mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سلامت
سلامت > پوست,مو و زیبائی >بهترین درمان آفتاب سوختگی پوست چیست؟

بهترین درمان آفتاب سوختگی پوست چیست؟

بخش:پوست,مو و زیبائی

آفتاب می تواند تاثیرات فراوانی روی پوست شما داشته باشد، از آفتاب سوختگی های خیلی ساده که مثلا به خاطر این است که یک روز تعطیل را در هوای آزاد گذرانده اید و در اثرماندن زیاد در معرض تابش نور خورشید پوست صورت تان به سوزش افتاده است تا مشکلات شدیدی که در اثر آفتاب گرفتن زیاد به وجود آمده است. اگر شما روش صحیح برخورد با هرکدام را بدانید مسلما خیلی راحت تر و سریع تر می توانید از آن آسیب ها رهایی یابید.

 

 

● چرا پوست تغییر رنگ می دهد ؟

 

این روزها بین جو ان ها افراد بسیاری هستند که دوست دارند پوست شان را برنزه کنند چون اعتقاد دارند زیباتر می شوند ولی آیا می دانید این رنگ طلایی و قهوه ای پوست که در اثر تاثیر آفتاب به وجود می آید به دلیل صدمه دیدن اپیدرم یعنی لایه بیرونی پوست شماست. در واقع سلول های ملانوسیت بدن رنگدانه ملانین به رنگ قهوه ای ترشح می کنند که با افزایش تابش اشعه ماورای بنفش، ترشح ملانین نیز افزایش می یابد. هر چه رنگ قهوه ای توسط سلول های ملانوسیت بیشتر ساخته شود تیرگی پوست بیشتر می شود، اما متاسفانه قرار گرفتن در معرض اشعه های فرابنفش خورشید باعث می شود پوست زودتر پیر شود و احتمال ابتلا به سرطان پوست را نیز افزایش می دهد. برای کاهش این اثرات می توانید هنگام قرارگرفتن زیر نورآفتاب از یک ضدآفتاب باspf بالای ۳۰ استفاده کنید.

 

 

● کـــرم هــای مناســب آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی به دلیل آسیب دیدن پوست از اشعه های فرابنفش خورشید به وجود می آید. بیشتر آفتاب سوختگی ها باعث می شوند که پوست قرمز شده و هنگام دست زدن به آن داغ و کمی درد داشته باشد. در سوختگی نوع اول فقط لایه بیرونی و سطحی پوست آسیب می بیند. معمولا این آفتاب سوختگی چند ساعت بعد از قرار گرفتن در معرض آفتاب خود را نشان می دهد و ممکن است بهبود آن از چند روز تا چند هفته طول بکشد. تماس ۱۵ تا ۳۰ دقیقه ای یک پوست حساس با آفتاب می تواند ایجاد آفتاب سوختگی کند. برای آرام شدن می توانید از مسکن هایی چون آسپیرین و ایبوبروفن استفاده کنید، همچنین کمپرس سرد نیز می تواند موثر باشد. از دیگر راه ها برای کم کردن درد و احساس ناراحتی استفاده از ژل آلوورا و کرم های مرطوب کننده است.

 

البته باید بدانید، تماس بیش ازحد در مدت کوتاه مثل استفاده از دستگاه های برنز کننده نیز باعث ایجاد آفتاب سوختگی می شود.

 

 

● برای چه نوع آفتاب سوختگی باید به پزشک مراجعه کنید؟

آفتاب می تواند سوختگی های شدیدتری را نیز روی پوست شما ایجاد کند؛ یعنی سوختگی نوع دوم که در آن لایه های عمیق تر پوست و بعضی از عصب ها آسیب می بینند. معمولا این نوع سوختگی دردناک تر است و مدت زمان بیشتری طول می کشد تا پوست بهبود یابد. از علائم آن می توان به قرمزی، تورم، باد کردن و تاول اشاره کرد. اگر روی پوست تان تاول به وجود آمده است تاول ها را نترکانید زیرا تاول ها برای محافظت از لایه های زیرین پوست تشکیل می شوند و ترکاندن آن ها ممکن است به عفونت بینجامد. اگر تاول خودبه خود باز شد به آرامی پوست مرده را از روی آن بردارید و یک پماد آنتی بیوتیک در محل آن قرار دهید و بعدیک گاز خشک روی تاول قرار داده شود، پانسمان خشک می تواند از عفونت جلوگیری کند. در این موارد که پوست تاول می زند بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 

