mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
فرهنگ و هنر
فرهنگ و هنر > مشاهیر فرهنگ و هنر جهان >دانیل استیل نویسنده 130 جلد کتاب,5 ازدواج,9 بچه و ...

دانیل استیل نویسنده 130 جلد کتاب,5 ازدواج,9 بچه و ...

بخش:مشاهیر فرهنگ و هنر جهان
مشاهیر فرهنگ و هنر جهان,دانیل استبل

در باره زندگی و کار دانیل استیل
نام دانیل استیل با رکورد خیره‌کننده فروش 800 میلیون نسخه کتاب در جهان، به عنوان چهارمین نویسنده پرفروش تاریخ ثبت شده است. آگاتا کریستی، ویلیام شکسپیر و باربارا کورتلند نویسندگانی هستند که آثارشان بیش از کتاب‌های استیل فروخته، اما او در حال حاضر پرفروش‌ترین نویسنده زنده جهان است. داستان‌های او اغلب درونمایه ای عاشقانه دارند و روایت خانواده‌های ثروتمندی ایت که با مشکلاتی نظیر کلاهبرداری، حق‌السکوت، زندان و خودکشی روبه‌رو می‌شوند.

اخیرا دو کتاب از دانیل استیل با نام‌های «معشوقه» و «بازی‌های خطرناک» منتشر شده است. در واقع در دوازده ماه گذشته شش کتاب از این نویسنده پرفروش به بازار آمده است. استیل به تازگی در مصاحبه‌ای با پاپ شوگر از پرکاری‌اش سخن گفته است. او می گوید: «در یک سال اخیر شش کتابم منتشر شده که بسیار هیجان‌انگیز است. ولی این باعث شده که تمام وقتم را با ماشین تحریر بگذرانم. حالا که بچه‌هایم بزرگ شده‌اند، روزی 20 ساعت کار می‌کنم.»
همیشه در حال کار کردن هستم.معمولا همزمان روی پنج رمان کار می‌کنم. هر کتاب 2-3 سال طول می کشد تا تمام شود.

 

این نویسنده پرفروش درباره‌ روال نویسندگی‌اش می گوید: «همیشه در حال کار کردن هستم. معمولا همزمان روی چند کتاب کار می‌کنم. هر کدام در جریان شکل‌گیری مفهوم، طرح کلی و ویرایش‌های نهایی دو - سه سال طول می‌کشد تا تمام شوند. معمولا همزمان روی پنج رمان کار می‌کنم.»

استیل، این روند را «چالش‌برانگیز» می‌داند، اما در عین حال راضی است. او به پاپ شوگر گفت: «واقعا حرفه جالبی است و این امکان را به من می‌دهد که در خانه کار کنم و این عالی است، چون من 9 بچه دارم. زمانی که بچه بودند روز را با آنها بودم و تمام شب را می‌نوشتم.»

9 فرزند حاصل زندگی شخصی پرفراز و نشیب دانیل استیل است. او در سال 1965 در سن 18 سالگی با یک بانکدار فرانسوی – آمریکایی به نام کلود اریک لازارد ازدواج کرد. هفت سال بعد اولین رمانش با نام «در راه خانه» منتشر شد. ازدواج خانم نویسنده با همسر اولش 9 سال ادامه داشت.

پیش از جدایی از کلود، استیل که در یک مجله به عنوان خبرنگار آزاد مشغول به کار بود، برای مصاحبه با یک زندانی به نام دنی زوگلدر به زندان لومپک کالیفرنیا رفت. زوگلدر در ژوئن 1973 با آزادی مشروط از زندان آزاد شد. اما کمتر از یک سال بعد به جرم سرقت و تجاوز به عنف دوباره به زندان افتاد. دانیل استیل پس از طلاق از لازارد، در سال 1975 در زندان کانتین با زوگلدر ازدواج کرد. سه سال بعد استیل از او هم طلاق گرفت. رابطه آنها در دو رمان ها «پیمان عشق» و «حالا و همیشه» استیل  انعکاس یافت.

همزمان با ازدواج چهارم دانیل استیل، کتاب او به فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز راه یافت و تا سال 1989 به مدت 381 هفته در صدر فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌ها ماند و رکورد او در گینس ثبت شد.
 

استیل یک روز پس از رسمی شدن طلاق‌اش از زوگلدر با ویلیام جورج توث ازدواج کرد. همزمان با موفقیت رمان چهارم استیل، توث که به مواد مخدر اعتیاد داشت، او را ترک کرد. آنها در مارس 1981 از هم جدا شدند. همان سال، دانیل استیل با جان ترینا ازدواج کرد. همزمان با ازدواج چهارم دانیل استیل، کتاب او به فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز راه یافت و تا سال 1989 به مدت 381 هفته در صدر فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌ها ماند و رکورد او در گینس ثبت شد.

