mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سلامت
سلامت > بیماریهای مهم >یائسگی,علائم و عوارض

یائسگی,علائم و عوارض

بخش:بیماریهای مهم

یائسگی توقف عادات ماهانه و پایان یافتن قدرت باروری است. به خانمی که به مدت یک سال قاعده نشود، یائسه می گویند و دوران قبل از آخرین قاعدگی را دوران پیش یائسگی می نامند که این دوران از چند ماه تا چندین سال متغیر است و با علائمی مانند گر گرفتگی، تغییر الگوی خواب، خستگی، طپش قلب و تغییرات خلق و خو و اضافه وزن، همراه است.امروزه برای بیشتر بانوان شروع یائسگی بین سنین ۴۸ تا ۵۲ سال است. اگر چه سن یائسگی به صورت ژنتیکی تعیین می شود ولی مطالعات متعدد نشان می دهد که بهبود وضعیت تغذیه ای، زندگی سالم و پیشرفت های پزشکی در افزایش سن باروری موثر هستند.

 

بیشتر بانوان تنها از یک یا ۲ علامت یائسگی رنج می برند اما در ۱۰ الی ۳۵ درصد آنها علائم آنقدر شدید است که به مشورت پزشک نیاز دارند. گرچه پیش بینی دقیق شدت علائم در افراد مشکل است اما می توان بر اساس بررسی های آماری تقسیم بندی هایی را منظور کرد.

 

● عوارض یائسگی در زنان زیر کمتر است:

 

زنانی که به طور فامیلی سن شروع قاعدگی و بلوغ آنها دیرتر است.

بانوانی که هرگز ازدواج نکرده اند.

 

بعد از سن ۴۰ سالگی، زایمان داشته اند.

از لحاظ اقتصادی و مالی از وضعیت خوبی برخوردارند و یا تحصیلات بالایی دارند.

 

 

● علائم و عوارض

میزان استروژن در گردش خون بدن و نسبت آن به سایر هورمون ها، سرعت تغییر و کاهش آن قبل از یائسگی همگی در سلامتی جسمی و احساسات و ظاهر فرد موثر است. یکی از شایع ترین علائم گر گرفتگی است. اختلافات خواب، خستگی، تغییراتی جنسی و علائم ادراری (شامل سوزش ادرار، فوریت در ادرار کردن و بی اختیاری ادراری)، افسردگی و تغییرات خلق و خو، پوکی استخوان و بیماری قلبی عروقی، همگی ناشی از کاهش استروژن خون است که در برخی از زنان بعد از یائسگی آشکار می شود.

 

 

● درمان

درمان جایگزینی با هورمون استروژن نتایج مثبت عمده ای را در بسیاری از خانم ها در سنین پس از یائسگی به همراه داشته است و افزایش خطر ابتلا به سرطان رحم و سینه در مقایسه با اثرات مفید آن بسیار ناچیز به نظر می رسد باید به خاطر داشت که درمان با استروژن نمی تواند موجب بهبود فوری علائم یائسگی شود و باید مزایا و خطرات آن را به دقت در هر بیمار به طور مجزا بررسی کرد.

 

داروهای غیر هورمونی شامل کلسیم، فلوراید، کلسی تونین، بی فسفونات ها و سایر داروهاست که برای درمان پوکی استخوان به کار می روند.

 

عادات صحیح بهداشتی، تجربه بهتری از یائسگی به ارمغان می آورد. سه بار یا بیشتر ورزش کردن درروز باعث تخفیف علائم است.

 

نقش رژیم غذایی کم چربی در یائسگی حتی از ورزش نیز پراهمیت تر است. معمولا در خانم هایی که از ابتدا خام گیاه خوار بوده اند حداقل علائم را داشته اند. خوردن غذاهای حاوی سویا موجب بهبود وضعیت است که به علت وجود مقادیر بالای هورمون های گیاهی آن است. در کشورهایی که رژیم غذایی آنها حاوی مقادیر زیادی سویا است علائم یائسگی بسیار تخفیف یافته یا اصلا وجود ندارد.

 

هورمون های گیاهی یا فیتوهومورن ها «phyto hormones» مواد طبیعی موجود در برخی گیاهان و غذاها هستند که به بدن در تولید طبیعی هورمون های استروژن و پروژسترون کمک می کنند. اگرچه قدرت عمل آنها در مقایسه با داروهای مصنوعی بسیار کم است اما چون بدن فرد را وادار به تولید هورمون می کنند فاقد اثرات جانبی مضر هستند. گیاهانی مانند جین سنگ «Ginseng» پنج انگشت «ویتاگنوس»، ریشه شیرین بیان، رزک، برمادران، مریم گلی در درمان گر گرفتگی و بهار نارنج، بیدمشک،

 

 

سنبل الطیب، زعفران،گل گاوزبان برای رفع خستگی مصرف می شوند و آرام بخش و مقوی اعصاب هم هستند. سنبل الطیب وگل گاوزبان به صورت قطره پاسی بای و قرص های والی فلور در داروخانه ها موجودند و اثرات ضد افسردگی نیز دارند.

 

مصرف کلسیم و ویتامین D (منابع غذایی آن شامل ماهی آزاد، ماهی تون، میگو، شیر و زرده تخم مرغ است) ویتامین ث (کیوی، فلفل سبز خام، آب پرتقال، هندوانه و انگور از منابع ویتامین ث هستند) و ویتامین کا بهترین منابع آن کلم، کاهو و اسفناج است که برای جلوگیری از تخریب استخوان ها و پیشگیری از پوکی استخوان توصیه می شود.


برگرفته از: روزنامه تهران امروز
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/health

مروری بر دیگر مطالب 'بیماریهای مهم'تازه های بیماریهای مهم