mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سلامت
سلامت > سلامت خانواده > بهداشت دهان و دندان >آیا جرم‌گیری دندانها همیشه ضروری است؟

آیا جرم‌گیری دندانها همیشه ضروری است؟

بخش:بهداشت دهان و دندان

شش روز است که دندان عقلم را جراحی کرده ام. دندانم نهفته بود و دکتر با تراشیدن استخوان فک طی یک جراحی یک و نیم ساعته آن را بیرون آورد. متاسفانه اعصاب فکم آسیب دیده و لب و چانه ام بی حس است و دندان های این ناحیه درد زیادی دارد. آیا راهی برای درمانش وجود دارد؟ چه کار کنم که بی حسی لب و چانه ام از بین برود؟ درد دندانم برای چیست؟

 

 

آسیب دیدن عصب بر اثر جراحی دندان نهفته، پدیده ای است که گاهی اتفاق می افتد. این موضوع به علت درگیر بودن ریشه دندان عقل با عصب فک تحتانی است. موقع جراحی ممکن است ریشه دندان هنگام خروج یا در پروسه جراحی باعث آسیب دیدن (تروماتیزه شدن) عصب شود. در بیشتر موارد این عارضه به مرور قابل برگشت خواهد بود.

 

به شکلی که عصب آسیب دیده خود را بازسازی و ترمیم خواهد کرد. ممکن است این روند دو ماه یا بیشتر نیز به طول انجامد. برای تسریع بهبود، بهتر است از ویتامین های گروهB۲ ) B و ب کمپلکس) استفاده کنید. توجه داشته باشید اتفاقی که برای شما افتاده است، پدیده ای است که در برخی موارد گریزناپذیر است و معمولا ناشی از قصور دندانپزشک نیست.

 

نظر به اینکه جراح معالج شما بهتر از همه کس در جریان روند جراحی و سوابق شما بوده است، بهتر است که موضوع را با دندانپزشک معالج خود در میان بگذارید تا ایشان راهنمایی های لازم و در صورت لزوم اقدامات لازم را انجام دهند. درد دندان که اشاره کردید نیز به احتمال زیاد، درد بعد از جراحی است که برطرف خواهد شد.

 

دندان عقل پایین سمت راستم نهفته است و دندان های جلویی ام نامرتب. آیا با ارتودنسی دندان عقلم امکان بیرون آمدن پیدا می کند یا باید حتما بکشم؟ در ضمن من دندان عقل نیمه نهفته سمت چپ را هم یک ماه پیش کشیده ام و بسیار سخت بود و می ترسم.

 

 

در صورت انجام ارتودنسی نیز نیاز به بیرون آوردن دندان عقل هست. نهفته ماندن دندان عقل معمولا به دلیل نبود فضای کافی در فک برای رشد آن است و ارتودنسی کمکی به این موضوع نمی کند. توصیه می کنم نخست دندان عقل را جراحی کنید و سپس با استفاده از ارتودنسی نامرتبی دندان هایتان را برطرف کنید.

 

دختری ۱۹ ساله هستم. در پاییز سال ۸۵ به خاطر قرمزی لثه و داشتن جرم در دندان هایم به دندانپزشک مراجعه کردم و جرم گیری انجام گرفت. بعد از چندین ماه قرمزی لثه ام برطرف نشد و رنگ دندان هایم به تدریج زرد شده و دهانم نیز بو می داد. تا این زمان دیگر به دندانپزشک مراجعه نکردم. وقتی مسواک می زنم کمی از لثه ام خون می آید و قرمز و متورم است. اگر به دندانپزشک مراجعه کنم مشکلم برطرف می شود؟

 

 

مراجعه به دندانپزشک لازم است. شما بیماری لثه دارید. احتمالا به جرم گیری زیر لثه نیاز داشته باشید. به هر حال ناراحتی لثه موضوع مهمی است و باید درمان شود. باید در نظر داشته باشید که جرم گیری تنها کافی نیست و نیاز به استفاده از دهانشویه با تجویز دندانپزشک و نیز رعایت بسیار جدی و دقیق بهداشت دهان و دندان هست. با رعایت موارد فوق مشکل شما برطرف خواهد شد. توصیه می کنم در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنید و توصیه های ایشان را به دقت انجام دهید.

 

ارتودنسی نامرئی از نظر کیفیت و قیمت چه فرقی با ارتودنسی معمولی دارد؟ مدت زمان استفاده از آن چقدر است؟

 

در ارتودنسی نامرئی جنس بند و براکت ها غیرفلزی (هم رنگ دندان) است. مزیت آن شکل ظاهری آن است. به خاطر خاصیت جنس مواد تشکیل دهنده آن، دوره درمان در این روش، اندکی طولانی تر از درمان ارتودنسی معمولی است. حدود ۲۰ درصد گران تر است. در صورت آسیب دیدن قسمتی از آن، ناگزیر از تعویض کل ردیف هستیم. امری که در بند و براکت های فلزی، با تعویض قسمت آسیب دیده قابل رفع است و بالطبع، هزینه تعویض در ارتودنسی نامرئی در صورت آسیب دیدن، بیشتر خواهد بود.

 

یکی از دندان های جلوی ردیف بالا شکسته ولی از جایش کنده نشده. یعنی حالت لقی دارد و عفونت زیادی هم دارد. حالا نمی دانم چه کار کنم.

 

 

باید با معاینه و بررسی عکس رادیولوژی، تشخیص دهد که شکستگی از کدام ناحیه بوده. اگر نسبت طول ریشه به تاج مناسب باشد و بتوان عفونت را کنترل کرد، ممکن است بتوان با جراحی افزایش طول تاج و روکش، مشکل را حل کرد. در غیراین صورت ممکن است نیاز به بیرون آوردن دندان باشد.

 

 

 

   جراح، دندانپزشک


برگرفته از: روزنامه شرق ( www.sharghnewspaper.com )
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/health

مروری بر دیگر مطالب 'بهداشت دهان و دندان'

تازه های بهداشت دهان و دندان