Saturday 19th of April 2014 | امروز ۱۳۹۳-فروردين-۳۰

rss

|پرتال فرهنگی اجتماعی پرشین پرشیا! | در باره ما | تماس با ما | تبلیغات

persianpersia.com  

 

 

 


سلامت > سلامت خانواده > سلامت کودکان و نوزادان >می توان شیر نوزاد را در مایکروفر گرم کرد؟

سلامت

Custom Search جستجو در پرشین پرشیا با گوگل

 

سلامت کودکان و نوزادان

Thursday 19th of January 2012 09:39:15 ________ ۱۳۹۰-دي-۲۹

می توان شیر نوزاد را در مایکروفر گرم کرد؟

 


● آیا بالا آوردن نوزاد بعد از شیر دهی طبیعی است؟

 

بعضی وقت ها نوزادان شیر را بعد از خوردن بالا می آورند. این موضوع اغلب به این دلیل اتفاق می افتد که نوزاد بیش از حد شیر خورده است یا با آروغ مقداری شیر را بالا می آورد. بسیاری از نوزادان در بعضی وعده ها و بسیاری حتی در همه وعده هایی که شیر می خورند، همراه با آروغ شان مقداری از شیر را بالا می آورند. دلیل این موضوع هم آن است که دستگاه گوارش نوزاد هنوز تکامل نیافته است و این موضوع کاملا طبیعی است. تا زمانی که نوزاد شما به رشد خود ادامه می دهد و وزن می گیرد و تا وقتی موقع بالا آوردن شیر بی قراری نمی کند، این اتفاق طبیعی است.

البته شیری که نوزاد بالا می آورد همیشه بیش از مقدار واقعی آن به نظر می رسد، چرا که لباس های شما یا خودش را کثیف می کند اما واقعیت چیز دیگری است. خیلی از مادران نگران این هستند که با بالا آوردن شیر، دیگر چیزی در معده نوزاد برای تغذیه خودش باقی نمی ماند اما در واقع قسمت بیشتر شیر هنوز در معده کوچولوی شما باقی است.

اگر نوزاد شما شیر را با فشار بالا می آورد، یا اگر بیشتر شیری که خورده را بالا می آورد، بهتر است این موضع را به پزشک اطلاع دهید. علت این موضوع در موارد اندکی ممکن آلرژی یا مشکلات گوارشی باشد.

 

البته قبل از مراجعه به پزشک بهتر است به این موضوع توجه کنید که نوزاد شما دقیقا چند بار در روز و اغلب در چه وعده هایی شیر زیادی بالا می آورد، این اطلاعات به پزشک در تشخیص مشکل کمک می کند.

 

 

● چطور با این مشکل روبه رو شویم؟

اگر پزشک نیز به شما گفت که بالا آوردن نوزاد شما طبیعی است، در آن صورت می توانید روش های زیر را برای بهبود این مشکل به کار ببندید:

 

▪ در هنگام دادن شیر مادر، هر ۳ تا ۵ دقیقه یک بار و هنگام دادن شیر خشک هر ۳۰ تا ۵۰ سی سی یک بار، آروغ نوزاد را بگیرید.

▪ به جای دادن مقدار زیادی شیر در یک زمان، مقدار کمتری شیر در وعده های بیشتر به نوزاد بدهید.

 

▪ بعد از شیر دادن به نوزاد، او را راست نگه دارید و بلافاصله نخوابانید یا ننشانید. در بغل نگه داشتن نوزاد بهترین کار بعد از شیردهی است.

▪ بلافاصله بعد از خوردن شیر با نوزاد بازی نکنید و او را قلقلک ندهید!

 

▪ دقت کنید هنگام شیر خوردن، سر بچه همواره نسبت به بدنش در سطح بالاتری قرار داشته باشد، به عبارت دیگر او را شیب دار نگهدارید ولی نه رو به پایین!

▪ سر گهواره یا تخت شیرخوارتان را کمی بالا بیاورید. برای این کار می توانید یکی دو حوله دستی کوچک یا یک پتوی نازک را تا کرده و «زیر» تشک شیرخوار قرار دهید نه «روی» آن چون ممکن است باعث خفگی نوزاد شود. همچنین به همین دلیل نباید زیر سر شیرخوار بالش بگذارید. برای راحت خوابیدن نوزادتان، وسط تشک نباید برآمده باشد همچنین شیب تخت نباید به حدی باشد که نوزاد رو به پایین سر بخورد.