دانیل استیل در سال 1998 از جان ترینا نیز جدا شد و در پنجمین تجربه‌اش، با توماس پرکینز ازدواج کرد، اگرچه این ازدواج نیز تنها چهار سال دوام داشت.

کتاب‌های دانیل استیل اگرچه طرفداران پر و پا قرصی دارد، اما منتقدین ادبی از آثار او استقبال نکردند. آنها معتقدند استیل با توضیحات تفصیلی و زائد، به جای نشان دادن داستان، آن را برای مخاطبش می‌خواند.

اکثر رمان‌های استیل در چاپ اول با تیراژ یک میلیون نسخه منتشر می شدند، اگرچه ناشر او تیراژ چاپ اول آثارش را از سال 2004 به 650 هزار نسخه کاهش داد. تاکنون از 22 رمان دانیل استیل اقتباس تلویزیونی صورت گرفته و دو تا از این آنها نامزد دریافت جایزه‌ گلدن گلوب شدند.

قرار است از روی دو کتاب جدید خانم استیل نیز فیلم‌هایی ساخته شود. او درباره‌ اینکه دوست دارد چه بازیگرانی در اقتباس کتابش نقش‌ آفرینی کنند به پاپ شوگر گفت: «برای بازی نقش معشوقه، یک دختر جوان روس ناشناس را می‌پسندم. البته از بازیگران زیادی خوشم می‌آید. سریال دانتون ابی را خیلی دوست دارم. سریال تاج را دیده‌اید؟ فوق‌العاده است. همه در آن سریال خوب هستند.»

من درباره‌ چیزهایی می‌نویسم که برای همه ما اتفاق می‌افتد. چیزهای دشوار، چیزهایی که اهمیت دارند. از جدال یک فرد دوست داشتنی با بیماری گرفته، تا از دست دادن شغل، چشیدن طمع خیانت از کسی که به او اعتماد دارید و دیگر وضعیت‌های انسانی.
 

و در مورد «بازی‌های خطرناک»: «دو نقش اصلی در کتاب هست. یکی زنی متین و مقتدر که همسر سناتوری است که به او سوء قصد شده و دومی، یک روزنامه‌نگار زن برجسته. من بازی راشل مک آدمز را خیلی دوست دارم.»

او در مورد این که خوانندگانش چه چیز کتاب هایش را دوست دارند، می گوید: «آنها می گویند که خیلی کتاب‌هایم را دوست دارند. اما فارغ از این، من درباره‌ چیزهایی می‌نویسم که برای همه ما اتفاق می‌افتد. چیزهای دشوار، چیزهایی که اهمیت دارند. از جدال یک فرد دوست داشتنی با بیماری گرفته، تا از دست دادن شغل، چشیدن طمع خیانت از کسی که به او اعتماد دارید و دیگر وضعیت‌های انسانی. گاهی پیش می‌آید که کسی به من می‌گوید:«تو واقعا به من کمک کردی». اما من هرگز نفهمیدم کدام بخش از کار من به آنها کمک می‌کند. با اشتراک گذاشتن یا خلق یک تجربه که همه‌ ما از آن عبور می‌کنیم، یک شخصیت نجات پیدا می‌کند. اگرچه خیلی هم راحت نیست، من همیشه می‌گویم پیروزی به هر قیمت ممکن، به مردم امید می‌بخشد.»

و بدترین چیزی که درباره‌ی کتاب‌هایش شنیده: «چیزی که همیشه باعث خنده‌ام می‌شود این است که مثلا کسی می‌گوید:«اوه، شما هنوز می‌نویسید؟» و دلم می‌خواهد به او بگویم: می‌دانم که نیویورک تایمز را نمی‌خوانید، بله می‌نویسم و بسیاری از مردم از این واقعیت خبر دارند!»

رمان‌های دانیل استیل در ایران سرنوشت غریبی داشته‌اند. دهه‌ی 1370، آثار این نویسنده در کنار آثار نویسندگان عامه‌پسند ایرانی پرفروش بود و ترجمه‌های متعددی از کتاب‌هایش به بازار آمد. اگرچه امروز تعداد مخاطبان دانیل استیل کاهش یافته است، اما نمی‌توان از کنار نام کسی که آثارش 800 میلیون نسخه فروخته به راحتی گذشت.
 

برگرفته از: ایبنا
گردآوری و تنظیم:گروه فرهنگ و هنر پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/artandculture

مروری بر دیگر مطالب 'مشاهیر فرهنگ و هنر جهان'

مطالب پیشنهادی:
تازه های مشاهیر فرهنگ و هنر جهان