mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سلامت
سلامت > تغذیه و رژیم غذائی > تغذیه ورزشکاران >خطرات استفاده از مواد نیروزا برای دانش آموزان ورزشکار

خطرات استفاده از مواد نیروزا برای دانش آموزان ورزشکار

بخش:تغذیه ورزشکاران

دانش آموزان شرکت کننده در مسابقات ورزشی کشور به موضوع تغذیه خود توجه داشته باشند.

محمد چینیان رئیس انجمن پزشکی ورزشی فدراسیون ورزش دانش آموزی کشور گفت: بیشترین مشکل در نوجوانان در وهله نخست عدم دریافت انرژی کافی و سپس مواد گوشتی است. کمبودهای تغذیه ای کودک را از رشد کلی شامل رشد جسمی و ذهنی باز می دارد و فشارهای روحی و عاطفی بر اشتهای نوجوان تأثیر می گذارد و در صورت تداوم، مشکل ساز می شود.

 

وی افزود: کنترل وزن نوجوانان با مواد نیروزا و دارو به رشد و تکامل وی لطمات جبران ناپذیری وارد می کند. رئیس انجمن پزشکی ورزشی فدراسیون ورزش دانش آموزی کشور با بیان اینکه کودکان و نوجوانان ورزشکار را باید به صرف صبحانه و میان وعده عادت داد، گفت: کودکان و نوجوانان باید از ۳ منبع غذایی شامل قندها، چربی ها و گوشت ها به طور متنوع و متناسب استفاده کنند و ساعت صرف وعده های غذایی باید مشخص و معین باشد.

 

وی با اشاره به این که چاقی و اضافه وزن دلیلی بر تغذیه سالم نیست و بر عکس می تواند دلیلی بر سوء تغذیه باشد، تصریح کرد: کودکان و ورزشکاران نوجوان از مصرف غذاهایی مانند سوسیس، کالباس و آب میوه های آماده باید بر حذر باشند. به طور کلی غذاهای آماده، بسته بندی شده و کنسرو شده برای ورزشکاران مفید نیست و بهتر است از آنها استفاده نکنند؛ کودکان و نوجوانان را باید به مصرف میوه و سبزی عادت داد.

 

چینیان به خبرنگار فارس گفت: توصیه می شود سلامتی و زندگی ورزشکاران نوجوان با مصرف مواد نیروزا به مخاطره نیفتد، حتی اگر به باخت و شکست منجر شود. رئیس انجمن پزشکی ورزشی فدراسیون ورزش دانش آموزی کشور با بیان اینکه عدم دریافت انرژی و مواد مغذی کافی منجر به مشکلاتی در دانش آموزان ورزشکار می شود، اظهار کرد: کاهش کارایی، کاهش سرعت رشد، ضعف و بی حالی، آمادگی جهت آسیب های مکرر و بی نظمی در عادات ماهانه در دختران ورزشکار از جمله مشکلاتی است که در صورت عدم دریافت انرژی و مواد مغذی بروز می کند.


برگرفته از: روزنامه خراسان
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/health

مروری بر دیگر مطالب 'تغذیه ورزشکاران'تازه های تغذیه ورزشکاران