Wednesday 23rd of April 2014 | امروز ۱۳۹۳-ارديبهشت-۰۳

rss

|پرتال فرهنگی اجتماعی پرشین پرشیا! | در باره ما | تماس با ما | تبلیغات

persianpersia.com  

 

 

 


سلامت > دانستنیهای علوم پزشکی >رشد کبد جدید از سلول های بنیادی

سلامت

Custom Search جستجو در پرشین پرشیا با گوگل

 

دانستنیهای علوم پزشکی

Saturday 28th of July 2012 11:52:37 ________ ۱۳۹۱-مرداد-۰۷

رشد کبد جدید از سلول های بنیادی

 


کبد از بزرگ ترین و حیاتی ترین اندام های بدن به شمار می رود و خون زیادی را در خود ذخیره می کند. آسیب های مختلف وارد شده به آن مانند بیماری هپاتیت به مرور زمان باعث نارسایی کبد و سیروز کبدی می شود، عملکرد آن را مختل می کند و حتی می تواند باعث مرگ فرد شود.

 

این گونه بیماران به نوعی مرگ تدریجی را تجربه خواهند کرد و اگر دیر اقدام نکنند و کار از کار نگذشته باشد، در صورت پیدا شدن مورد مناسب می توانند از پیوند کبد استفاده کنند که آن هم به زمان زیادی نیاز دارد و اغلب این شانس را از دست می دهند. در واقع بیماری پیشرفته کبدی راه رفتن روی لبه تیغ است.

در افرادی که دچار سیروز کبدی می شوند (مراحل آخر بیماری) کبد آنقدر متراکم از بافت های زخمی و آسیب دیده می شود که سلول های سالم را از بین برده و در عملکرد طبیعی کبد که تصفیه سموم خون است، اختلال ایجاد می کند. تنها راه در این شرایط پیوند کبد است.

 

در حال حاضر هر ساله برای هر صد هزار بیماری که در لیست انتظار پیوند هستند، تنها حدود شش۶ هزار مورد پیوندی وجود دارد که در این میان احتمال پیدا کردن کبد پیوندی بسیار پایین است.

به این مورد، سن بالا و ابتلا به سایر بیماری ها را هم اضافه کنید که شانس پیوند را تقریبا به صفر می رساند. اما مطالعاتی که بتازگی در دانشگاه پیتزبرگ صورت گرفته حاکی از امیدهایی برای مبتلایان به بیماری های کبدی خواهد بود.

 

 

● تحولی نوین در دنیایی اسرارآمیز

 

محققان سلول های بنیادی دانشگاه پیتزبرگ به روشی دست یافته اند که از آن طریق هر یک از ۵۰۰ غده لنفاوی بدن که اندام هایی کوچک و تخم مرغی شکل بوده و از طریق سلول های ایمنی بدن برای مقابله با عوامل بیماری زای مهاجم فعالیت می کنند، به عنوان یک گرمخانه بتوانند کبدی سالم و کامل تولید کنند.

زمان تولید کبد جدید تقریبا به اندازه زمان گرفتن سلول های کبدی از دهنده های سالم و قرار دادن آنها در داخل غدد لنفاوی بیماران کبدی است.

 

ایده این طرح سال ۲۰۰۷، زمانی داده شد که محققان سعی داشتند با اجرای تدابیری بر مشکل بزرگی که سر راه احیای کبد در بیماران کبدی وجود داشت، غلبه کنند.

 

 

در طول این تحقیقات بود که نتایج برخی مطالعات به دست آمده نشان داد سلول های کبدی قابل انتقال قادرند در برخی نقاط غیر معمول بدن مانند قسمت زیرین کپسول کلیوی و لایه لیفی محافظ کلیه در برابر آسیب ها، به زندگی خود ادامه دهند.

 

محققان دریافتند اگر به جای تسلیم شدن در برابر بیماری بتوانند سلول های کبدی را جدا از عضو بیمار کشت دهند، این سلول ها قادر به بقا و تکثیر و در نتیجه تولید کبد جدید خواهند بود.

همین مساله باعث شد محققان رشد سلول های کبدی را خارج از عضو مرده مورد آزمایش قرار دهند. آنها هم از موش هایی که در مراحل پایانی مشکل کبدی قرار داشتند استفاده کردند و کشت سلول های کبدی یا سلول های هپاتیتی را از موش دیگر به کپسول های کلیوی زیر پوست و در داخل طحال انجام دادند.

