mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سلامت
سلامت > ورزش و سلامتی > ورزش و توانبخشی >دوچرخه سـواری در کنار دویدن برای سلامتی

دوچرخه سـواری در کنار دویدن برای سلامتی

بخش:ورزش و توانبخشی

دویدن آرام و منظم از توصیه های پزشکی است که همیشه به گوش می رسد و تاکید بسیاری زیادی هم بر آن می شود، اما باوجود تمام محاسن و فوایدی که دویدن برای سلامت بویژه در میانسالی و سالمندی دارد، ممکن است مشکلاتی نیز با خود به همراه آورد. به همین دلیل برخی دانشمندان به دنبال یافتن راه حلی برای کم کردن این مشکلات یا رفع کامل آن هستند. بر اساس مطالعه جدیدی که به گزارش مجله پریونشن در نشریه Brain, Behavior and Immunity منتشر شده، پژوهشگران آمریکایی دو ورزش دویدن و دوچرخه سواری را مورد مقایسه قرار داده اند.

 


دکتر دیوید نیمن، سرگروه تیم پژوهش و همکارانش، که همه از اعضای علمی دانشگاه ایالتی آپالاچین کارولینای شمالی هستند، کار خود را روی دو گروه کاملا مجزا متمرکز کرد. یکی از این گروه ها متشکل از دوچرخه سواران و دیگری متشکل از دوندگان بود. هر گروه باید سه روز و روزی ۵ / ۲ ساعت به رشته ورزشی خود می پرداختند. پژوهشگران پیش از آغاز این دوره، آزمایش هایی روی این ورزشکاران انجام دادند و هنگام فعالیت ورزشی آنان در این سه روز هم آزمایش های خود را ادامه دادند. سپس نتایج آزمایش های حین فعالیت ورزشی و پیش از آن را برای افراد هر گروه به طور مجزا بررسی کرده و در نهایت نتایج کلی هر گروه را با گروه دیگر مورد مقایسه قرار دادند. به این ترتیب معلوم شد دویدن در یک مسیر طولانی بیش از رکاب زدن در همان مسیر سبب آسیب دیدگی افراد خواهد شد. در واقع نتایج نشان می داد دوندگان التهاب و آسیب دیدگی عضلانی بیشتری را نسبت به دوچرخه سواران خواهند داشت.

 

 


اما چرا دویدن بسیار بیشتر از دوچرخه سواری آسیب می رساند؟ دکتر نیمن در این باره می گوید علت اصلی در تفاوت میان نوع انقباض ماهیچه ای مورد نیاز در دویدن و رکاب زدن است. تفاوت این دو در نیاز به نوعی انقباض ماهیچه ای است که اصطلاحا انقباض اکسنتریک (eccentric) یا «برونگرا» نامیده می شود. دویدن به این نوع انقباض ماهیچه ای نیاز دارد در حالی که دوچرخه سواری به چنین انقباض ماهیچه ای نیاز ندارد.

 


اما انقباض اکسنتریک چیست؟ انقباض ماهیچه ای زمانی رخ می دهد که ماهیچه بخواهد نیرو تولید کند و کاری انجام دهد، اما ماهیچه هایی که وظیفه حرکت مفاصل را به عهده دارند، همیشه در یک شرایط منقبض نمی شوند. مثلا فرض کنید کتاب سنگینی را در دست گرفته اید. ماهیچه جلوی بازوی شما یکی از ماهیچه هایی است که وظیفه حفظ وضع مفصل آرنج یا باز و بسته کردن این مفصل را به عهده دارد.

 


اگر شما کتاب را به گونه ای حرکت دهید که مفصل آرنجتان باز شود یا به عبارت دیگر ساعدتان از بازو فاصله بگیرد، در آن صورت طول ماهیچه جلوی بازو افزایش می یابد، اما این ماهیچه در این هنگام منقبض است. به چنین انقباض ماهیچه ای که مستلزم افزایش طول ماهیچه است انقباض اکسنتریک یا انقباض برونگرا می گویند.

 


دکتر نیمن میزان فشار بالایی را که هنگام این انقباض به ماهیچه ها وارد می شود با این مثال توضیح می دهد: «انقباض اکسنتریک درست مثل آن است که شما میله ای افقی را با دستان خود گرفته و از آن آویزان شده اید و سعی دارید بدن خود را بالا بکشید (همان بارفیکس رفتن خودمان) و درست در همین لحظه فردی بخواهد شما را به زور به سمت پایین بکشد و مانع شما شود. تصور کنید در این شرایط چه فشاری را متحمل خواهید شد. ماهیچه های ما نیز هنگام انقباض برونگرا در همین حال و روز قرار خواهند داشت. هنگام دویدن نیز هر بار پاشنه پا به زمین برخورد می کند، انقباض ماهیچه ای کوچکی رخ می دهد و در همین لحظه احتمال آسیب دیدگی ماهیچه ای بشدت بالا می رود.»

 


مطمئنا می پرسید حالا تکلیف ما چیست؟ درست است که دویدن آسیب های بالقوه ای به همراه دارد، اما اگر شما از دویدن لذت می برید، مجبور نیستید این فعالیت مفرح را به طور کامل از برنامه ورزش خود حذف کنید. اگر امکان دوچرخه سواری برایتان مهیاست، کافی است بخشی از زمان ورزش روزانه خود را به دویدن و بخش دیگر را به رکاب زدن اختصاص دهید. اگر هم از دویدن خوشتان نمی آید، دیگر دنیا بر وفق مرادتان خواهد بود. از همین امروز دوچرخه سواری را با خیال راحت در برنامه خود بگنجانید. هر چند یافتن مسیر یا مکانی امن برای دوچرخه سواری بخصوص در شهرهای شلوغ، خودش داستان دیگری است!

مسعود ایثاری


برگرفته از: جام جم آنلاین
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/health

مروری بر دیگر مطالب 'ورزش و توانبخشی'

تازه های ورزش و توانبخشی