mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
سلامت
سلامت > سلامت خانواده > راهنمائیهای پزشکی >تنگی نفس چیست و نشانه چه بیماری هایی است؟

تنگی نفس چیست و نشانه چه بیماری هایی است؟

بخش:راهنمائیهای پزشکی

هر گونه احساس ناخوشایند در فرآیند تنفس را «تنگی نفس» می گویند. درست است که تنگی نفس می تواند یک بیماری جدی باشد، ولی معمولا با علائم ساده بروز می کند. تنگی نفس یک بیماری نیست، بلکه نشانه یک بیماری است. تنگی نفس انواع مختلفی دارد. مثلا خانم جوانی که تازه ازدواج کرده و با احساس تنگی نفس شدید مراجعه می کند، با بررسی قلب و ریه او مشخص می شود تنها استرس عصبی است که به صورت تنگی نفس خود را نشان می دهد.


اصولا تنگی نفس همیشه نشانگر بیماری ریوی نیست، گاهی افرادی که کم خونی دارند نیز دچار تنگی نفس می شوند و با رفع کم خونی، بیماری هم رفع می شود.


علت بروز تنگی نفس با ویژگی های فردی مانند شرایط سنی، جنسی، مدت و نوع تنگی نفس، سابقه بیماری خانوادگی فرد و تاریخچه ای که فرد در شرح حال و معاینه خود بیان می کند، ارتباط دارد.


تنگی نفس همراه با درد قفسه سینه را بخصوص وقتی کوتاه مدت و همراه با خلط و ترشحات ریوی باشد، جدی بگیرید. شخصی که سابقه ای در تنگی نفس ندارد و ناگهان دچار این عارضه می شود، نیز باید بیماری اش را جدی بگیرد، حتی اگر بعد از چند ساعت بهبود یابد.


همچنین باید این نکته را یادآور شد؛ اگر تنگی نفس همراه با علائم کاهش وزن، خلط خونی و درد قفسه سینه باشد، حتما به پزشک مراجعه شود.


برگرفته از: روزنامه جام جم
گردآوری و تنظیم:گروه سلامت پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/health

مروری بر دیگر مطالب 'راهنمائیهای پزشکی'

تازه های راهنمائیهای پزشکی