mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سلامت
سلامت > بیماریهای مهم >سینوزیت چگونه درمان می شود؟/نشانه ها,علت و درمان سینوزیت چیست؟

سینوزیت چگونه درمان می شود؟/نشانه ها,علت و درمان سینوزیت چیست؟

بخش:بیماریهای مهم

آیا تا به حال به سرماخوردگی یا حساسیت شدیدی دچار شده اید که مدت زیادی طول کشیده و بهبود نمی یابد؟ آیا همراه آن سردرد و ترشح پشت حلق و بینی داشته اید؟ اگر چنین بوده احتمالا دچار سینوزیت شده اید. این بیماری از بیماری های شایع است و از آنجا که تعدادی از موارد بیماری با سرماخوردگی یا حساسیت اشتباه گرفته می شود بسیاری از افراد به پزشک مراجعه نمی کنند. سینوس ها فضاهای توخالی محتوی هوا هستند و چنانچه به هر دلیل این حفره ها دچار التهاب شوند، بیماری سینوزیت ایجاد می شود.


● نشانه های بیماری
علامت اصلی سینوزیت دردهای ضربان دار و احساس فشار در صورت است که با خم شدن به جلو بدتر می شود. سینوزیت پیشانی باعث درد در بالای ابرو می شود و پیشانی در هنگام لمس ممکن است دردناک باشد. سینوزیت فکی باعث درد در فک فوقانی و دندان ها و گونه می شود و ممکن است با درد دندان اشتباه شود. التهاب سینوس های بالای بینی باعث درد در اطراف و بین چشم ها و اطراف بینی می شود و التهاب سینوس های اطراف گوش می تواند باعث گوش درد، درد گردن، درد در پشت چشم ها و یا در بالای سر و یا ناحیه گیجگاهی شود. عود مجدد گرفتگی بینی بعد از برطرف شدن علائم سرماخوردگی، ترشحات سبزغلیظ یا زرد از بینی، علائم سرماخوردگی که به درمان های معمولی جواب نمی دهد و بوی بد و دائمی در بینی از علائم دیگر بیماری هستند. همچنین سینوزیت می تواند باعث تب بالا، ضعف، احساس خستگی، از بین رفتن حس چشایی، بویایی و سرفه های خلط دار که هنگام شب بدتر می شود، گردد.


● علت چیست؟
چنانچه به هر دلیلی ترشحات سینوس ها افزایش یابد یا منافذ خروجی سینوس ها انسداد پیدا کند می تواند موجب سینوزیت شود. در حقیقت هر عاملی که در بینی باعث انسداد و جلوگیری از تخلیه ترشحات سینوس ها شود باعث سینوزیت می شود. اگر غشای مخاطی پوشاننده حفره بینی و سینوس ها متورم شود می تواند باعث انسداد در مسیر خروج ترشحات مخاطی شود. ترشحات جمع شده باعث احساس فشار و درد می شود که جزو علائم سینوزیت است. در سینوس هایی که ترشحات آنها نتوانند تخلیه شوند امکان رشد باکتری ها و قارچ ها بیشتر می باشد و عفونت باکتریایی اغلب باعث التهاب و درد بیشتر می شوند. هر عاملی که باعث التهاب و آزردگی مخاطی بینی به مدت طولانی و در نتیجه تورم مخاطی شود باعث سینوزیت مزمن می شود. به عنوان مثال از این عوامل می توان نام برد:گرده گل ها و درختان و علف، هوای سرد، عطرها، هوای مرطوب و دم کرده.
حساسیت به گرد و غبار قارچ ها و کپک و مصرف طولانی مدت داروها نیز می تواند عامل سینوزیت باشد.


● درمان
در درمان سینوزیت حاد پزشکان معمولا چند گروه دارو را تجویز می کنند:گروه اول داروهای ضداحتقان است که موجب بر طرف شدن گرفتگی و شل شدن ترشحات و در نهایت خروج آنها از سینوس ها می شود. دسته بعدی دارو ها آنتی بیوتیک ها هستند در صورتی که عفونت میکروبی وجود داشته باشد برای کنترل عفونت تجویز می شوند. آنتی بیوتیک را باید تا پایان دوره آن مصرف کرد و با بهتر شدن آن را قطع نکرد در نهایت هم داروهای مسکن برای کاهش درد تجویز می شوند. آنچه مهم است این است که در کنار دارو باید برخی اقدامات را هم بیمار انجام دهد. بیمار باید مرتب فین کند و بینی خود را از ترشحات پاکیزه کند. مرتب بخور دهد و بینی خود را شستشو دهد، همچنین مقادیر زیادی آب بنوشد تا ترشحات بینی رقیق بماند.


برگرفته از: جام جم آنلاین
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/health

مروری بر دیگر مطالب 'بیماریهای مهم'

تازه های بیماریهای مهم