mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سلامت
سلامت > تغذیه و رژیم غذائی > خواص مواد و خوراکیها >درباره عسل

درباره عسل

بخش:خواص مواد و خوراکیها

از گذشته های دور عسل برای برطرف کردن سرفه، درمان اسهال و آسم استفاده می شده و آثار خواب آوری هم داشته است. خواصی که امروزه از عسل به اثبات رسیده، شامل آثار ضدمیکروب، ضدزخم، برطرف کننده خشونت صدا، انرژی زا، تا حدی ضدسرطان، درمان کننده آب?مروارید و ضد زخم معده است...

به علاوه بد نیست بدانید که عسل می تواند محافظی خوب برای پوست ما هم باشد. در مورد این خوراکی شیرین و خوشمزه، سوالات بسیاری مطرح است که ما در این مقاله به متداول ترین آنها پاسخ می دهیم.

 

۱) عسل های محلی و صنعتی چه تفاوتی با هم دارند؟

ترکیبات و خواص عسل های مختلف تا حدود زیادی با هم یکسان هستند البته به شرطی که تغییراتی در آن داده نشده باشد. در صنعت، عسل با دستگاه های مخصوص کاملا صاف می شود و موم در آن وجود ندارد در صورتی که در نوع محلی ممکن است عسل به علت اشکال در صاف کردن، موم یا کدری داشته باشد که این مساله نشان دهنده برتری عسل محلی بر عسل های صنعتی نیست. در ضمن این نکته را هم باید یادآور شوم که گاهی در عسل های محلی، گرده های گلی وجود دارد که ممکن است در بعضی از افراد باعث حساسیت شود.

 

۲) آیا تفاوت در قیمت عسل ها به کیفیت آنها مربوط می شود؟

قیمت نهایی تولید عسل در نواحی مختلف و شرایط گوناگون متفاوت است. مثلا اگر زنبورداران بخواهند کندوهای عسل را همیشه در نواحی پر از گل و گیاه نگهداری کنند تا زنبور از شهد طبیعی استفاده کند خیلی هزینه بردار است ولی استفاده از آب قند و شکر ارزان تر تمام می شود. به هر حال گرانی عسل دلیل مرغوبیت یا ویژگی خاص آن نیست. البته در صورتی که عسل طبیعی باشد نسبتا قیمت بالاتری خواهد داشت. لازم به ذکر است که رنگ و بوی عسل یا حتی غلظت آن نمی تواند نشان مرغوبیت اش باشد و فقط از تجزیه و شناسایی قندها و ترکیبات موجود در عسل می توان به اصل بودن یا نبودن آن پی برد.

 

۳) بسته بندی عسل در چه ظرفی مناسب تر است؟

اصولا بهترین ظرف برای نگهداری موادغذایی مایع، شیشه است و برای بسیاری از مواد غذایی، استفاده از شیشه های رنگی (قهوه ای یا سبز تیره و...) پیشنهاد می شود. به دلیل اینکه حداقل نور از این شیشه ها عبور می کند و در نتیجه، کمترین تغییرات تغذیه ای روی ماده غذایی صورت می گیرد. از این رو، ظروف پلاستیکی برای موادغذایی مناسب نیستند ولی به علت ارزانی بیش از سایرین استفاده می شوند. البته پلاستیک انواع مختلفی دارد و بعضی از ظروف پلاستیکی از مواد مرغوب ساخته می شوند و مخصوص مایعات و مواد خوراکی هستند ولی حتی بهترین نوع آنها هم مزایای شیشه را ندارد!

 

۴) عسل پاستوریزه و غیرپاستوریزه چه تفاوتی با هم دارند؟

هر ماده خوراکی مایع در صورتی که پاستوریزه شود از نظر نداشتن آلودگی میکروبی مطمئن خواهد بود گرچه عسل خاصیت ضدمیکروبی دارد ولی در صورتی که مراحل پاستوریزه کردن در مورد آن انجام شود از نظر بهداشتی مطمئن تر است. البته باید دقت کرد تا ظروفی که عسل در آنها نگهداری می شود از ابتدا آلودگی میکروبی و غیرمیکروبی نداشته باشند.

 

۵) در صورتی که عسل کهنه شود و مدت زیادی از زمان تولید آن گذشته باشد آیا تغییراتی در خواص آن ایجاد می شود؟

همیشه گذر زمان در انواع خوراکی ها تغییراتی ایجاد می کند که ممکن است این تغییرات در رنگ، بو و مزه آنها نیز تاثیر بگذارد. بهتر است بگوییم هرگز مواد خوراکی تازه و کهنه از نظر ارزش تغذیه ای مشابه هم نیستند. عسل به دلیل غلظت بالا، داشتن قندهای باثبات و خاصیت ضدمیکروبی، ماندگاری نسبتا طولانی دارد ولی عسل تازه یا عسلی که مدت زیادی از تولید آن نگذشته باشد، خواص بهتر و بیشتری خواهد داشت مثلا یکی از عواملی که باعث کاهش خاصیت ضدمیکروبی عسل می شود، تابش نور مستقیم یا آفتاب به آن است.

 

۶) آیا عسل هایی که طعم و بوی بعضی گیاهان را دارند و ادعا می شود دارای خواص ویژه ای هستند و با قیمت بالاتری به فروش می رسند بر عسل های معمولی ارجحیت دارند؟

در کل، طعم و بوی عسل به تغذیه زنبور از شهد گیاهان مختلف مربوط می شود ولی در این صورت باید کشت وسیعی از گیاهان مورد نظر در اختیار باشد تا زنبور فقط از آن گیاه استفاده کند در صورتی که اصولا زنبورها در طبیعت از هر گیاهی تغذیه می کنند. در ایران کمتر کشت های وسیع گیاهان دارویی وجود دارد که در همان نواحی زنبورداری و تولید عسل انجام شود. بنابراین بوی عسل معمولا مربوط به اسانس هایی است که با عسل مخلوط می کنند و به عنوان عسل دارویی به فروش می رسانند پس قیمت زیاد آنها و ادعاهایی که در موردشان می شود بی مورد است.

 

   دکتر محمدحسین صالحی سورمقی
متخصص فارماکوگنوزی، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران


برگرفته از: www.salamat.ir
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/health

مروری بر دیگر مطالب 'خواص مواد و خوراکیها'

تازه های خواص مواد و خوراکیها