 

 

 

 

● اگر نوزادمان با شیشه شیر می خورد چه کنیم؟

 

موقعی که دراز کشیده، شیشه شیر را به او ندهید.

اطمینان حاصل کنید سوراخ سرشیشه برای نوزاد شما اندازه مناسب را دارد و مقدار مناسبی شیر از آن بیرون می آید. شیشه هایی که سر آنها جریان شیر را به سرعت به دهان نوزاد جاری می کند، ممکن است باعث حالت تهوع در نوزاد، یا باعث شیر خوردن بیش از حد نوزاد شود. برعکس ، شیشه هایی که جریان شیر از آنها کند است، ممکن است نوزاد را خسته کند یا باعث شود او با شدت بیشتری سر شیشه را بمکد و هوای بیشتری وارد معده او شود.

 

در نهایت به یاد داشته باشید که این رفتار، هر چند طبیعی ولی گذراست. بسیاری از شیرخواران این عادت را همزمان با یادگیری نشستن ترک می کنند.

نکته به جای دادن مقدار زیادی شیر در یک زمان، مقدار کمتری شیر در وعده های بیشتر به نوزاد بدهید

 

 

 

● در دوران بیماری، شیردهی را قطع کنیم؟

 

در اغلب موارد بله! اکثر بیماری ها برای نوزاد شیرخوار خطرناک نیستند. اما در موارد نادری مانند ابتلای مادر به ایدز، خوردن شیر مادر سلامت نوزاد را به خطر می اندازد.

توجه داشته باشید اگر پزشک به دلیل بیمار بودن شما یا نوزادتان به شما توصیه کرد که موقتا شیر خودتان را به نوزاد ندهید، در این مدت برای آن که شیرتان کم یا قطع نشود، باید روزانه شیر خود را دوشیده و دور بریزید.

 

اگر دارویی مصرف می کنید، باید حتما از پزشک سؤال کنید که این دارو برای نوزادتان خطرناک است یا خیر.

 

 

● بچه من موقع شیر خوردن گاز می گیرد. چه کار باید بکنم؟

اغلب اوقات بچه ها موقع شیر خوردن، حتی با لثه های شان با نوک سینه مادر بازی می کنند. واضح است که آنها قصد ندارند با این کار مادر را اذیت کنند اما وقتی دندان های نوزاد شروع به نوک زدن می کنند، این کار دیگر برای مادر رضایت بخش نیست، چرا که نوزاد سینه مادر را با دندان گیر اشتباه می گیرد!

اما چنانچه شما نوزاد را درست زیر سینه قرار داده باشید، او دیگر قادر به گاز گرفتن نخواهد بود. روش درست آن است که قسمت اعظم هاله قهوه ای رنگ سینه در دهان نوزاد باشد، نه فقط نوک آن. در این صورت نوک سینه در دهان نوزاد تا حدی عقب می رود و از دندان های او دور می شود. در بعضی اوقات هم گاز گرفتن نوزاد نشانه آن است که شیر خوردنش تمام شده، حوصله اش سر رفته یا حواس او پرت شده است. برای بهبود اوضاع می توانید نکته های زیر را به کار بگیرید:

 

▪ به کودک تان بگویید: «مامانی واسه گاز گرفتن نیست!» و بعد یک دندان گیر به او بدهید.

▪ اگر حس می کنید حواس کودک تان پرت شده و دیگر آرامش لازم برای شیرخوردن را ندارد به طوری که سینه شما را می کشد یا گاز می گیرد، شیردهی را به چند دقیقه بعد موکول کنید.

 

▪ هر بار که کودک بدون گاز گرفتن شیر خورد، او را با نوازش کردن، در آغوش گرفتن یا بوسیدن تشویق کنید.

 

 

● نوزاد من شیر خودم را می خورد. آیا باید به او ویتامین هم بدهم؟

بله! همه نوزادان شیر مادرخوار باید از ۱۵ روزگی تا پایان ۲ سالگی قطره ویتامین AD یا مولتی ویتامین را دریافت کنند.