 

 

● چگونه از پیری ناشی از آفتاب جلوگیری کنید؟

 

وقتی پوست مقابل اشعه های مضر خورشید قرار می گیرد بسیار زودتر آثار پیری و چروک ها روی آن ظاهر می شود. جالب است بدانید، بیش از ۸۰ درصد نشانه های پیری پوست در بزرگسالی به دلیل نور آفتاب هایی است که قبل از ۱۸ سالگی روی پوست شما اثر گذاشته اند بنابراین بسیار ضروری است که برای کودکان از همان سنین کودکی ضد آفتاب استفاده کنید چون در طول زمان اشعه های فرابنفش خورشید به بخشی از پوست به نام الاستین آسیب می زنند. وقتی این الاستین ها کاهش می یابند درنتیجه پوست شروع می کند به شل شدن، کش آمدن و توانایی خود را برای برگشتن به حالت طبیعی بعد از این شل شدن از دست می دهد.

 

 

● جدی ترین عارضه ناشی از آفتاب چیست؟

گاهی بر اثر آفتاب زیاد روی پوست، لک هایی کوچک قرمز یا قهوه ای یا حتی رنگ پوست به وجود می آید(پوست در این ناحیه شاخ دار و زبر است) و بیشتر در سر و گردن و دست ها و... مشاهده می شود و در واقع یک عارضه پیش سرطانی است. این نوع لک ها که کراتوزیز نامیده می شوند معمولا بعد از ۴۰ سالگی به وجود می آیند البته گاهی در افراد جوان تر نیز مشاهده می شوند. افرادی با پوست روشن ، موهایی روشن یا قرمزگون و چشمان آبی و سبز بیشتر از همه در معرض خطر هستند، توصیه می شودبا دیدن این عارضه حتما سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

 

 

● بهترین روش برای التیام آفتاب سوختگی

 

یک پیشنهاد خوب برای التیام آفتاب سوختگی، حمام آب سرد است؛ این حمام هم می تواند به صورت دوش آب ولرم رو به سرد استفاده باشد یا آنکه وان حمام را از آب ولرم متمایل به سرد پر کرده و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آن بخوابید و در همین حین به ناحیه صورت هم مرتب آب بپاشید البته هنگام خشک کردن مراقب باشید حوله را با شدت روی پوست خود نمالید.

برای تسکین بیشتر هم می توانید: مقداری جوش شیرین (۲ قاشق غذاخوری) یا یک فنجان سرکه سیب را در آب ولرم موجود در وان یا حتی لگن بزرگ ریخته و پوست آفتاب سوخته را در محلول آب و جوش شیرین به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید.

 

آفتاب زیاد باعث تغییر رنگ غیرطبیعی و فعالیت غیرنرمال رنگدانه های پوستی می شود. به این معنا که بعضی از قسمت های پوست تیره تر به نظر می رسند و بعضی قسمت ها، رنگی روشن تر خواهند داشت و به عبارتی پوست ۲ رنگ می شود

 

 

● لک های بزرگ ناشی از آفتاب را چه کنید؟

ملاسما به عنوان لک های بزرگ قهوه ای شناخته می شود که روی چانه، بینی، پیشانی و گونه به وجود می آید. از آنجایی که بیشتراوقات شروع و واضح شدن این لکه ها در دوران بارداری است به لک های دوران بارداری هم معروف است و ممکن است بعد از بارداری از بین بروند. از نظر اندازه این لک ها به شکل و اندازه یک اثر انگشت تا لک های بزرگ و وسیع تر دیده می شوند، البته مردان نیز می توانند این لک ها را داشته باشند.

