mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سلامت
سلامت > ورزش و سلامتی > ورزش و بیماریها >ورزش,فعالیت بدنی و بیماری مزمن

ورزش,فعالیت بدنی و بیماری مزمن

بخش:ورزش و بیماریها

ورزش منظم به حفظ و حتی افزایش تراکم استخوان کمک می کند و باعث تقویت عضلا ت هم می شود. تقویت عضلا ت و استخوان ها باعث بالا نس و تعادل بیشتر و در نتیجه کاهش خطر زمین خوردن و به دنبال آن شکستگی های مرتبط با پوکی استخوان خواهد شد. نظر به درجات متغیر پوکی استخوان و خطر شکستگی، راجع به ورزش هایی که می تواند برای شما بی خطر و مناسب باشد با پزشک خود یا با یک فیزیوتراپیست مشورت کنید.

 

پیاده روی یک ورزش ایدهآل محسوب می شود چون هم وابسته به وزن است و هم اینکه همه جا باکمترین خطر آسیب می توان آن را انجام داد. تمرین های قدرتی مثل استفاده از وزنه های سبک، دستگاه های بدن سازی، تسمه های کشی یا ورزش های آبی همگی مفیدند و باعث تقویت عضلا ت و استخوان ها و نیز کاهش دفع مواد معدنی استخوان می شوند.

 

ورزش های تقویت کننده عضلا ت پشت، مثل پل زدن به صورت ملا یم، عضلا ت کمر و شکم را تقویت می کنند. از ورزش های سنگین که باعث اعمال فشار بیش از حد بر استخوان ها می شوند مثل تنیس یا دو اجتناب کنید. همچنین از دستگاه های پاروزنی هم امتناع کنید زیرا برای استفاده از آنها باید مقدار زیادی به سمت جلو خم شود که ممکن است منجر به شکستگی مهره ها شود.

 


● درد مزمن
یک سو» تفاهم رایج این است که ورزش درد را افزایش می دهد که اصلا اینطور نیست. ورزش به کاهش درد کمک می کند. وقتی بی تحرک باشید، آمادگی جسمانی خود را از دست می دهید که منظور همان قدرت و انعطاف پذیری عضلا ت است. به علا وه، سیستم قلب و عروق هم کار خود را به خوبی انجام نمی دهد.

 

اما فعالیت بدنی منظم باعث تقویت عضلا ت، استخوان ها و مفاصل می شود که به کاهش درد کمک می کند. به علا وه، هنگام ورزش کردن، بدن شما موادی شیمیایی موسوم به آندروفین ها را ترشح، می کند که قادرند جلوی رسیدن سیگنال های درد به مغز را بگیرند. هرچه بدن شما آندروفین بیشتری تولید کند، نیاز شما به سایر روش های کنترل درد مثل مصرف دارو کمتر خواهد شد. این مسکن های طبیعی، به رفع اضطراب و افسردگی که ممکن است کنترل درد را با مشکلا ت بیشتری روبه رو سازد کمک می کنند. برنامه ورزشی باید کاملا متناسب با نیازهای شما تنظیم شود، راجع به فعالیت هایی که ممکن است برای شما سودمند باشد با پزشک خود یا یک فیزیوتراپیست مشورت کنید.

منبع: کتاب جامع سلا مت خانواده انتشارات تیمورزاده


برگرفته از: روزنامه مردم سالاری ( www.mardomsalari.com )
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/health

مروری بر دیگر مطالب 'ورزش و بیماریها'تازه های ورزش و بیماریها