 

 

● نوزاد من لجبازی می کند و شیر نمی خورد. چرا؟

 

▪ همه نوزادان گاهی «اعتصاب شیر» می کنند! این کار آن ها طبیعی است و اغلب فقط یکی، دو روز طول می کشد. بعد از آن دوباره عادت شیر خوردن را از سر می گیرند.

با همه این اوصاف این شیر نخوردن هم ممکن است نگران کننده باشد. دلایل زیر ممکن است علت تمایل نداشتن نوزاد به شیر خوردن باشد:

 

▪ ممکن است دندان درآوردن باعث زخم شدن لثه های نوزاد شده باشد.

▪ شما اخیرا استرس زیادی را تحمل کرده یا الگوی همیشگی شیردهی را تغییر داده اید.

 

▪ این موضوع ممکن است به دلیل مواد غذایی که شما خورده اید باشد. گاهی برخی مواد غذایی باعث بدبو و بدمزه شدن شیر مادر می شوند که البته برای هر نوزادی فرق می کند.

▪ بویی که نوزاد از بدن شما استشمام می کند فرق کرده و برای او ناآشناست. ممکن است شما به تازگی صابون، لوسیون یا عطرتان را عوض کرده باشید.

 

▪ زمانی شیر خوردن برای نوزاد، دردناک یا سخت می شود که به گرفتگی بینی در نوزاد، یک خراش کوچک در دهان او، عفونت گوش یا عفونت دهان دچار شده باشد.

 

 

● آیا می توان شیر را در مایکروفر گرم کرد؟

قرار دادن شیشه حاوی شیر خشک یا شیر مادر در مایکروفر برای گرم کردن، می تواند باعث ایجاد «نقاط داغ» در شیر شود یعنی قسمتی از شیر داخل شیشه بیش ازحد و بیشتر از قسمت های دیگر شیر گرم شود. این موضوع برای نوزاد بسیار خطرناک است، بنابراین هرگز شیر فرزندتان را با مایکروفر گرم نکنید.

 

 

برای گرم کردن شیر فرزندتان می توانید شیشه شیر را داخل یک ظرف آب گذاشته و روی گاز بگذارید. برای این که چک کنید آیا به دمای مطلوب رسیده اید یا نه، چند قطره از شیر را روی قسمت داخلی مچ دست تان بچکانید، همچنین می توانید گرم کن شیشه نوزاد را خریداری و آن را در منزل یا در ماشین استفاده کنید.

 

 

● روش نگهداری شیر مادر

حالا که بحث شیردهی نوزاد شد، بد نیست نکاتی را هم درباره نگهداری شیر مادر یادآوری کنیم. بسیاری از مادران به دلیل شاغل بودن و دور بودن از نوزاد در طول روز شیرشان را می دوشند و نگهداری می کنند تا در موقع مناسب به نوزادشان بدهند همچنین زمانی که نوزاد به عفونت دهانی مبتلا شده و پزشک تماس مستقیم با سینه مادر را منع کرده است، مادر ناگزیر به دوشیدن شیر خود است. برای نگهداری شیر مادر به نکات زیر توجه کنید:

 

▪ شیر مادر را می توان در یخچال یا فریزر نگهداری کرد. این شیر حتما باید در ظرف تمیز و دربسته نگهداری شود.

▪ روی هر ظرف برچسب بزنید و تاریخ دوشیدن را روی آن یادداشت کنید.

 

▪ هیچ وقت شیر تازه را با یخ زده مخلوط نکنید.

 

 

● شیر مادر را چقدر می توان نگه داشت؟

▪ در دمای اتاق (حدود ۲۵ درجه سانتی گراد) شیر مادر بین ۴ تا ۸ ساعت قابل نگهداری است.

 

▪ در دمای یخچال (بین صفر تا ۴ درجه سانتی گراد) می توانید شیر خود را بین ۲ تا ۳ روز نگهداری کنید.

▪ در جایخی یخچال (یا فریزری که در «داخل» یخچال قرار دارد) تا ۲ هفته می توان شیر مادر را نگهداری کرد.

 

▪ در فریزر با دمای صفر درجه، شیر مادر بین ۳ تا ۴ ماه قابل نگهداری است.

