mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سلامت
سلامت > تغذیه و رژیم غذائی > تغذیه و بارداری مادران >سه ویتامین مهم در دوران بارداری از اسید فولیک تا ویتامین D

سه ویتامین مهم در دوران بارداری از اسید فولیک تا ویتامین D

بخش:تغذیه و بارداری مادران

 اسیدفولیك

یكی از مهم‌ترین ویتامین‌ها در زمان بارداری (خاصه اوایل) و قبل از آن اسیدفولیك است. اسیدفولیك كه فولات نیز نامیده می‌شود، یكی از ویتامین‌های گروه B است.

این ویتامین عمدتاً در سبزیجات برگ سبز مانند كلم و اسفناج، حبوبات و مغزها وجود دارد. اسیدفولیك در تولید و تقسیم سلول‌ها از جمله سلول‌های قرمز خونی نقش دارد.

كمبود اسیدفولیك در زمان بارداری ممكن است باعث نقص لوله عصبی در جنین شود. نوزادان مبتلا به این بیماری ممكن است عمر كوتاهی داشته باشند و یا تا آخر عمر ناتوان باشند.


نقص لوله عصبی عمدتاً در 28 روز اول بارداری ایجاد می‌شود، زمانی كه احتمال دارد مادر از بارداری خود بی‌اطلاع باشد. به همین دلیل مهم است كه تمام زنان در سنین باروری به ویژه زنانی كه قصد بارداری دارند اسیدفولیك كافی مصرف كنند. مركز پیشگیری و كنترل بیماری‌ها (CDC) توصیه می‌كند كه تمام زنان در سنین باروری روزانه 400 میكروگرم از این ویتامین دریافت كنند. مصرف مقدار كافی اسیدفولیك 3 ماه پیش از بارداری بسیار مهم است. مقدار توصیه شده در زمان بارداری 600 میكروگرم در روز است كه 200 میكروگرم بیش از قبل از بارداری است.

 


ویتامین A

ویتامین A یك ویتامین محلول در چربی است كه در كبد ذخیره می‌شود و برای رشد دستگاه‌های مختلف جنین مانند چشم، شش‌ها، استخوان‌ها و سیستم عصبی مركزی لازم است. به علاوه این ویتامین به مقاومت در برابر عفونت‌ها نیز كمك می‌كند.

این ویتامین در منابع حیوانی مانند تخم مرغ، شیر و جگر وجود دارد. پیش‌ساز این ویتامین نیز در میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شود. مقدار توصیه شده برای ویتامین آ 770 میكروگرم RAEs (تقریباً IU 2565) برای زنان باردار و غیر باردار است. ذخایر ویتامین A مادر به آسانی جوابگوی نیاز جنین است.

كمبود ویتامین A در حیوانات می‌تواند باعث مشكلات جنینی شود، اما در انسان موارد مشابه دیده نشده است.

از سوی دیگر دریافت بیش از حد ویتامین A در دوران بارداری خطرناك است. خانم‌هایی كه از مشابه‌های ویتامین A مانند اكیوتان برای آكنه استفاده می‌كنند در خطر قرار دارند.

 


ویـتامیــن D

مقدار روزانه IU 200 ویتامین D در بارداری و قبل آن توصیه می‌شود. مهم‌ترین نقش شناخته شده این ویتامین كمك به تعادل و جذب كلسیم است، اما اخیراً مطالعات نشان داده‌اند كه در نمو مغز و دستگاه ایمنی جنین و پیشگیری از بسیاری بیماری‌های خودایمنی مانند دیابت نوع 1 و MS در سنین بعدی نیز نقش دارد. از سوی دیگر كمبود این ویتامین در مادر باردار خطر بروز فشارخون بالا و پره اكلامپسی را افزایش می‌دهد.

نقص لوله عصبی عمدتاً در 28 روز اول بارداری ایجاد می‌شود، زمانی كه احتمال دارد مادر از بارداری خود بی‌اطلاع باشد. به همین دلیل مهم است كه تمام زنان در سنین باروری به ویژه زنانی كه قصد بارداری دارند اسیدفولیك كافی مصرف كنند.

منابع غذایی ویتامین D بسیار ناچیز هستند. منبع اصلی این ویتامین ماهی‌های چرب مانند ساردین و سالمون است. مقدار كمی نیز در تخم مرغ و كره وجود دارد. در بسیاری از كشورها مواد غذایی مانند شیر و مارگارین با این ویتامین غنی می‌شوند. قرار گرفتن در شرایط مناسب در معرض نور آفتاب به سنتز پوستی ویتامین D كمك می‌كند. حتماً در مورد لزوم مصرف مكمل ویتامین D در این دوران با پزشك و متخصص تغذیه خود مشورت كنید.


برگرفته از: ninisite.com
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/health

مروری بر دیگر مطالب 'تغذیه و بارداری مادران'

تازه های تغذیه و بارداری مادران