 

 

 

اکثر موش هایی که به دلیل نارسایی کبد مراحل پایانی بیماری را سپری می کردند، بعد از گذشت هشت هفته جان خود را از دست دادند ولی این وضعیت با تزریق سلول های گرفته شده به داخل شکم تغییر کرد.

موش های بیمار وزن گرفتند و انرژی از دست رفته خود را به دست آورده و طی چند هفته سلامت خود را پیدا کردند.

 

 

 

با مشاهده موش هایی که به دنبال اجرای این روش ماه ها زنده ماندند، محققان تصمیم گرفتند این بار همین آزمایش را با نشانگرهای فلوئورسنت انجام دهند تا بتوانند مسیر سلول های کبدی را دنبال کنند و دلیل این موفقیت را بیابند.

در کمال تعجب، مسیر انتهایی این سلول ها به غدد لنفاوی رسید که در آنجا با ایجاد غدد بزرگ، به توده ای منتهی می شد که باعث بقای موجود زنده می شود.

 

در بسیاری از موارد، غدد لنفاوی عوامل واکنشی زیستی مطلوبی برای رشد کبد تازه محسوب می شود. آنها قابلیت عجیبی برای گسترش خود داشته و بخوبی با کل اندام منطبق می شوند.

 

 

این غدد دسترسی خوبی به جریان خون داشته و سلول های جدید را با مواد مغذی چون هورمون ها پرورش داده و عوامل مورد نیاز برای رشد را مشخص می کنند.

 

همچنین به دلیل وجود تعداد زیاد غدد لنفاوی در بدن، برخی از آنها وظایف اصلی خود را فدای رشد کبد می کنند.

محققان دلیل موفقیت آمیز بودن تزریق های صورت گرفته را فضای زیاد شکمی برای جابه جایی سلول های تزریقی ذکر کرده اند.

 

 

 

آزمایش های متوالی نشان داد با تزریق مستقیم سلول های هپاتیتی به داخل غدد لنفاوی، سلول های گرفته شده پروتئین هایی را شناسایی می کنند که در حال نابود شدن از کبد به داخل جریان خون ترشح می شود.

بین کبد تازه تولید شده و کبد بیمار ارتباط وجود دارد و برخی عملکردها را به طور مشترک انجام می دهند.

 

محققان با به کارگیری از این روش موفق به رشد ۲۰ تا ۴۰ کبد جدید شدند که رفته رفته این ضعف را با از بین رفتن تدریجی کبد مرکزی بر می دارد.

همه کبدهای کوچک تا ۷۰ درصد اندازه یک کبد معمولی را تشکیل می دهند. محققان تاکنون هیچ واکنش غیرعادی در آزمایش هایی که روی موش ها انجام داده اند، مشاهده نکرده اند.

 

 

 

عدم پذیرش عضو مشکلی ایجاد نمی کند، زیرا موجودات مورد آزمایش از لحاظ ژنتیکی طوری طراحی شده اند که بتوانند از DNA مشابهی استفاده کرده و خطر حمله سیستم ایمنی را به سلول های هپاتیت بیگانه از بین ببرند.

اما محققان برای جلوگیری از عدم پذیرش عضو از داروهای خنثی کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند.

 

برنامه آینده آنها به کارگیری شیوه نوینی موسوم به سلول های بنیادی قوی القایی است که محققان در آن سلول های بالغ را دوباره برنامه ریزی می کنند تا عملکردی همانند سلول های بنیادی جنینی داشته باشند بنابراین قابلیت انتقال به هر نوع سلولی را پیدا می کنند سپس پزشکان می توانند از این طریق خون و سلول های پوستی بیمار را جمع آوری و آنها را به سلول های کبدی سالم تبدیل کرده و در نتیجه فرد بیمار خود می تواند دهنده خود باشد.

 

 

حتی در صورت تحت کنترل بودن عدم پذیرش عضو، بیمارانی که در مراحل پایانی بیماری کبدی بشدت دچار مشکل هستند، تسلیم عمل جراحی می شوند.

 

با توجه به این مساله، چون این روش مستلزم انجام جراحی غیرتهاجمی تری است، محققان سلول های هپاتیتی را به غدد لنفاوی بخش های جانبی بدن موش ها، زیر زانو یا دست ها تزریق می کنند.