▪ اگر شیر یخ زده را گرم کردید، می توانید فقط تا ۲۴ ساعت آن را در یخچال نگهداری کنید. اگر مقداری از آن مصرف نشد، باید آن را دور بریزید. یادتان باشد، هیچ وقت شیر گرم شده را مجددا فریز نکنید.

 

 

 

● مقابله با «اعتصاب شیر»

 

هرچند این «اعتصاب شیر» می تواند خسته کننده باشد اما باز هم راه حل هایی برای آن وجود دارد. برای آن که به نوزادتان کمک کنید به برنامه عادی خود برگردد، راه های زیر را امتحان کنید:

▪ سعی کنید زمان بیشتری را با کودک تان بگذرانید. این طوری احتمال اینکه بتوانید برنامه شیردهی تان را به حالت عادی گذشته برگردانید بیشتر می شود. می توانید چند روز از یکی از اعضای خانواده یا دوستان بخواهید تا به منزل شما آمده و برای بقیه کارها یا بچه ها کمک شما باشد.

 

▪ سعی کنید شیرخوردن را برای فرزندتان به نوعی لذت بخش کنید. او را نوازش کنید و ببوسید. هر وقت حس کردید از چیزی آزرده شده روند شیردهی را متوقف کنید و برای آرام کردن او وقت بگذارید.

▪ سعی کنید زمان هایی را که نوزادتان خواب آلوده است و احتمالا همکاری بهتری خواهد داشت، برای شیردهی انتخاب کنید.

 

▪ در اتاقی ساکت و با آرامش به کودک تان شیر بدهید.

▪ قبل از شروع شیردهی اندکی شیرتان را بدوشید. این کار کمک می کند تا به محض آغاز شیردهی شیر به دهان کودک جاری شود.

 

▪ یادتان باشد تا زمانی که دوباره کودک به روند عادی شیر خوردن برگردد، باید شیرتان را بدوشید تا کم نشود.

 

 

● تغییر رنگ شیر مادر در فریزر طبیعی است؟

وقتی شیرتان را در یخچال یا فریزر قرار می دهید رنگ آن کمی تغییر می کند، اما این به معنای خراب شدن شیر نیست. اگر شیر مادر بعد از قرار گرفتن در یخچال یا فریزر کمی زرد، قهوه ای یا آبی به نظر برسد، طبیعی است همچنین ممکن است شیر به ۲ بخش مجزای خامه ای و شیری تقسیم شود.

 

نکته اگر شیر یخ زده را گرم کردید، می توانید فقط تا ۲۴ ساعت آن را در یخچال نگهداری کنید. اگر مقداری از آن مصرف نشد، باید آن را دور بریزید.

 

 

● چطور باید شیشه شیرها و پمپ های شیردوشی را تمیز کنم؟

سرشیشه ها، شیشه ها و تمامی قسمت های قابل شست وشوی پمپ شیردوشی باید ابتدا به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در آب جوشانده شوند. البته روی هر یک از این ظروف دستور خاص تولید کننده برای زمان جوشاندن اجزای ظرف نوشته شده است. بعد از این که ظروف را به شیوه فوق ضد عفونی کردید، پس از هر بار استفاده باید آن ها را با آب داغ و صابون یا در ماشین ظرفشویی بشویید. اگر سرشیشه ها و شیشه های نوزاد به خوبی شسته نشوند، می توانند باکتری ها را به بدن نوزاد منتقل کنند.

 

 

 

● چه مقدار از شیرم را باید فریز کنم؟

 

با وجود آن که بسیاری از خانم ها تمایل دارند مقدار زیادی از شیرشان را فریز کنند اما بهتر است شیرتان را به مقدار کم و در ظرف های جداگانه فریز کنید، زیرا هر بار که شیر را گرم می کنید، دوباره نمی توانید آن را به فریزر برگردانید و باقیمانده آن اسراف می شود.

یک راه مناسب برای ذخیره کردن مقادیر اندک شیر آن است که قالب یخ را با آب داغ خوب بشویید و سپس شیرتان را در آن بریزید. وقتی شیر یخ زد، آن را از قالب خارج کنید و در کیسه های دربسته بریزید تا در فریزر به میکروب آلوده نشود. با شمارش تعداد مکعب هایی که برای هر بار پر کردن شیشه شیر لازم است، می توانید هر بار مقدار مناسب شیر را از فریزر خارج کرده و گرم کنید.

گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا

www.persianpersia.com/health

 

مجله سیب سبز :منبع

 

مطالب پیشنهادی:

   مسمومیت در کودکان در اثر خوردن داروها، مواد شیمیایی و...

   مهارت های تسکین درد در کودکان کدامند؟

   وقتی سر کودک ضربه می خورد چه علائمی ممکن است ظاهر شود؟

 

 

 

 

 

 

ارسال این خبر یا مقاله برای دوستانتان از طریق آیکون سمت چپ

 

 

 

 


مروری بر مطالب گذشته سلامت کودکان و نوزادان


   پوسته ریزی سر نوزادان,دلیل و درمان

   ۴ نکته درباره عینک طبی کودکان

   حمام بردن کودکان با «جو فراست»

   بد خوابی در کودکان

   لوزه سوم چیست؟/درباره لوزه سوم چه می دانید؟

   تنبلی چشم در کمین کودکان است/تنبلی چشم چیست؟

   پا پرانتزی و پاضربدری​ها

   مشکلات ادرار و مدفوع نوزاد

   کودک، گرما، شوک و تشنج/گرمازدگی با کودکان چه می کند؟

   کودکان فراری از خواب/علل دیر خوابیدن کودک

   سلامت کودکان با تقویت سیستم ایمنی بدن آنها

   کودک بیمار را کی باید به اورژانس برد...؟

   اندازه گیری کلسترول در کودکان/رویکرد جدید غربالگری کلسترول

   کمبود آهن در کودکان/چگونه می توان از کمبود آهن جلوگیری نمود؟

   کودکان از چه وقت چه چیزی را حس می کنند؟

   راهنمای سوراخ کردن گوش و انتخاب گوشواره

   کودکان چاق و تپل، دغدغه والدین

   سلامت کودکان با تقویت سیستم ایمنی بدن

   توصیه هایی برای اینکه سلامت دندانهای کودک تان را تضمین کنید

   انگشت مکیدن کودکان/عوارض و مضرات

   راههای تسکین درد دندان درآوردن نوزادان

   ۱۵ درمان خانگی برای سرفه بچه ها/انواع سرفه ها

   کودکان از چند سالگی باید مسواک بزنند؟

   شاید کودک شما دیابتی باشد!

+مطالب بیشتر        

خبرهای پزشکی

سلامت روان بزرگسالان

سلامت روان کودکان

پوست ,مو و زیبائی

تغذیه کودکان

تغذیه و بیماری ها

خواص مواد و خوراکیها

تغذیه ورزشکاران

سلامت زنان

سلامت کودکان

سلامت مردان

بهداشت دهان و دندان

ورزش و بیماریها

ورزش و تناسب اندام

سلامت جنسی در خانواده

بیماریهای جنسی

تغذیه وغذاهای سالم

تغذیه و بارداری مادران

ورزش و توانبخشی

ورزش یوگا

بیماریهای مهم

دارو و درمان

راهنمائیهای پزشکی

بهداشت فردی و عمومی

دانستنیهای علوم پزشکی

بارداری و زایمان

مسائل گوناگون نوزادان و کودکان

 


کاربران عزیز,مقالات بخش سلامت صرفا بمنظور ارتقا آگاهی شما گردآوری ویا ترجمه شده و نمیتواند جایگزین درمان طبی که باید توسط پزشک متخصص انجام شود گردد.

 

 


تازه های

سلامت کودکان و نوزادان
زردی نوزادان و نگرانی والدین/زردی کودکان چیست؟
راههایی برای بهبود و درمان اسهال کودک در سفر
نشانه های اولیه لکنت زبان در کودکان
کافئین چه تأثیری بر کودکان دارد؟
عفونت تناسلی در دختران خردسال قبل از بلوغ
نکات مهم درباره شکستگی استخوان در کودکان
عوامل مخل در یادگیری زبان مادری در کودکان
اگر کودک چیزی بلعید، چه کار کنیم؟
مزایا و معایب قنداق کردن نوزاد چیست؟
دیابت، از نوع کودکانه-علائم و کنترل دیابت در کودکان
لوزه سوم و علت خرخر کودکان -لوزه سوم چیست؟
رشد قدی کودکان و تغذیه مناسب
وزن گرفتن کودک-آیا وزن گرفتن طبیعی کودکان تعریف مشخصی دارد؟
مراحل رشد و تکامل طبيعی كودك از وزن و قد کودک تا...
حساسیت غذایی در کودکان-علل و درمان حساسیت غذایی


 

 

 

 

 

تازه های سلامتفحاشی و دشنام گویی در کودکان و راههای پیشگیری از آن ● بیماری هایی که زنان را می کشد و راه حل آنها!

