mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سلامت
سلامت > پوست,مو و زیبائی > ضدآفتاب مناسب پوست چه مشخصاتی دارد؟

ضدآفتاب مناسب پوست چه مشخصاتی دارد؟

بخش:پوست,مو و زیبائی

در اینکه نورخورشید و پرتو فرابنفش آن بیشترین تاثیر را در پیری زودرس پوست دارد، شکی نیست. این تاثیر را در انواع چین و چروک ها، لک ها، افتادگی پوست، کک و مک، کاهش قدرت دفاعی پوست، سرطان پوست و... می توان دید. برای پیشگیری از این اثرات زیان آور باید از نور آفتاب پرهیز و از ضدآفتاب استفاده کرد.

 

 

● ضدآفتاب چیست؟

 

ضدآفتاب، ماده ای است که روی سطح پوست قرار داده می شود تا پوست را در برابر اثرات مضر نور آفتاب محافظت کند. این ماده با فرمولاسیون های مختلفی تهیه و عرضه شده است و اگر به درستی مصرف شود، می تواند تا حد زیادی مانع پرتو فرابنفش آفتاب و اثرات منفی آن بر پوست شود. ضدآفتاب برای این نیست که آن را روی پوست خود بمالید و ساعت ها بدن خود را در معرض نور خورشید قرار دهید تا «برنزه» شوید.

 

● ضدآفتاب خوب کدام است؟

ضدآفتاب خوب باید بتواند هر دو نوع اشعه فرابنفش یعنی نوع A و نوع B را سد کند (وسیع الطیف باشد) و در عین حال از نظر زیبایی ظاهری قابل قبول باشد. از دیگر ویژگی های یک ضدآفتاب خوب، دوام اثر آن و مقاومت در برابر آب و تعریق است. برای رسیدن به این اهداف، شرکت های سازنده ضدآفتاب معمولا از ترکیبی از مواد گوناگون استفاده می کنند. این مواد را می توان به دو دسته تقسیم کرد: ضدآفتاب های فیزیکی که با منعکس کردن و پخش کردن اشعه فرابنفش عمل می کنند و ضدآفتاب های شیمیایی که اشعه فرابنفش را جذب می کنند.

 

 

ضدآفتاب های فیزیکی مانند اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم اگر ذرات بزرگی داشته یا درصدشان زیاد باشد، رنگ سفیدی ایجاد می کنند که از نظر ظاهری چندان قابل قبول نیست. ضدآفتاب های شیمیایی هر یک قدرت جذب بخشی از اشعه فرابنفش را دارند. البته این ضدآفتاب ها گاهی باعث التهاب پوست هم می شوند. در کودکان یا زنان حامله بهتر است از ضدآفتاب های فیزیکی استفاده شود.

 

● SPF چیست؟

SPF (اس پی اف) یا «فاکتور حفاظتی در برابر نور آفتاب» مقیاسی است که برای ارزیابی میزان حفاظت مقابل پرتو فرابنفش نوع B و خطر آفتاب سوختگی ابداع شده است. باید توجه داشت که روش برآورد «اس پی اف» در همه کشورها و شرکت های تولیدکننده یکسان نیست و همین امر مشکلاتی را در مقایسه پدید می آورد. ضمنا این مقیاس با این پیش فرض که مصرف کننده مقدار کافی (دو میلی گرم به ازای هر سانتی مترمربع) از ضدآفتاب را مصرف کرده باشد، محاسبه شده ولی در عمل، بیشتر مصرف کنندگان تقریبا نصف مقداری را که لازم است، مصرف می کنند. شاید به همین علت باشد که بسیاری از پزشکان «اس پی اف» ۲۵ یا ۳۰ را برای کشور ما پیشنهاد می کنند زیرا هم آفتاب مداوم و شدیدی داریم و هم احتمال اینکه مردم، ضدآفتاب را به مقدار کافی مصرف نکنند، زیاد است.

 

 

به یاد داشته باشید که رابطه بین عدد «اس پی اف» و میزان محافظت در برابر نور آفتاب، همواره خطی نیست یعنی از «اس پی اف» ۲۵ یا ۳۰ به بالا، با افزایش عدد مربوطه، میزان محافظت به همان میزان بالا نمی رود. برای مثال ممکن است میزان محافظت یک ضدآفتاب با «اس پی اف» ۳۰ حدود ۹۶ درصد و میزان محافظت با ضدآفتاب دیگری با «اس پی اف» ۶۰، حدود ۹۷ درصد باشد. نکته دیگر در انتخاب ضدآفتاب آن است که برای هر نوع پوستی اعم از نرمال، چرب و جوشی یا خشک باید ضدآفتاب مناسب آن را استفاده کرد. در مورد پوست های چرب که زیاد جوش می زنند باید از ضدآفتاب های فاقد چربی استفاده شود. در مورد پوست های خشک ضدآفتاب هایی بهترند که مرطوب کننده بیشتری داشته باشند.

 

 

● نحوه صحیح استفاده از ضدآفتاب

ضدآفتاب را «سخاوتمندانه» روی پوست خود بمالید.

 

ضدآفتاب باید یک ربع تا نیم ساعت قبل از خروج از منزل روی پوست مالیده شده و سپس تقریبا هر دو ساعت یک بار تجدید شود زیرا بعد از این مدت از میزان تاثیر آن تا حد قابل توجهی کم می شود. آکادمی درماتولوژی آمریکا می گوید در کسانی که هر دو ساعت و نیم ضدآفتاب شان را تجدید می کنند خطر آفتاب سوختگی پنج برابر کسانی است که هر دو ساعت ضدآفتاب شان را تجدید می کنند. گفتنی است که آکادمی مذکور «اس پی اف» حداقل ۱۵ را برای عموم مردم توصیه می کند. هر قدر «اس پی اف» بالاتر باشد، دوام اثر ضدآفتاب افزایش می یابد.

سوالی که گاهی مطرح می شود این است که آیا هر بار که می خواهیم ضدآفتاب را تکرارکنیم باید ابتدا صورت خود را بشوییم و ضدآفتاب قبلی را پاک کنیم؟ خیر نیازی به شستن یا پاک کردن ضدآفتاب قبلی نیست.

 

 

در هوای ابری نیز اشعه فرابنفش به پوست می رسد پس در هوای ابری هم ضدآفتاب لازم است.

به صرف استفاده از ضدآفتاب، بی محابا خود را در معرض نور خورشید قرار ندهید. در همه حال به ویژه بین ساعت ۱۰ صبح تا چهار بعدازظهر از آفتاب اجتناب کرده و علاوه بر ضدآفتاب از لباس های مناسب و کلاه لبه دار استفاده کنید.

 

 

● حرف آخر

 

می دانید مهم ترین کاری که می توان برای جلوگیری از آسیب به پوست و کاستن خطر سرطان پوست انجام داد، چیست؟ اجتناب از نور آفتاب. به یاد داشته باشید نور آفتاب بزرگ ترین دشمن پوست شماست.


برگرفته از: www.salamat.ir
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/health

مروری بر دیگر مطالب 'پوست,مو و زیبائی'تازه های پوست,مو و زیبائی