رشد کبد در ناحیه پشت زانوها اصلا خوشایند نیست و در انسان ها ممکن است باعث ایجاد توده ای سنگین بیش از ۵۰۰ گرم در نقطه ای نامناسب از بدن شود ولی رشد کبد در نواحی جانبی بدن به بیمار کبدی این امکان را می دهد که مدت زمان بیشتری زنده بماند و در این مدت توان کافی را برای عمل پیوند در موقعیتی بهتر به دست آورد.

 

 

 

● چشم اندازی به آینده

 

محققان در طرح های آینده قصد دارند تمام این آزمایش ها را بار دیگر روی خوک ها انجام دهند و بسیار امیدوارند سال آینده بتوانند این پیوند را با موفقیت روی انسان ها به انجام برسانند ولی این روش کشت اندام جدید در بدن خود بیمار، منحصر به کبد نمی شود.

در حال حاضر محققان درباره راکتورهای زیستی بحث می کنند که قابلیت رشد بافت های متعددی را در داخل بدن داشته باشند.

 

این روش برای هر اندامی که قابلیت تولید سلول ها را داشته باشد، قابل اجراست. سلول های غده تیموس و پانکراس گزینه های بعدی برای تحقیقات آینده به شمار می روند.

در این میان برخی محققان نکاتی را درباره کشت کبد در غدد لنفاوی اشاره می کنند. سلول های کبدی، صدها عملکرد متفاوت انجام می دهند ولی در حال حاضر تنها چند عملکرد آن در موش ها مورد آزمایش قرار گرفته و احتمال این که سلول های پیوندی بتوانند تمام عملکردهای یک کبد واقعی را انجام دهند خیلی کم است بنابراین آن گونه که از شواهد بر می آید، این تحقیقات به بررسی ها و مطالعات گسترده تری برای اجرا شدن روی بشر احتیاج دارد و تمام جوانب آن باید مورد مطالعه قرار گیرد.

 

تا تحقق تمام آرزوها و امیدهای بشر امروز، راه زیادی در پیش است که نیازمند تلاش مداوم محققان در این راه است.

 

 

● بازسازی اندام ها در مسیر پیشرفت

بازسازی دوباره اندام ها تنها منحصر به کبد نمی شود و می توان آن را روی سایر اندام ها نیز اجرا کرد، ولی دانش پزشکی در این راه کودک نوپایی است که برای راه افتادن به زمان زیادی نیاز دارد.

 

محققان در تلاش هستند بتوانند با دانشی که به دست آورده اند تمام اندام ها و اعضای بدن را دوباره تولید کنند. ا

ز میان این اندام ها می توان به مثانه، نای، قلب، ماهیچه ها و انگشتان اشاره کرد که قابلیت رشد مجدد را دارند و محققان روی آنها کار کرده اند.

 

 

 

مثانه جزو نخستین اندام هایی بود که حدود شش سال پیش در محیط آزمایشگاهی برای پیوند به انسان ساخته شد.

سلول های مثانه بیمار در محفظه ای به شکل مثانه کشت داده شد و با حفظ عملکردهای آن، به اندام اصلی آسیب دیده اضافه شد.

 

در سال ۲۰۱۰ محققان تعدادی مثانه را با استفاده از تراش های برداشته شده از سلول های بنیادی مغز استخوان میمون ها رشد دادند.

سال گذشته پزشکان سوئدی نخستین نای مصنوعی رشد یافته از سلول های بنیادی بیمار را پیوند زدند. در سال ۲۰۰۵ قسمتی از انگشت مردی به صورت کاملا اتفاقی قطع شد.

 

 

 

او به توصیه برادرش که یک جراح بود، از پودری روی انگشت قطع شده استفاده کرد که حاوی مقداری از مواد مثانه خوک بود.

به گفته وی این پودر دارای پروتئین های مقوی است که به رشد مجدد بافت کمک می کند. با استفاده از این پودر روی انگشت بریده شده، پس از چهار هفته انگشت دوباره شروع به رشد کرد.

 

محققان طراح بافت بدن، از این فناوری در رشد دوباره ماهیچه های آسیب دیده دست ها و پاها استفاده می کنند.

