mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سلامت
سلامت > سلامت خانواده > راهنمائیهای پزشکی >نارسایی کلیه چیست؟

نارسایی کلیه چیست؟

بخش:راهنمائیهای پزشکی

شاید از نظر عموم مردم سنگ کلیه و عفونت ادرار مهم ترین بیماری های کلیه باشند، ولی واقعیت این است که این بیماری ها بسیار کم خطر بوده و بیماری نارسایی کلیه مهم ترین و خطرناک ترین بیماری این عضو است.
اگرچه فشار خون، عفونت طولانی کلیه ها و بیماری گلومرول های کلیه از علل این بیماری مهم هستند، ولی شایع ترین و مهم ترین علت نارسایی کلیه ها در سال های اخیر بیماری دیابت بوده است. نارسایی کلیه به معنای ناتوانی این عضو در دفع اوره و سایر سموم بدن است که منجر به تجمع این سم ها در خون می شود.

 


متاسفانه تا مراحل انتهایی بیماری شخص علائمی ندارد و تنها راه تشخیص بیماری آزمایش خون و اندازه گیری اوره و کراتینین است و اگر این آزمایشات انجام نشود، زمانی فرد دارای علائم و نشانه های بیماری می شود که درصد کارایی کلیه ها به کمتر از ۲۰ درصد رسیده باشد و در واقع بیمار فاصله چندانی با دیالیز ندارد. در سال های اول شروع دیابت در درصد بالایی از بیماران، کلیه ها شروع به دفع پروتئین می کنند که اولین نشانه بیمار شدن کلیه هاست و می توان با آزمایش ادرار به وجود آن پی برد.

 

باید بدانیم که در مراحل اولیه یعنی زمانی که پروتئین در ادرار دفع می شود ولی عملکرد کلیه ها طبیعی است، می توان از پیشرفت بیماری جلوگیری از نارسایی کلیه ها پیشگیری کرد، اما در مرحله ای که نارسایی کلیه ها شروع می شود، نمی توان سیر پیشرونده آن را متوقف ساخت و باید به فکر درمان های جایگزین مثل پیوند کلیه باشیم.اما آیا همه بیماران مبتلا به دیابت دچار نارسایی کلیه می شوند؟ خوشبختانه جواب منفی است، چون گروهی از بیماران به صورت ژنتیکی مستعد نارسایی کلیه ناشی از دیابت نیستند. در این بیماران پس از گذشت ده ها سال از دیابت، کلیه ها به کار خود ادامه می دهند، اما درصد بالایی از بیماران دیابتی استعداد ابتلا به نارسایی کلیه را دارند.

 

در این گروه از دیابتی ها باید با تمهیداتی از این عارضه مهم پیشگیری کرد. کنترل دقیق قند خون و نگه داشتن سطح قند خون در محدوده قابل قبول اگر به طور مداوم و پیگیر انجام شود عارضه کلیوی دیابت را سال ها به تاخیر می اندازد.فشار خون نیز از علت های اصلی نارسایی کلیه هاست و اگر بیمار دیابتی همزمان دچار فشار خون نیز باشد احتمال بروز نارسایی کلیه در او چند برابر می شود؛ بدیهی است کنترل فشار خون در این بیماران اهمیت زیادی دارد و نارسایی کلیه را به تعویق می اندازد. کنترل چربی خون نیز از اقدامات حمایتی برای کلیه هاست؛ البته همان گونه که در ابتدا گفته شد این تمهیدات در مراحل اول و قبل از شروع روند تخریب کلیه ها موثر است و حتما باید در سال های ابتدایی شروع بیماری دیابت کنترل دقیق قند خون و کنترل فشار خون را انجام داد تا کلیه ها دچار آسیب نشوند.

 

 

دکتر رضا کریمی
متخصص بیماری های داخلی


برگرفته از: جام جم آنلاین
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/health

مروری بر دیگر مطالب 'راهنمائیهای پزشکی'

تازه های راهنمائیهای پزشکی