mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سلامت
سلامت > سلامت خانواده > راهنمائیهای پزشکی >تفاوت عفونت ایدز با عفونت HIV

تفاوت عفونت ایدز با عفونت HIV

بخش:راهنمائیهای پزشکی

در سال ۲۰۰۷ میلادی ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در سراسر دنیا مبتلا به HIV شده اند و حدود ۲ میلیون نفر از مبتلایان فوت کردند. اکنون بیش از ۳۳ میلیون نفر در دنیا با HIV زندگی می کنند که نیمی از آنان زن و نیمی مرد هستند. تقریبا در هر ۱۴ ثانیه، یک جوان ۱۵ تا ۲۴ ساله در دنیا به HIV مبتلا و در هر دقیقه ۲ کودک بر اثر ایدز یتیم می شوند و در هر ۲ دقیقه یک کودک بر اثر بیماری های مرتبط با ایدز می میرد.


ایدز بیماری است که توسط ویروسی به نام HIV منتقل می شود. این ویروس به تدریج قدرت دفاعی بدن را ضعیف می کند به طوری که فرد به انواع عفونت ها و سرطان ها مبتلا شده، در نهایت منجر به مرگ می شود.


● تفاوت عفونت ایدز با عفونت HIV
از زمانی که فرد به ویروس مولد ایدز (HIV ) مبتلا می شود تا شروع بیماری ایدز ممکن است بیش از ۱۰ سال طول بکشد. در این مدت فرد سالم بوده ، می تواند به کار و فعالیت خود ادامه دهد. اما احتمال انتقال ویروس به دیگران وجود دارد. ابتلا به HIV از ظاهر فرد مشخص نمی شود.


HIV از طریق تماس جنسی با فرد مبتلا، استفاده مشترک از وسایل تزریق و یا سایر ابزار تیز و برنده مانند تیغ و سوزن خال کوبی، انتقال خون و فرآورده های خونی آلوده و از مادر مبتلا به نوزاد در طی بارداری، زایمان و شیردهی منتقل می شود.


بر اساس اعلام اداره کنترل ایدز و بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت، شایع ترین راه ابتلا به HIV در جهان تماس جنسی نامطمئن و در ایران، استفاده مشترک از وسایل تزریق میان مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقی است. همچنین تماس های جنسی پرخطر و خارج از چارچوب ازدواج و وجود یک بیماری آمیزشی درمان نشده از عواملی است که خطر ابتلا را در تماس جنسی بیشتر می کند.


در این باره باید گفت که مصرف مواد مخدر، الکل، اکستازی و ... قدرت تصمیم گیری فرد را برای پرهیز از رابطه جنسی حفاظت نشده مختل می کند.


ویروس مولد ایدز از طریق تماس های معمولی مانند دست دادن، در آغوش کشیدن، عطسه، سرفه، استفاده از ظروف و وسایل غذاخوری مشترک، استفاده از استخر عمومی و نیش حشرات منتقل نمی شود. افراد مبتلا و بیمار نیاز به حمایت و همدلی جامعه دارند. آن چه فرد را در معرض خطر قرار می دهد رفتارهای پرخطر است، نه زندگی در کنار افراد مبتلا.

 


ابتلا به ویروس مولد ایدز تنها از طریق آزمایش خون مشخص می شود. از زمانی که ویروس وارد بدن فرد شده تا زمانی که در آزمایش خون مشاهده شود ممکن است چند ماه طول بکشد. بهتر است قبل از انجام آزمایش با یک مشاور صحبت شود. بنابراین اگر فردی از ابتلای خود یا همسر خود به HIV نگران است می تواند به مراکز مشاوره بیماری های رفتاری مراجعه کند و در این مراکز علاوه بر آموزش، مشاوره و ارائه وسایل پیش گیری، آزمایش HIV به صورت رایگان با حفظ رازداری انجام شده و افراد مبتلا یا بیمار تحت مراقبت و درمان قرار می گیرند.

 


در حال حاضر درمان قطعی که ویروس را از بین ببرد وجود ندارد. درمان های موجود می توانند طول عمر بیمار را افزایش داده، کیفیت زندگی وی را بهبود بخشند.


● چگونه خود را در برابر ابتلا به HIV حفاظت کنیم؟
خویشتن داری در زمان تجرد، وفاداری به همسر، پرهیز از مصرف مواد مخدر یا محرک، خودداری از مصرف تزریقی مواد مخدر، استفاده نکردن از وسایل تیز و برنده مانند تیغ اصلاح، سوزن خال کوبی، وسایل تزریق و ... به صورت مشترک می تواند فرد را در برابر ابتلا به این ویروس حفاظت کند.


هر کدام از ما می تواند با حفاظت از خود و دیگران در برابر ایدز، صحبت با دیگران در مورد HIV / ایدز، تلاش برای پذیرفته شدن و حمایت افراد مبتلا به HIV / ایدز در جامعه و محله، دعوت از بزرگان محله، مربیان، همکاران، همکلاسان و اطرافیان به مشارکت در اطلاع رسانی برای HIV / ایدز در حفاظت شهر و کشور خود در برابر همه گیریHIV کمک کند.


برگرفته از: روزنامه خراسان
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/health

مروری بر دیگر مطالب 'راهنمائیهای پزشکی'

تازه های راهنمائیهای پزشکی