 ● جوانب مثبت و منفی جراحی زیبایی شکم در زنان

 ● طرفداران مصرف روغن های جامد و نیمه جامد بخوانند

 ● مصرف شیر و پیشگیری از یک بیماری دردناک در خانم ها

 ● رابطه جنسی چه اثری بر سلامت قلب دارد؟

 ● چه زمانی اسپرم ها در مردان قدرت باروری بیشتری دارند؟

 ● فوت و فن های عطر خریدن و عطر زدن را بیاموزید

 ● زوج های جوان بدانند؛ بیماری اوتیسم دارد زیاد می شود

 ● درباره بیماری سیروز کبدی چه می دانید؟

 ● 7 آزمایشی که خانم‌ها باید انجام دهند,از ماموگرافی سینه تا دیابت

 ● کم تحرکی عامل بسیاری از بیماری ها,از دیابت تا چاقی

 ● افسرده بودم؛ حالا مشکل جنسی هم دارم!

 ● صاف کننده های مو چقدر خطرناکند؟/کراتینه کردن موها و تخریب ریشه مو

 ● خطرات و عوارض زنبور گزیدگی و اقدامات درمانی برای آن

 ● پاک کردن جای زخم از روی پوست/جای زخم چیست؟

 

 

 


سلامت روان کودکان


کودکان و رویاهای ترسناک

کدام خانواده بچه های افسرده دارد-افسردگی کودکان

آیا می توانیم نبوغ فرزندمان را بیدار کنیم ؟

باخجالتی بودن کودک مان چگونه کنار بیاییم؟

روان شناس مدرسه به چه کار می آید

 

 

 

تازه های سبک زندگیچگونه اول صبح صورتی زیبا و شاداب داشته باشیم؟ ● همسر مطلوب مردهای ایرانی را بشناسید

 ● با دخترهای پر توقع اینجوری رفتار کنید تا هر دو خوشبخت شوید!

 ● بهترین زمان برای جدا کردن اتاق خواب کودک چند ماهگی است؟

 ● چند توصیه از مهم‌ترین کارشناسان دکوراسیون از نیویورک

 ● حرفهای جالب مدلی ایرانی که میگوید کار «فشن» با «اعتماد به نفس» گره خورده

 ● موهای ناخواسته و زائد بدن و مزایا و معایب «بندانداز»های برقی

 ● دکوراسیون منزل شیک و زیبا با جادوی رنگ آبی+تصاویر

 ● لباس برای افراد چاق و این اصول خوش تیپی!

 ● ده قانون اصلی تربیت کودک

 

 

 


آخرین های سایت


خداحافظی با مرد «صد سال تنهایی»/نگاهی به زندگی گابریل گارسیا مارکزبازگشت مهران مدیری «با شب‌های برره 2» به تلویزیون/با 150 قسمتجشن تولد 91 سالگی یک موسیقیدان پیشکسوت/ گلپا، ایرج و ... از بزرگ لشگری می‌گویندمهاجرت نورالدین زرین کلک پدر انیمیشن ایرانیکتا ناصر به «جاده قدیم» پیوستواکنش جعفری‌جوزانی به حواشی دفن پیکر «ریچارد فرای»کرسی ایران‌شناسی دانشگاه کالیفرنیا در دست یک ایرانیپراگماتیسم؛ اصالت و مصلحت عمل,از چارلز پرس تا ویلیام جیمز 

 

 

از آرشیو موسیقی


پیوند مهر

 

 

 

 

 

 

 

◊ حسد چه می‌بری ای سست نظم بر حافظ     قبول خاطر و لطف سخن خدادادست.   حافظ ◊

   PersianPersia PersianPersia.com |2014-2003|.باز نشر مقالات با ذکر منبع بلامانع است
.تمام حقوق برای سایت پرشین پرشیا محفوظ است