mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
فرهنگ و هنر
فرهنگ و هنر > صنایع دستی >اظهار نگرانی یك پژوهشگر از شرایط تنها موزه ی زیلوی جهان

اظهار نگرانی یك پژوهشگر از شرایط تنها موزه ی زیلوی جهان

بخش:صنایع دستی

پژوهشگر و گردآورنده ی زیلوهای موزه ی زیلوی در میبد با اظهار نگرانی از وضعیت نامناسب نگهداری از زیلوها در این موزه، بیان كرد: بیشتر اشیای موزه ی زیلو منحصربه فرد هستند و جایگزین ندارند، روا نیست بدون هیچ دلیل و بهانه ای به آن ها كم توجهی شود.

 


سیدعبدالعظیم پویا با اشاره به اعلام خبر پایان یافتن مرحله ی نخست تجهیز موزه ی زیلوی میبد توسط معاون اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد در شهریور ماه امسال، اظهار كرد: متأسفانه با وجود گذشت چندماه، وضعیت نگهداری از زیلوها در موزه ی میبد مناسب نیست.


او ادامه داد: با توجه به این كه ساختمان كنونی موزه یك بنای قدیمی است و اصولا برای این كار طراحی نشده است، باید برای بهبود این وضعیت و مناسب سازی مكان و استقرار تجهیزات مناسب موزه اقدام شود.

 


پویا گفت: با توجه به این كه موزه ی زیلو تنها موزه از این نوع در ایران و حتا جهان است و بیشتر اشیایی كه در آن نگهداری می شوند، بی جایگزین هستند، باید جایگاه آن در سازمان میراث فرهنگی ارتقا یابد، همه ی امكانات مورد نیاز این موزه فراهم و برای معرفی هرچه بهتر آن، اقدامات لازم انجام شود.


این پژوهشگر یزدی درباره ی زیلوهای موجود در این موزه بیان كرد: این زیلوها با تلاش و زحمات زیادی از اماكن مذهبی مختلف به منظور معرفی این هنر به مردم گردآوری شده اند و به مرمت، نظافت و آفت زدایی نیاز دارند. در حالی كه چند سال است به طور نامناسبی در موزه رها شده اند. همچنین در نوشته های حاشیه ی زیلوها، كسانی كه در نگهداری آن ها غفلت كنند، نفرین شده اند.

 


وی اظهار كرد: درباره ی بهبود فضای كنونی موزه ی زیلو و افزایش كارآیی آموزشی آن باید امكانی فراهم شود تا هم بروشور معرفی، سی دی و كتاب های مرتبط فراهم شود و هم تمام مراحل بافت زیلو از جمله آماده كردن مواد اولیه به شكل زنده به نمایش گذاشته شود. به علاوه، موزه دار آگاه به این هنر، اطلاعات لازم را در اختیار هزاران نفری كه در طول سال به دیدن این موزه می آیند و معمولا با این دست بافته آشنایی ندارند، قرار دهد.


پویا درباره ی ایجاد تنوع در فضای موزه و بازبینی و نظارت دقیق بر زیلوها نیز گفت: بهتر است در طول سال، زیلوها به شیوه ی مناسبی جابه جا شوند، تا بازدیدكنندگان با آن ها آشنا شوند.

برگرفته از: ایسنا
گردآوری و تنظیم:گروه فرهنگ و هنر پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/artandculture

مروری بر دیگر مطالب 'صنایع دستی'تازه های صنایع دستی