mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سلامت
سلامت > تغذیه و رژیم غذائی > خواص مواد و خوراکیها >در باره پنیر پیتزا-مصرف روزانه پنیر پیتزا ممنوع؟

در باره پنیر پیتزا-مصرف روزانه پنیر پیتزا ممنوع؟

بخش:خواص مواد و خوراکیها

پنیر پیتزا یکی از لذیذترین پنیرهایی است که این روزها نظر خانواده های زیادی را به خود جلب کرده است.
این پنیر به صورت قالبی، ورقه ای و رنده شده در غذاهای مختلفی چون پیتزا، لازانیا، ماکارونی، انواعی از ساندویچ های ویژه و فرآورده های گوشتی همچون سوسیس به کار می رود.
پنیر پیتزابا طعم فوق العاده و بافتی ویژه در مجاورت حرارت غذا نرم و ذوب می شود و کش دار شدنش اشتها را برانگیخته و میل به خوردن را دو چندان می کند. اما این پنیر از نظر میزان چربی و خواص تغذیه ای چه تفاوتی با پنیرمعمولی دارد؟ آیا مصرف روزانه آن توصیه می شود؟
پنیر پیتزا انواع مختلفی دارد. بهترین نوع پنیر پیتزا، نوع انگلیسی آن است که نوعی پنیر فرآوری شده است. نوع دیگر مطلوب آن پنیر پیتزای ایتالیایی است. این پنیر در گروه پنیرهای تازه و نرم قرار دارد و رنگ آن سفید مایل به زرد است. هنگام برش این پنیر مقدار کمی آب پنیر سفید یا شیری رنگ با اسانس شیر تخمیر شده از آن تراوش می کند که نشان از تازگی پنیر دارد. پنیرپیتزا به دلیل آن که خاصیت ذوب شوندگی سریعی دارد باید بلافاصله بعد از خرید در یخچال نگهداری شود.

 

 


● روش تهیه پنیر پیتزا
در صنعت شیر به وسیله اسید یا مایه پنیر دلمه می شود. دلمه با رعایت اصولی در آب پنیر حرارت داده می شود تا بافت آن کش دار و کمی لاستیکی شود. در نهایت آب پنیر را خارج کرده و دلمه را پرس و سفت می کنند و تحت شرایطی پنیر پیتزا به دست می آید.

 


● تفاوت پنیر پیتزا با پنیر صبحانه
این پنیر از نظر میزان پروتئین و کلسیم با پنیر معمولی برابری می کند؛ اما چربی اشباع بالایی داشته و پرکالری است. در هر ۱۰۰ گرم آن ۳۰۰ کالری انرژی نهفته است. میزان ویتامین های محلول در چربی همچون A، D، E آن در مقایسه با ویتامین های محلول در آب بالاتر است. خوب است بدانید ویتامین های B۶، B۱۲ و املاحی چون منیزیم، فسفر، مس و روی به مقدار کمی در این پنیر یافت می شود. پنیر پیتزا از گروه پنیرهای پرچرب با کالری بالاست.
بد نیست بدانید هرچه چربی و نمک پنیر بیشتر باشد، میزان جذب کلسیم و پروتئین آن کاهش می یابد. چربی لبنیات به اندازه چربی گوشت قرمز، پیه و دنبه مضر است و اگر ذائقه افراد بخصوص کودکان به آن عادت کند، خوردن مواد غذایی کم چرب سخت و گاهی ناممکن خواهد شد. مصرف درازمدت لبنیات پرچرب همچون پنیر پیتزا می تواند موجب بروز پرفشاری خون شده و با افزایش چربی خون موجب تنگ شدن رگ های اصلی قلب گردد و انواع بیماری های مختلف را به دنبال آورد.

 

فاخره بهبهانی


برگرفته از: جام جم آنلاین
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/health

مروری بر دیگر مطالب 'خواص مواد و خوراکیها'تازه های خواص مواد و خوراکیها