mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سلامت
سلامت > سلامت خانواده > راهنمائیهای پزشکی >روش های درمانی جایگزین و طب مکمل چیستند؟

روش های درمانی جایگزین و طب مکمل چیستند؟

بخش:راهنمائیهای پزشکی

روش های درمانی جایگزین و طب مکمل شامل روش هایی است که در دانشکده پزشکی آموزش داده نمی شود، اما در اقوام مختلف درمان هایی وجود دارد که به صورت سنتی مورد استفاده قرار می گیرد و در مواردی مفید واقع می شود. مشکل این روش های درمانی این است که ارائه دهندگان جهت نشان دادن مهارت خود مدرک معتبری ندارند، بنابراین امکان کلاهبرداری در این روش ها زیاد است.

 

 

از روش های درمانی جایگزین می توان به طب سوزنی اشاره کرد که روش های چینی، ژاپنی و کره ای دارد. این روش ها معتقد به این است که کانال های انرژی ای در بدن وجود دارد که بیماری از طریق بسته شدن این کانال های انرژی ایجاد می شود، بنابراین با باز کردن این کانال ها به درمان می پردازند. در این راه با تحریک مناطق خاصی از بدن با سوزن های بسیار ظریف به درمان می پردازند. جهت آموزش این روش درمانی راه های مختلف وجود دارد و روش آکادمیک آن گذراندن حداقل سه چهار سال به مدت ۲۵۰۰ تا ۳۲۰۰ ساعت در مدارس خاص آموزش این روش هاست.

 

در این روش مورد تحقیقات زیادی قرار گرفته و مشاهده شده که در درمان درد و تهوع و استفراغ پس از جراحی، درد دندان، درمان آسم، دردهای قبل از عادت ماهانه و کمردردها و بسیاری دیگر از بیماری ها موثر است. حتی دیده شده این روش درمانی در امکان باروری در افراد نازا تا حدودی موثر بوده است. مشکل این است که در مورد تائید مهارت فرد ارائه دهنده این روش درمانی هیچ راه مطمئنی وجود ندارد. از عوارض این روش احتمال خونریزی و سوزش ناحیه فرورفتن سوزن و احتمال انتقال عفونت در صورت استعمال سوزن هایی است که چند بار استفاده می شود و در موارد بسیار نادر احتمال ورود سوزن به ریه و آسیب های ناشی از آن است. همین طور موارد انگشت شماری مرگ ناشی از استفاده از این روش گزارش شده است.

 

 

از دیگر روش های درمان جایگزین می توان به انرژی درمانی اشاره کرد. در این روش از انرژی های مختلف جهت درمان استفاده می شود، مثل انرژی الکترومغناطیسی که به صورت غیرمعمول از انرژی مستقیم یا غیرمستقیم برق یا از مغناطیس جهت درمان استفاده می شود، یا با اثر بر انرژی های اطراف بدن مثلا لمس بدن با دست یا حرکات دست در اطراف بدن این انرژی به کار گرفته و از آن برای درمان استفاده می شود. در مورد این روش تحقیقات چندانی انجام نشده و هیچ گونه آموزش و مدرک معتبری برای آن وجود ندارد و منشا کلاهبرداری های زیادی بوده است.

 

 

هیپنوتیزم از روش های دیگر درمان جایگزین است که در درمان مشکلات روانی و دردهای پس از عمل جراحی استفاده می شود. از عوارض این نوع درمان می توان به برخی مشکلات ناخواسته مثل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و در مواردی حتی حملات اضطراب و ترس اشاره کرد. در مواردی هم حافظه بیمار دچار اختلالاتی شده است. در مورد این روش هم راه آموزشی مناسبی وجود ندارد و اغلب کسانی که مدرکی دارند این مدرک را براساس سوابق کاری خود دریافت کرده اند، بنابراین احتمال کلاهبرداری در این روش هم زیاد است.

روش دیگر کایروپراکتیک است که براساس ارتباط بین ساختمان جسم مثلا ستون فقرات و عملکرد آن به وجود آمده و با انواع ماساژها بخصوص در ناحیه گردن و ستون فقرات ارائه می شود و بزرگ ترین عارضه این روش احتمال بروز سکته مغزی محسوب می شود.

 

 

 

   دکتر ثریا عالمی
جراح و متخصص بیماری های زنان و زایمان


برگرفته از: جام جم آنلاین
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/health

مروری بر دیگر مطالب 'راهنمائیهای پزشکی'

تازه های راهنمائیهای پزشکی