mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سلامت
سلامت > سلامت خانواده > سلامت زنان >بارداری در کدام فصل سال بهتر است؟

بارداری در کدام فصل سال بهتر است؟

بخش:سلامت زنان

دوران بارداری تغییرات فیزیولوژی بسیاری را برای زنان به وجود می آورد. بارداری در فصل بهار با مشکلاتی مانند خشکی پوست و آفتاب سوختگی همراه است.

 

متخصصان توصیه می کنند زنان باردار در فصل بهار به نکاتی که مربوط به سلامت آنان می شود، حساسیت بیشتری نشان دهند. به عقیده متخصصان مهم ترین نکته ای که زنان باردار در این زمان باید به آن توجه کنند مقدار مایعات مصرفی است. علاوه بر این زمانی که آفتاب با شدت بیشتری می تابد و در ساعاتی که این تابش مستقیم تر است زنان باردار نباید در معرض آفتاب قرار گیرند. همچنین لباس هایی که زنان در این فصل استفاده می کنند باید سبک و راحت بوده، رنگ آن روشن و جنس آن از نخ یا کتان باشد. زنان باردار باید به خاطر داشته باشند در طول روز پاها را بالا قرار داده و نمک کمتری مصرف کنند.

 

استفاده از کرم های ضدآفتاب نیز در این زمان لازم است و باید حداقل ۲۰ دقیقه قبل از این که در معرض آفتاب قرار گیرند، از این کرم ها استفاده کنند زیرا زنان باردار پوست حساس تری دارند.

 

 

غذایی که زن باردار می خورد باید سبک بوده و در وعده های غذایی بیشتر و به میزان کمتر استفاده شود تا از به وجود آمدن مشکلات هاضمه ای جلوگیری شود.

 

زنان باردار باید از رفتن به مناطق دور از شهر و مناطقی که از مراکز بهداشتی فاصله زیادی دارند، اجتناب کنند و در ماه های آخر بارداری نیز، تردد کمتری بیرون از خانه داشته باشند. شنا کردن برای زنان باردار ممنوع نیست و این ورزش به دلیل تأثیر مثبتی که روی مفاصل و ستون فقرات دارد، می تواند مفید باشد.

 

 

اگر در انتظار این هستید که در بهار مادر شوید، صبح زود از خواب بیدار شوید و از دیدن یک صبح بهاری لذت ببرید. شب ها قدم بزنید و از دوران بارداری بدون هیچ گونه احساس استرسی لذت ببرید. در عین حال به یاد داشته باشید فصل بهار با انرژی مثبت همراه است.

 

● بارداری در تابستان

 

با در نظر گرفتن این روش ها می توان دوران بارداری همراه با سلامتی را در فصل تابستان تجربه کرد.

▪ همراه داشتن بطری آب هنگام خروج از منزل، زیرا زنان باردار به آب بیشتری نیاز دارند.

 

▪ بیرون رفتن به تنهایی در مواقع ضروری. صبح زود و عصر برای انجام کارها مناسب تر است.

▪ در صورت رانندگی بهتر است رفت و آمد از محل هایی صورت گیرد که در معرض آفتاب کمتری قرار دارند.

 

▪ هنگام خروج از منزل از پنکه های دستی کوچکی که با نیروی باتری کار می کنند، استفاده شود.

▪ استفاده از کرم ضدآفتاب.

 

▪ اگرچه شنا ورزش مناسبی برای زنان باردار است، اما باید از شنا در استخرهای روباز، خصوصاً زمانی که آفتاب شدید است، اجتناب کرد.

▪ استفاده از لباس هایی با رنگ روشن.

 

▪ دوش گرفتن برای خنک شدن بدن.

▪ چرت زدن.

 

▪ در صورت خستگی کمک گرفتن از دیگران برای آشپزی یا تمیز کردن خانه.

 

 

● بارداری در پائیز

 

در فصل پائیز به دلیل مطبوع بودن وضعیت آب و هوایی، زنان باردار دوره راحت تری را سپری می کنند اما باید توجه داشت عملکرد سیستم دفاعی بدن در روزهای پائیزی ضعیف تر شده و احتمال ابتلا به بیماری های ویروسی واگیردار نظیر سرماخوردگی و آنفلوانزا افزایش پیدا می کند از این رو پیشگیری از ابتلا به بیماری های عفونی و ویروسی به دلیل محدودیت مصرف دارو در دوران بارداری ضروری است.از طرف دیگر ضعف سیستم ایمنی بویژه در هفته های اول بارداری می تواند منجر به بروز عوارضی مثل نقص های جنینی و به دنیا آمدن نوزادانی کم وزن و نارس شود.

 

مصرف آنتی اکسیدان های ضروری در این دوران و پیشگیری از ابتلا به فقر ویتامین ها و مواد معدنی بهترین راهکار برای پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری ها است.مصرف ویتامین «ث» در این فصل سبب افزایش قدرت سیستم دفاعی بدن و کاهش اثر منفی محرک های محیطی نظیر استرس شده و میزان سم خون را کاهش می دهد.قراردادن منابع غذایی حاوی ویتامین «ای» در رژیم روزانه نیز نقش مهمی در افزایش قدرت دفاعی بدن، کاهش فشار خون و افزایش قدرت دستگاه تنفسی و سیستم ایمنی بدن در مقابل عوامل آلرژی زا و آلاینده های هوا است.بتاکاروتن ها حاوی مقادیر فراوانی از ویتامین «آ» هستند که مصرف آنها از بروز عفونت و ابتلا به بیماری های ویروسی پیشگیری می کند.