طبق شواهد به دست آمده ماهی ها و دوزیستان قادر به ترمیم بافت و تولید دوباره سلول های قلبی برای ترمیم آسیب وارده به عضو هستند ولی پستانداران از این موهبت بی بهره اند.

 

 

 

بتازگی محققان دانشگاه واشنگتن سعی می کنند با استفاده از سلول های بنیادی رشد سلول های قلبی را که پس از تولد در پستانداران متوقف می شود، دوباره فعال نمایند.

اما به کمک این فناوری تاکنون توانسته اند اثر زخم ها را در پستانداران کاهش داده و نیز عملکرد قلبی را به دنبال حملات قلبی در موش ها بهبود بخشند.

 

 

 

   ندا اظهری
منابع: webmed / Discover

گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا

www.persianpersia.com/health

 

جام جم آنلاین :منبع

 

مطالب پیشنهادی:

   درباره مشاوره ژنتیک ازدواجهای فامیلی و غیر فامیلی

   کاربردهای هیپنوتیزم/هیپنوتیزم چیست؟

   علت صدا کردن مفصل چیست؟

 

 

 

 

 

 

ارسال این خبر یا مقاله برای دوستانتان از طریق آیکون سمت چپ

 

 

 

 


مروری بر مطالب گذشته دانستنیهای علوم پزشکی


   تقویم تاریخ دیابت/مراحل تاریخی کشف بیماری دیابت

   طب ایرانی چه می گوید

   در باره درد

   تعریف طب سنتی

   دکتر... اینجا چی نوشتید؟!

   نبرد «بیگ» با چاقی

   ماهیت و درمان لکنت زبان

   آشنایی با تعاریف فشار خون بالا-فشار خون بالا چیست؟

   داستان انسولین از دیروز تا امروز-انسولین چیست؟

   طب مكمل و جایگزین چیست؟-مهم‌ترین شاخه‌های طب مكمل؟

   رشد کبد جدید از سلول های بنیادی

   خون چیست؟

   دستگاه عصبی انسان

   ساختمان اسكلت انسان

   دستگاه تناسلی زنان

   لنف چیست؟

   حركات اصلاحی بدن

   اشک,گریه و سلامت جسم

   پیشه ام دندان پزشکی، عشقم داستان نویسی

   شگفتی های بدن انسان

   عرق کردن(تعریق) بیش از حد ,علل و راه حل ها

   بهداشت دستگاه حرکتی بدن

   حکایت افزایش قد با طب سوزنی!!

   سالمندی و ضعف دستگاه ایمنی

+مطالب بیشتر        

خبرهای پزشکی

سلامت روان بزرگسالان

سلامت روان کودکان

پوست ,مو و زیبائی

تغذیه کودکان

تغذیه و بیماری ها

خواص مواد و خوراکیها

تغذیه ورزشکاران

سلامت زنان

سلامت کودکان

سلامت مردان

بهداشت دهان و دندان

ورزش و بیماریها

ورزش و تناسب اندام

سلامت جنسی در خانواده

بیماریهای جنسی

تغذیه وغذاهای سالم

تغذیه و بارداری مادران

ورزش و توانبخشی

ورزش یوگا

بیماریهای مهم

دارو و درمان

راهنمائیهای پزشکی

بهداشت فردی و عمومی

دانستنیهای علوم پزشکی

بارداری و زایمان

مسائل گوناگون نوزادان و کودکان

 


کاربران عزیز,مقالات بخش سلامت صرفا بمنظور ارتقا آگاهی شما گردآوری ویا ترجمه شده و نمیتواند جایگزین درمان طبی که باید توسط پزشک متخصص انجام شود گردد.

 

 


تازه های

دانستنیهای علوم پزشکی
رادیولوژی و دنیایی از خدمات تشخیصی پزشکی
چرا درد می کشیم؟ چه کسانی بیشتر درد می کشند؟ مکانیسم درد چیست و چند نوع درد داریم؟
سلول های بنیادی، از تحقیق تا درمان
لاپاروسکوپی یا جراحی باز؟/لاپاروسکوپی چیست؟
خوابگردها در شب به کجا می روند؟!
همه چیز در مورد اشک و گریه کردن
جراحی پلاستیک و آنچه شما باید بدانید/جراحی پلاستیک چیست؟
هومیوپاتی؛ درمان یا تلقین؟/هومیوپاتی چیست؟
ویژگی هایی یک قلب سالم چیست؟
همه چیز در مورد پرده بکارت/انواع پرده بکارت
فرق روانپزشک و روانشناس در چیست؟
دندان و لثه زیر ذره بین/معمای دندان عقل
کاربردهای هیپنوتیزم/هیپنوتیزم چیست؟
چشم ها چگونه کار می کنند؟
روده باریک چه عملکرد و نقشی در بدن دارد؟


