mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سلامت
سلامت > بیماریهای مهم >سرطان پوست و سوالات متداول

سرطان پوست و سوالات متداول

بخش:بیماریهای مهم

● چند گونه سرطان پوست وجود دارد؟
سه گونه مهم سرطان پوست وجود دارد، کارسینوم سلول های بنیادی، کارسینوم سلول های فلس دار و تومر سیاه رنگ قشر عمیق پوست که بدخیم باشد. دو نوع اول رشد بسیار آرامی دارند و به راحتی درمان می شوند. اما تومر سیاه رنگ قشر عمیق پوست به سرعت پیشرفت می کند و خیلی سریع پخش می شود.


● سرطان پوست چقدر شایع و متداول است؟
تحقیقات علمی انگلستان نشان می دهد که هر ساله ۶۰۰۰ گونه سرطان پوست وجود دارد که از گونه سرطان پیشرفته و یا همان تومر سیاه رنگ قشر عمیق پوست است و نزدیک به ۶۲۰۰۰ مورد از سایر سرطان های پوست است. میزان سرطان وخیم در حال افزایش است و آن هم به دلیل قرار گرفتن در معرض آفتاب است. شناسایی ۶۲۰۰۰ مورد از سرطان های پیشرفته به این دلیل سخت است چرا که این نوع سرطان رشد بسیار کندی دارد و در افراد مسن تقریبا شناسایی نمی شود. به طور حتم می توان گفت که از هر ۴ سرطان پوستی که از نوع تومر سیاه رنگ غشای عمیق پوست نباشد از نوع کارسینوم سلول های بنیادی است و مابقی آن مربوط به کارسینوم سلول های فلس دار است.

 


● فاکتور های خطر زای سرطان پوست کدامند؟
برای همه گونه های سرطان پوست می توان به عامل در معرض نور آفتاب قرار گرفتن و به اشعه ماورای بنفش چه در زیر نور آفتاب بودن و یا حمام آفتاب گرفتن همه و همه بسیار خطر ناک است. تحقیقات در مورد سرطان پوست بدخیم نشان داده است که فردی که در دوران کودکی به مدت طولانی در معرض آفتاب قرار گرته باشد در دوران پیری خطر ابتلا به سرطان پوست از نوع بدخیم آن را دارد. چندین موارد دیگری نیز برای ابتلا به سرطان پوست وجود دارد: داشتن پوستی که به آسانی و سرعت می سوزد، داشتن خال های سیاه روی پوست ( بیش از ۵۰ مدل خال پوستی وجود دارد.)، داشتن سرطان پوست در گذشته، سابقه خانوادگی و یا داشتن عضوی از خانواده که با دارو های آنتی وازنی ( بعد از انجام عمل پیوند اعضا) درمان می شود. در معرض اشعه قرار گرفتن و یا در معرض مواد شیمیایی قرار گرفتن مثل کارکردن در معدن زغال سنگ، در معرض دوده، قیر، آسفالت، روغن پارافین و یا گاز آرسنیک و یا حتی مایع آن می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست غیر وخیم را افزیش دهد.

 


● اثرات و نشانه های سرطان پوست کدامند؟
اکثر قریب به اتفاق سرطان های بدخیم پوستی در محدوده سر، گردن، بازو ها و پشت، خصوصا در اثر قرار گرفتن در معرض نور آفتاب اتفاق می افتد. اکثر آنها رنگ تیره و یا سیاه دارند. اما برخی اوقات می توانند قهوه ای روشن و یا حالت کک مانند بشوند. سطح پوست اکثر اوقات بلند می شود و حالت زمخت پیدا می کند. آنها عموما حالت دایره مانند ندارند اما به دایره نزدیک هستند. در مراحل ابتدایی آنها شبیه خال های کوچک به نظر می رسند، اما حالت پاره پاره دارد و سایه هایی با رنگ های مختلف دارد. بعضی اوقات شبیه خالهایی می شود که در حال خونریزی است و گاهی اوقات از آن موادی تراوش می کند و یا اینکه خشن و زبر می شود. با این وجود مهمترین معقوله این است که اکثر مواقع سرطان پوست بدخیم با تغییر رنگ و یا تغییر شکل آن محدوده همراه می شود همزمان با رشد بیماری. هر نقطه ای در بدن که تغییر شکل و یا تغییر رنگ داد به سرعت باید به پزشکتان گزارش شود.

 

www.aicr.org.uk


برگرفته از: فریا
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/health

مروری بر دیگر مطالب 'بیماریهای مهم'

تازه های بیماریهای مهم