 

 

 

● بارداری در زمستان

بارداری در زمستان، مزیت های خاص خود را دارد، خصوصاً این که به دلیل توازن موجود در اتمسفر، هوا بطور مناسبی خنک است.

 

در زیر به آنچه که در این دوره می تواند به امنیت و آسایش یک مادر کمک کند، اشاره می شود.

▪ انجام فعالیت هایی که ایجاد خطر نمی کنند

 

▪ در زمستان بدن با تغییرات خاص به صورت های گوناگونی مواجه می شود. هورمون های دوران بارداری گاه توازن بدن را به هم می زنند. انجام بسیاری از ورزش های زمستانی نیز در این دوران پیشنهاد نمی شود زیرا آنها احتمال صدمات وارده به شکم را افزایش می دهند. در ماه های آخر، وضعیت تعادل بدن خوب نیست و بهتر است ورزش هایی انجام شود که به بهبود تعادل بدن کمک کند.

▪ در دوره بارداری می توان با پیاده روی های طولانی و آرام، اقدام به ورزش کرد. مطالعه، ورزش و … نیز در این فصل مناسب است.

 

 

● کمردرد یا پشت درد

پشت درد در دوران بارداری، مخصوصاً در ماه های آخر خیلی متداول است. متخصصان دو دلیل اصلی برای این مشکل عنوان کرده اند. همان طور که نوزاد رشد می کند، افزایش وزن او مهره های ستون فقرات را دچار کشیدگی کرده و در نتیجه دردی در قسمت ماهیچه های پشت بروز می کند. در این زمان گردن به سمت عقب متمایل شده و مادر در ماهیچه های پشت و کمر احساس خستگی می کند. همچنین هورمون های حاملگی روی نرمی و کشیدگی ماهیچه ها مؤثر هستند. این درد بخصوص در اطراف لگن که باید فضایی برای حرکت کودک به وجود آید، شدیدتر است. برای حل این مشکل باید به وضعیت نشستن توجه کرد، همچنین می توان پشت به دیوار ایستاده و عضلات کمر را به دیوار فشار داد.

 

▪ هنگام برداشتن اجسام سنگین از روی زمین، کمر را خم نکرد.

▪ کفش های راحت پوشیده و هرگز از کفش های پاشنه دار استفاده نکرد.

 

▪ قراردادن بالش کوچکی در پشت هنگام نشستن

▪ اگر به دلیل قرارگرفتن و موقعیت بچه در ناحیه کمر مشکلی احساس می شود نباید زانوها را خم کرد. صاف نگهداشتن زانو باعث می شود تا وزن بچه به قسمت عقب بدن منتقل شده و مادر احساس بهتری پیدا کند.

 

▪ تغییرات فصلی گاهی با احساسات ناخواسته ای که معمولاً به شکل غم ظاهر می شوند همراه می شوند. این غم در واقع نوعی احساس افسردگی است که با کم شدن نور خورشید در زمستان افزایش پیدا می کند. این احساس با علائم فیزیکی و احساسی متعددی همراه است. از علائم فیزیکی می توان به خستگی، کم خوابی، بی اشتهایی و یا کم اشتهایی، درد ماهیچه و کاهش ایمنی بدن اشاره کرد. از علائم احساسی نیز می توان زودرنجی، تشویش، کم حافظه شدن، تمرکز پائین و ناامیدی را نام برد.

 

بطور کلی بسیاری از این مشکلات به دلیل تغییرات هورمونی اتفاق می افتد اما برای مقابله با این افسردگی باید نکات زیر را نیز مدنظر قرار داد.

 

 

▪ گرم نگه داشتن بدن.

▪ زود بیدارشدن از خواب، زیرا درازکشیدن در رختخواب موجب رخوت و سستی بدن می شود.

 

▪ خروج از خانه هنگام تمیزبودن هوا.

▪ رعایت برنامه غذایی متعادل و اجتناب از خوردن شیرینی جات، شکلات و بیسکویت.

 

▪ استفاده از نورطبیعی روز.

▪ در صورت تشدید مشکلات بهتر است با یک روانشناس یا مشاور مشورتی صورت گیرد.

 

 

● مشکل خشکی پوست

گاهی خشکی پوست در زمستان به دلیل استفاده از سیستم گرم کننده مرکزی و یا پوشیدن لباس های گرم اتفاق می افتد. در دوران بارداری پوست صورت و بدن، خصوصاً در افرادی که پوست های حساس دارند تحت تأثیر هورمون ها تغییر کرده و خشک می شود.

 

استفاده از یک کرم نرم کننده مناسب، کمک بسیاری به مرطوب نگه داشتن پوست می کند.

حمام آب گرم در دوران بارداری احساس آرامش زیادی را به وجود می آورد. به زنان باردار پیشنهاد می شود از رفتن به سونا اجتناب کنند، زیرا حضور در سونا فشار را در رگ ها بالا برده و می تواند باعث غش شود.

 

 

 

   رزا نجفی


برگرفته از: روزنامه ایران ( www.iran newspaper.com )
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/health

مروری بر دیگر مطالب 'سلامت زنان'

تازه های سلامت زنان