 

 

 

 

 

تازه های سلامتهمه چیز درباره بی اشتهایی عصبی یا کم خوری عصبی ● ۲۰ اشتباه که مانع کاهش وزن میشود

 ● خاصیت گل کلم برای زنان باردار و جنین

 ● خواص فلفل سبز/فلفل، ضدسرطان پروستات

 ● خواص نعناع/نعنا؛دوست معده شما

 ● آکنه را درمان کنید تا اسکار نگیرید/اسکار چیست؟

 ● نان صنعتی سالم تر است یا نان سنتی؟

 ● دلایل کاهش میل جنسی در همسران و راهکارهای درمانی کاهش میل جنسی

 ● بدترین خوراکی ها قبل از خواب,عامل بدخوابی شبانه

 ● کاشت مو؛ خطرها و نظرها/عوارض رایج کاشت موی ناموفق

 ● پوست سیب قرمز ضد این بیماری مهلک است

 ● کنفرانس ملی "سلول های بنیادی و طب نوین" برگزار می شود

 ● فحاشی و دشنام گویی در کودکان و راههای پیشگیری از آن

 ● بیماری هایی که زنان را می کشد و راه حل آنها!

 ● جوانب مثبت و منفی جراحی زیبایی شکم در زنان

 ● طرفداران مصرف روغن های جامد و نیمه جامد بخوانند

 

 

 


بهداشت فردی و عمومی


چرا لاغر نمیشم؟-دست اندازهای جاده لاغری

حکایت یک کاهش وزن عجیب

۶ قرص لاغری و دلیل رواجش-چرا بازار داروهای ضد چاقی گرم است؟

۹ مرحله پاک سازی پوست دست

خطـرات استـخر، عفونتهای قارچی در کمین خانم ها

 

 

 

تازه های سبک زندگیجدیدترین مدلهای پیراهن های زنانه بهاره به پیشنهاد مجله Elle+عکس ● راهنمای خواندنی و جدید برای خرید طلا و جواهرات

 ● دختران بخوانند/نکاتی کلیدی در اولین برخورد با خواستگارتان

 ● چرا چیزهایی می خریم که نیازی به مصرف آنها نداریم؟

 ● ۴داستان واقعی از عشق های عجیب

 ● نکاتی مهم برای والدینی که فرزندان دوقلو دارند

 ● چگونه اول صبح صورتی زیبا و شاداب داشته باشیم؟

 ● همسر مطلوب مردهای ایرانی را بشناسید

 ● با دخترهای پر توقع اینجوری رفتار کنید تا هر دو خوشبخت شوید!

 ● بهترین زمان برای جدا کردن اتاق خواب کودک چند ماهگی است؟

 

 

 


آخرین های سایت


صدور اولین مجوز برگزاری کنسرت برای یک خواننده زیر زمینی در ایرانخانواده‌ مقتولان بزرگوارانه از قصاص می‌گذرند/ به امید نبود نیازمند در کشوربا محبوب ترین آثار گارسیا مارکز در ایران آشنا شویدساعت کار نمایشگاه کتاب 27-سال 93 تهران اعلام شدنام اولین حریف تیم ملی ایران مشخص شد/ اظهار نظر ملی‌پوشان در مورد اردوجدیدترین مدلهای پیراهن های زنانه بهاره به پیشنهاد مجله Elle+عکسهمه کسانی که برای دریافت یارانه ثبت نام کرده اند، یارانه می گیردراهنمای خواندنی و جدید برای خرید طلا و جواهرات 

 

 

از آرشیو موسیقی


رنگ فرح

 

 

 

 

 

 

 

◊ غلام همت آنم که زیر چرخ کبود    ز هر چه رنگ تعلق پذیرد آزادست.   حافظ ◊

   PersianPersia PersianPersia.com |2014-2003|.باز نشر مقالات با ذکر منبع بلامانع است
.تمام حقوق برای سایت پرشین پرشیا محفوظ است