mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سلامت
سلامت > سلامت خانواده > سلامت زنان >قاعدگی های بی قاعده-علل خون ریزی های غیرطبیعی زنان

قاعدگی های بی قاعده-علل خون ریزی های غیرطبیعی زنان

بخش:سلامت زنان

خیلی خانم ها از خستگی و کاهش انرژی برای فعالیت های روزانه گله دارند و نمی دانند که گاهی دلیل مشکلشان صرفا این است که خون، ماده حیاتی بدنشان، کم شده است.

 

چرا؟ چون مدت هاست به قاعدگی بیمارگونه و غیرطبیعی دچار شده اند اما تصور می کنند طبیعی است. با دکتر ملک منصور اقصی، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران دراین باره گفتگویی کرده ایم که پیش روی شماست...

▪ آقای دکتر! علت خون ریزی های غیرطبیعی زنانه چیست؟

 

ـ این خون ریزی های غیرطبیعی دو نوع اند: قبل از یائسگی و بعد از یائسگی. برای خانمی که مدت ها یائسه بوده و ناگهان دچار خون ریزی می شود، این مساله بسیار جدی است و پزشک، اولین تشخیصش متوجه سرطان است و سعی می کند دریابد که آیا سرطانی در کار است یا نه. اما عمدتاً علت اصلی خون ریزی های غیرطبیعی قبل از دوران یائسگی، غیر سرطانی یا خوش خیم است. خون ریزی های قبل از یائسگی معمولا به دو شکل هستند: اول، سنگین تر شدن خون ریزی ماهانه و طولا نی تر شدن مدت آن و دوم، خون ریزی مابین دو عادت ماهانه متوالی.

 

▪ و چه عللی دارد؟

 

ـ سه علت می تواند داشته باشد که اولینش ناهنجاری هورمونی است؛ یعنی تخمدان ها تخمک رها نمی کنند. حتما می دانید که به طور متوسط هر ماه یک تخمک از یکی از دو تخمدان باید رها شود و اگر این تخمک به موقع رها نشود، نظم به هم می خورد و خون ریزی غیرطبیعی صورت می گیرد. در نوجوانی، علت رها نشدن تخمک، عدم بلوغ در رابطه مغز و تخمدان ها است.

 

خون ریزی دختران نوجوان معمولانامنظم است و علتش در سنین زیر ۲۰ سالگی معمولا رابطه بین مغز و تخمدان های نابالغ است. رابطه بین مغز و تخمدان اغلب از ۱۷ یا ۱۸ سالگی، بالغ می شود و همه چیز به حالت طبیعی درمی آید و خون ریزی ماهانه منظم می شود. در نزدیک دوران یائسگی هم به خاطر آنکه ذخیره تخمک ها در تخمدان ها کم شده است، خانم ها دیگر نمی توانند به طور مرتب هر ماه یک تخمک رها کنند و این نیز از عوامل خون ریزی در این خانم هاست.

 

 

▪ و علت دوم؟

ـ علت دوم، تومورها یا توده های سلولی خوش خیم است؛ مثل پولیپ یا فیبروم که در رحم یا گردن رحم پدیدار می شوند و در ۲۵ تا ۴۰ سالگی بسیار متداولند و گاهی می توانند بدخیم باشند که در این صورت معمولا ً در گردن رحم یا دیواره مهبل قرار دارند. خون ریزی ناشی از تومورهای بدخیم معمولا به صورت خون ریزی در بین دو عادت ماهیانه دیده می شود.

 

 

▪ و علت سوم؟

ـ علت سوم، اختلالات التهابی و عفونی (مقاربتی یا غیرمقاربتی) است. این را هم اضافه کنم که ورود اجسام خارجی و ضربه ها، سوءاستفاده های جنسی و زگیل های تناسلی که کودک در تماس با والدینش به آن دچار می شود نیز از علل شایع خون ریزی قبل از بلوغ است. اختلالات انعقادی در نخستین قاعدگی دختران ۱۰ تا ۱۱ ساله نیز باعث بلوغ زودرس می شود که در نتیجه، سیکل های آن سریع تر از حالت طبیعی می شود اما هر قدر که این اتفاق دیرتر رخ دهد، تکامل سیستم دیرتر اتفاق افتاده و خون ریزی های نامرتب و عدم تخمک گذاری در آنها مشهودتر است.

 

 

▪ آیا پای علل طبیعی هم ممکن است در میان باشد؟

ـ بله. معمولا در دو سال اول بلوغ دختران، تخمک گذاری ناقص و طول دوره از ۲۱ تا ۴۰ روز متفاوت است و تا وقتی این مدت سیکل منظم ۲۳ تا ۳۵ روز ادامه پیدا کند، اغلب خون ریزی های دوره شدید و حتی با افت شدید هموگلوبین خون همراه خواهد بود که البته با دارو های هورمونی قابل درمان است.

 

 

● ...و اما بعد

علاوه بر خود خون ریزی، عامل زمینه ساز و به وجود آورنده آن هم مهم است؛ مثلا خون ریزی های مرتبط با بارداری می تواند باعث سقط یا بروز بارداری خارج از رحم شود. ۳۰ درصد از زنان با مصرف قرص های ضدبارداری دچار لکه بینی می شوند که یکی از علل آن، کم کاری یا پرکاری تیرویید است که خون ریزی های کم قاعدگی، فاصله زیاد بین دو قاعدگی و افزایش تعداد دفعات قاعدگی از علایم و نشانه های آن است. فیبروم رحمی (افزایش توده عضلانی رحم) نیز باعث لکه بینی و خون ریزی می شود که میزان آن برحسب موقعیت و جایگاهی که فیبروم قرار دارد، متفاوت است.

 

 

اگر فیبروم در نزدیکی عروق رحم باشد، خون ریزی های نامرتب ایجاد می کند و اگر پشت مثانه باشد، باعث بروز علایم ادراری می شود. از طرفی ۱۰ درصد سرطان های رحمی در سنین بالای ۳۵ سال با خون ریزی همراهند و با نمونه برداری از داخل رحم (کورتاژ تشخیصی) می توان علتش را مشخص کرد.

 

نکته مهم این است که یکی از روش های درمان خون ریزی های غیرطبیعی و بدون علت رحم، تجویز مسکن های ضدالتهابی همچون ایبوپروفن و مفنامیک اسید است و با مصرف ۶ تا ۸ ساعت یک بار این داروها می توان خون ریزی را کنترل کرد اما فقط زمانی که تشخیص و بیماری دیگری مطرح نباشد، باید سراغ این تجویزها رفت.

 

مهم این است که بدانیم ۳۰ درصد از خون ریزی های پس از یائسگی به علت سرطان های رحم است اما آنچه مشهود است، استفاده از هورمون های استروژن و پروژسترون است. به تازگی درمان های هورمونی برای زنان پس از دوران یائسگی توصیه نمی شود و فقط در موارد گرگرفتگی یا پوکی استخوان شدید، برای این دسته از بیماران، هورمون درمانی انجام می شود.

 

 

 

   دکترملک منصور اقصی
دکتر مهدی تیموری


برگرفته از: www.salamat.ir
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/health

مروری بر دیگر مطالب 'سلامت زنان'

تازه های سلامت زنان