ایران معمولاً از لنزهایی استفاده می شود که عمر بیشتری دارند، و تا زمانی که به چشم آسیب نزنند و چشم را دچار خارش نکنند یا ایجاد حساسیت نکنند و همچنین باعث قرمزی چشم نشوند، می توان از آن ها استفاده کرد.توصیه می شود که بیماران حتماً موقع خواب لنز را از داخل چشم خارج کنند و هیچ وقت با لنز نخوابند و بلافاصله لنز را در جا لنزی مناسب خود قرار داده و داخل آن مایع ضدعفونی کننده خاص خود را بریزند. هیچ وقت با دست های آلوده به لنز دست نزنند و حتماً تمام مسائل بهداشتی را در استفاده از لنز به کار گیرند.

 

▪ نظر شما در مورد لنزهای رنگی طبی و غیرطبی چیست؟

 

ـ به طور کلی تمام لنزها، چه لنزهای طبی و چه لنزهای رنگی غیرطبی ،در صورتی که با رعایت تمام موارد بهداشتی استفاده شوند و در هنگام گذاشتن و برداشتن آن ها به چشم آسیبی وارد نشود و باعث حساسیت یا خارش یا قرمزی و عفونت چشم نگردند، استفاده از آن ها ایرادی ندارد. البته باید دقت شود که لنزها از فروشگاه ها و داروخانه های مجاز تهیه شوند و طرز استفاده از لنز به طور دقیق آموزش داده شود و به طور صحیح و بهداشتی از این لنزها استفاده شود.

توصیه می شود که بیماران حتماً موقع خواب لنز را از داخل چشم خارج کنند و هیچ وقت با لنز نخوابند و بلافاصله لنز را در جا لنزی مناسب خود قرار داده و داخل آن مایع ضدعفونی کننده خاص خود را بریزند. هیچ وقت با دست های آلوده به لنز دست نزنند و حتماً تمام مسائل بهداشتی را در استفاده از لنز به کار گیرند.

 

 

▪ مشکل عمده ی مردم در استفاده از لنز چیست؟

مشکل عمده ی مردم، ندانستن راه درست نگهداری و استفاده از لنز است که در نهایت منجر به تحریکات چشم می شود. مهم ترین عیب این است که چشم عفونت پیدا می کند یا ممکن است در قرنیه ی چشم خراشی ایجاد شود. به دنبال خراش دادن چشم ممکن است، میکروب وارد چشم شود و با وجود میکروب در چشم، قرنیه دچار مشکل شود، تا جایی که منجر به پیوند قرنیه نیز شود ،حتی ممکن است عفونت باعث کم شدن دید چشم نیز شود. گاهی مشاهده شده که عفونت، منجر به تخلیه کردن کامل چشم هم شده است.

 

 

▪ توصیه شما به این بیمار کدام است؟

ـ این دختر ۱۵ ساله با رعایت تمام مسایل مربوط به استفاده از لنز می تواند از لنز استفاده کند و اگر اطرافیان با استفاده از لنز ایشان مخالف هستند، حتماً نوع انتخاب لنز صحیح نبوده یا طرز استفاده و نگه داری از لنز را به طور صحیح انجام نمی داده و اگر تمام مسائل بهداشتی رعایت شود، به طور قطع این مشکلات بروز نخواهد کرد.

 

باید دقت شود که لنزها از فروشگاه ها و داروخانه های مجاز تهیه شوند و طرز استفاده از لنز به طور دقیق آموزش داده شود و به طور صحیح و بهداشتی از این لنزها استفاده شود.

 

▪ توصیه کلی شما به این بیماران کدام است؟

 

ـ در حالت کلی استفاده از لنزهای تماسی مضر نیست، ولی با توجه به این که لنزهای تماسی یک جسم خارجی می باشند و ممکن است، اگر مریض طرز استفاده از آن ها را نداند و به صورت صحیح به کار نبرد، دچار عفونت چشم و دیگر ناراحتی ها بشود ،بهتر است در مرحله اول از عینک استفاده کنند. ولی در فردی که از لنز استفاده می کند، اگر طرز نگهداری لنز را درست انجام بدهد و در مواقعی که از لنز استفاده نمی کند آن را در محلول خاص خود بگذارد و مسائل بهداشتی را به طور کامل رعایت کنند، استفاده از لنز هیچ ضرری ندارد.به طور کلی انتخاب نوع لنز باید توسط پزشک متخصص انجام گیرد و چنان که پزشک صلاح بداند و تشخیص بدهد، فرد می تواند از لنز استفاده کند. بیماران نیز باید حتماً موارد نگه داری و استفاده صحیح از لنزهای تماسی را رعایت کنند و در موقع خواب لنز را از چشم خارج کرده و در مایع ضدعفونی کننده مناسب بگذراند.

 

 

 

   دکتر عزت اله پورعبداله، جراح و متخصص بیماری های چشم


برگرفته از: پاراسات
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/health

مروری بر دیگر مطالب 'راهنمائیهای پزشکی'

تازه های راهنمائیهای پزشکی