mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سلامت
سلامت > بیماریهای مهم >بیماری هورمونی کوشینگ چیست؟

بیماری هورمونی کوشینگ چیست؟

بخش:بیماریهای مهم

کورتیزول یکی از مهم ترین هورمون های بدن است که از غده فوق کلیه ترشح می شود. ترشح این هورمون در شرایط استرس مثل بیماری و فشارهای روحی زیادتر می شود و با ایجاد تغییراتی مانند زیاد کردن قند خون و بالا بردن فشار خون، بدن را آماده مقابله با شرایط استرس می کند. جالب این که ترشح کورتیزول با ساعات شبانه روز مرتبط است. به این ترتیب که ابتدای صبح میزان کورتیزول بالاست تا بدن از نظر روحی و جسمی آماده و سرحال باشد و در غروب و شب بتدریج سطح این هورمون پایین می آید و بدن کم کم نیازمند خواب می شود. درواقع یکی از دلایل به هم خوردن سیکل خواب و بیداری در سفرهای طولانی که چند طول جغرافیایی طی می شود (مسافرت های شرق به غرب یا برعکس) تناوب ترشح هورمون کورتیزول است. بیماری های مختلفی وجود دارند که باعث زیادی هورمون کورتیزول در بدن می شوند.

 


مهم ترین این بیماری ها ایجاد تومور در غده هیپوفیز است که با ترشح هورمون خاصی باعث تحریک غده فوق کلیه و زیاد شدن هورمون کورتیزول می شود. گاهی نیز غده ای در خود غده فوق کلیه تشکیل می شود که باعث افزایش ترشح کورتیزول می گردد. باید دانست این غده ها اغلب خوش خیم هستند و عارضه اصلی شان همین زیادی هورمون کورتیزول است که باعث علائم و نشانه هایی در بدن بیمار می شود.


زیادی کورتیزول در بدن باعث بیماری کوشینگ می شود. این بیماران دچار چاقی تنه، گرد شدن صورت، فشار خون و قند بالا می شوند، پوستشان نازک می شود و این موضوع باعث سرخی صورت می شود. با برخوردهای کوچک، دست و پایشان دچار کبودی می شود. این بیماران همچنین دچار بدخوابی و افسردگی شده و در زنان پرمویی و تغییرات عادت ماهانه آزاردهنده می شوند. از دیگر علائم این بیماری، ضعف عضلات و ایجاد نوارهای بنفش رنگ روی شکم و ران است. درمان طولانی مدت با داروهای حاوی کورتون می تواند شخص را دچار بیماری کوشینگ کند که علائم آن مثل این موارد است.


تشخیص این بیماری با آزمایش خون و اندازه گیری هورمون کورتیزول و هورمون محرک ترشح کورتیزول در خون است که با این آزمایشات تشخیص اولیه داده می شود و در ادامه با انجام ام .آر .آی از مغز یا سی تی اسکن شکم و آزمایش های فوق تخصصی دیگر به تشخیص می رسیم.


درمان بیماری کوشینگ ،جراحی و خارج کردن تومور است. تومور می تواند در هیپوفیز، در خود غده فوق کلیه یا در نقاط دیگر باشد که خوشبختانه با روش های جدید جراحی در بسیاری موارد موفقیت آمیز بوده و بیمار می تواند به زندگی طبیعی برگردد.
باید گفت بیماری کوشینگ از بیماری های نسبتا کمیاب مربوط به تخصص غدد درون ریز است که بسختی تشخیص داده می شود و البته در صورت تشخیص، درمان پذیر است.

 

دکتر رضا کریمی
متخصص بیماری های داخلی


برگرفته از: جام جم آنلاین
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/health

مروری بر دیگر مطالب 'بیماریهای مهم'

تازه های بیماریهای مهم