mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
فرهنگ و هنر
فرهنگ و هنر > موسیقی > خبر موسیقی >ژیوار شیخ الاسلامی خواننده زن گروه ژیوار: چرا بین ما تفاوت می‌گذارید؟

ژیوار شیخ الاسلامی خواننده زن گروه ژیوار: چرا بین ما تفاوت می‌گذارید؟

بخش:خبر موسیقی
Tuesday 3rd of January 2017 12:12:48_______۱۳۹۵-دي-۱۴
ژیوار شیخ الاسلامی

ژیوار شیخ‌الاسلامی در واکنش به حضور یکی از خوانندگان زیر‌زمینی در بخش بانوان جشنواره موسیقی فجر، می‌گوید اگر تک‌خوانی زنان در فضای مجازی مشکلی ندارد، چرا چنین رفتاری با همه بانوان خواننده انجام نمی‌شود؟ گروه موسیقیِ بانوانِ ژیوار به سرپرستی ژیوار شیخ‌الاسلامی، باسابقه‌ترین شرکت کننده در بخش بانوان سی‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر است.
 

گروه ژیوار از سال 1379 شکل گرفت. این گروه تقریبا در تمام دوره‌های جشنواره موسیقی فجر حضور داشته است و در اختتامیه سی‌امین دوره نیز روی صحنه رفت. ژیوار شیخ‌الاسلامی در مورد حضور در سی‌و‌دومین جشنواره موسیقی فجر گفت: «به گواه کارنامه هنری‌مان، گروه ژیوار در میان دعوت شدگان به بخش بانوان جشنواره، باسابقه‌ترین است.»

 

ژیوار شیخ‌الاسلامی در ادامه با اشاره به تفاوت قیمت بلیت اجراهای جشنواره گفت: «بهای بلیت کنسرت ما، بین 50 تا 60 هزار تومان است. این در حالی است که برای بلیت یکی دیگر از گروه‌های حاضر در بخش موسیقی بانوان قیمتی بین 70 تا 80 هزار تومان تعیین شده است. ما مسئله‌ای با پایین بودن قیمت بلیت نداریم اما نمی‌دانیم مبنای برگزارکنندگان برای این دسته‌بندی چه بوده است.»
 

او ادامه داد: «از سوی دیگر نمی‌دانیم چرا اجرای بانوان در فرهنگسرای نیاوران که تنها 262 صندلی دارد برگزار می‌شود و مانند سال‌های پیش در تالار وحدت نیستیم؟ قطعا از مسئولین برگزارکننده جشنواره که ما را به این رویداد موسیقایی دعوت کرده‌اند سپاسگزاریم اما این‌ها مسائلی است که بی‌توجهی به آن‌ها دل‌آزرده‌مان می‌کند.»
 

ژیوار شیخ‌الاسلامی در مورد قطعاتی که پنجشنبه 23 دی در فرهنگسرای نیاوران اجرا خواهند کرد گفت: «ما قطعاتی به نام «ژیوارانه» به آهنگسازی بهمن بهمرام را اجرا خواهیم کرد. قطعاتی فلکلور هم خواهیم داشت که تنظیم‌ها و جوابِ آوازهای آن نیز توسط بهمرام انجام شده است. در یک قطعه هم حرکات آیینی سنتی کردستان را اجرا می‌کنیم.»
 

این خواننده در مورد مشکلاتی که گروه‌های موسیقی بانوان در زمینه تبلیغات برنامه‌های خود با آن مواجه‌اند توضیح داد: «متاسفانه هیچ گونه امکان تبلیغاتی برای ما وجود ندارد و کنسرت‌های بانوان همواره مهجورترین بخش جشنواره موسیقی فجر و سایر جشنواره‌ها است.»
 

او در پاسخ به این سوال که نظرش نسبت به حضور یکی از خوانندگان زن که پیش از این به صورت زیرزمینی فعالیت می‌کرد و اکنون با اخذ مجوز برای نخستین بار در جشنواره موسیقی فجر شرکت کرده است، گفت: «این اتفاق از یک سو قابل تقدیر است که خواننده‌ای زیرزمینی که پیش از این آثاری هم در فضای مجازی منتشر کرده است، موفق به اخذ مجوز و به جشنواره موسیقی فجر دعوت می‌شود اما از سوی دیگر چرا چنین امکانی برای دیگر خوانندگان وجود ندارد؟ اگر این امکان وجود دارد که علی‌رغم انتشار قطعات تک‌خوانی در فضای مجازی بتوان در جشنواره هم حضور داشت چرا چنین رفتاری با همه بانوان خواننده انجام نمی‌شود؟ عدم پاسخگویی به این سوالات دل‌چرکینی‌هایی را برای فعالان این عرصه پدید می‌آورد.»
 

این هنرمند موسیقی در پایان تاکید کرد: «در این صورت بازدید بدنی تماشاگرانِ کنسرت‌های بانوان پیش از حضور در سالن برای جلوگیری از ورود موبایل یا هر وسیله ضبط صوت و تصویر دیگری بی‌معنا می‌شود. زمانی که خواننده حاضر در جشنواره پیش از این قطعاتی در فضای مجازی منتشر کرده است، پیشگیری از پخش شدن صدا یا تصویری از کنسرت او چه معنایی دارد؟»
 

ژیوار شیخ‌الاسلامی (سرپرست گروه و آواز)، بهمن بهمرام (آهنگساز و تنظیم‌کننده)، آسو نادری (دف، دایره و بندیر)، آتوسا افشاری (تنبک)، مهزاد خردمند (کمانچه)، مهناز کاشانی (قیچک آلتو)، پرستو مرادی (تار)، تینا لاجوردیان (عود)، سحر میرهاشمی (قانون) و چهرزاد شیخ‌الاسلامی (طراح حرکات) گروه ژیوار را در اجرای سی‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر تشکیل می‌دهند.    
 

گروه ژیوار روز دوم جشنواره، پنجشنبه 23 دی ساعت 21:30 با بهای بلیتی بین 50 تا 60 هزار تومان در سالن خلیج‌فارس فرهنگسرای نیاوران روی صحنه می‌رود.

سی‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر از بیست و دوم دی تا اول بهمن به ریاست حمیدرضا نوربخش برگزار خواهد شد.

برگرفته از: خبرآنلاین
گردآوری و تنظیم:گروه فرهنگ و هنر پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/artandculture

مروری بر دیگر مطالب 'خبر موسیقی'تازه های خبر موسیقی