 

 

خوشبختانه ملاسما به راحتی با بعضی از کرم ها از بین می رود. در این میان مجموعه داروهای مالیدنی به پوست از خانواده هیدروکینون که داخل پوست نفوذ کرده و موجب متوقف شدن روند رنگدانه سازی می شوند، مهم ترین اقدام درمانی است(البته مصرف این کرم ها در دوران بارداری و شیردهی ممنوع است) اگر شما هم ملاسما دارید حتما همیشه از ضد آفتاب استفاده کنید، چون آفتاب این لک ها را بدتر می کند و حتی گاهی عامل اصلی به وجود آمدن آن هاست.

 

 

● می توان لک های پیری را در خانه درمان کرد؟

علت اصلی لک هایی که به عنوان لک های پیری می شناسیم واقعا پیری نیست، تنها این لک های کوچک قهو ه ای یا خاکستری با افزایش سن بدتر می شوند. لک های پیری نتیجه قرار گرفتن در معرض نور آفتاب هستند و به همین دلیل است که این لک ها در مناطقی که بیشتر در معرض آفتاب هستند بسیار دیده می شود مثل دست ها، صورت و...کرم های روشن کننده، لایه بردارهای اسید میوه و هر درمانی که پوست را روشن کند، می تواند در کاهش این لک ها موثر واقع شود. این لک های پیری هیچ ضرری ندارند ولی اگر در بعضی موارد شدت گرفتند و باعث به وجود آمدن وضعیت های جدی پوستی مثل ملانوما(تومرهای سیاه رنگ عمیق در پوست) شدند بهتر است حتما با یک پزشک مشورت کنید.

 

 

 

● چگونه از آسیب های آفتاب در امان باشید؟

 

۱) از ظهر تا ۳ بعد از ظهر از آفتاب دوری کنید.

 

۲) برای فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری خارج از منزل از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. محصولاتی که قدرت محافظت کنندگی آن ها ۱۵ یا بیشتر است ، محافظت تقریبا کامل ایجاد می کنند. کرم هایی که قدرت محافظتی کمتری دارند، محافظت نسبی ایجاد کرده و باعث تیره شدن خفیف پوست می شوند. برخی از این کرم ها در برابر آب و تعریق، مقاوم هستند ولی باید پس از شنا یا مواجهه طولانی مدت دوباره از آن ها استفاده کنید. روغن معدنی یا کره کاکائویی، باعث محافظت در برابر آفتاب نمی شوند. ضد آفتاب را هر ۲ تا ۳ ساعت تمدید کنید.

 

 

۳) برای حداکثر محافظت، از یک داروی محافظت کننده فیزیکی مثل پماد اکسیدروی استفاده کنید. پس از شنا و در مواجهه های متعدد، دوباره از آن استفاده کنید. استفاده از کرم های محافظت کننده به ویژه در نواحی حساس تر به سوختگی، مثل پوست بینی، گوش ها، پشت ساق ها و پشت گردن مفید هستند.

 

۴) اگر به ندرت دچار سوختگی می شوید، از یک کرم ضد آفتاب استفاده کنید که باعث تیره شدن پست نشود و حداقل محافظت را ایجاد کند.

 

 

۵) از لباس هایی به رنگ خنثی مثل خرمایی استفاده کنید. از رنگ های روشن و سفید بپرهیزید زیرا آفتاب را روی صورت تان منعکس می کنند.

 

۶) اگر اصرار بر آفتاب گرفتن دارید، مواجهه خود را با آفتاب در روز اول به ۵تا۱۰ دقیقه در هر طرف بدن محدود کنید و هر روز ۵ دقیقه به این زمان اضافه کنید.


برگرفته از: سیب سبز
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/health

مروری بر دیگر مطالب 'پوست,مو و زیبائی'تازه های پوست,مو و زیبائی