mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
فرهنگ و هنر
فرهنگ و هنر > موسیقی > موسیقی کلاسیک >کرونوس کوارتت و اجرای آثار تازه

کرونوس کوارتت و اجرای آثار تازه

بخش:موسیقی کلاسیک

عهده گرفتن اولین اجرای یک قطعه موسیقی برای گروه نوازندگان سازهای زهی کرونوس کوارتت Kronos Quartet امری عادی است. از سال ۱۹۷۳، زمانی که دیوید هرینگتون David Harrington این گروه چهارنفری را در سانفرانسیسکو به وجود آورد تاکنون، کرونوس به اجرای بیش از ۵۰۰ قطعه موسیقی جدید از آهنگسازان مختلف پرداخته است که ۲۰۰ قطعه از آنها به قدری قابل توجه و با ارزش بوده اند که توسط گروههای دیگری از نوازندگان اجرا و ضبط شده اند.
نکته منحصر به فرد در اجرای کنسرت کالیفرنیای کرونوس که شامل اجرای نخست سه قطعه است، این است که شنوندگان برای شنیدن طولانی ترین این قطعات، کوارتت زهی شماره ۳ هنریک گورکی Henryk Gorecki (آهنگساز لهستانی متولد ۱۹۳۳) به نام songs are sung، ده سال منتظر مانده اند. این اثر ۵۰ دقیقه ای که موضوع جدیدترین اجرای کرونوس برای کمپانی Nonesuch recording به شمار میرود، در سال ۱۹۹۲ به این گروه سفارش داده شده بود.


مدت کوتاهی قبل از این سفارش، گروه ماجراجوی کرونوس دو کوارتت زهی اول و دوم این آهنگساز را برای اولین بار اجرا و ضبط کرده بودند. انتشار جدیدترین اثر این موسیقی دان لهستانی، پس از موفقیت سمفونی بسیار زیبای شماره ۳: سمفونی ترانه های محزون، Symphony of Sorrowful Songs، علاقمندان را به شدت در انتظار گذاشته بود.
سمفونی شماره ۳ که در سال ۱۹۷۶ و در ۴۳ سالگی آهنگساز نوشته شده، واکنش مستقیم گورکی در برابر خشونت آلمان نازی در لهستان، در طی جنگ جهانی دوم است.
گورکی کار بر روی کوارتت سوم را در نوامبر ۱۹۹۴ آغاز کرد و دو ماه بعد آن را به پایان رسانید. ده سال از زمان تکمیل اثر گذشت و او در ماه مه ۲۰۰۵ این قطعه را تصحیح و پاکنویس کرده، به کرونوس تحویل داد.


در روز ۱۵ اکتبر سال ۲۰۰۵، اولین اجرای این قطعه توسط کرونوس در بیلسکو-بیالا Bielsko-Biala در جنوب لهستان صورت گرفت و در ماه مارچ در نیویورک اجرا شد. مدت اندکی پس از آن، هرینگتون برای گورکی نوشت: " بدون شک، songs are sung برای من یکی از شاعرانه ترین، تلخ ترین و دور از دسترس ترین آثاری است که تا کنون برای کوارتت زهی نوشته شده است.
این موسیقی به قدری شخصی است که هنگام اجرای آن تصور میکنی هر یک از شنوندگان به نوای روح و زندگی خودش گوش فرا داده است. برای من، songs are sung، درست همان نوای اندوه شخصی من است که در عین حال مانند مرهمی بر این اندوه عمل میکند. من چندین هفته پس از اجرا، ملودیهای تو را در درونم حفظ کرده و همراه داشتم."
هنگامی که ۳۴ سال قبل کرونوس کوارتت توسط هرینگتون پایه گذاری شد، او اصلا به قصد اجرای Black Angels اثر George Crumb (آهنگساز آمریکایی متولد ۱۹۲۹) به چنین کاری دست زده بود. این اثر با اشارات خود به جنگ ویتنام، اثری آوان گارد برای کوارتت زهی الکترونیک است.
او در اینباره میگوید:" جنگ ویتنام همچنان ادامه داشت. تابستان بود و من امیدم را از دست داده بودم زیرا هیچ چیز منطقی و معقولی در وجودم نمیدیدم و به راستی احساس عدم تعادل میکردم. بعد، در اگوست ۱۹۷۳، قطعه Black Angels را از رادیو شنیدم و ناگهان فهمیدم که دقیقا میخواهم چه کنم. این همان قطعه ای بود که باید آن را مینواختم."


هرچند هرینگتون در آن زمان نمیتوانست باور کند که کرونوس روزی به این شهرت، برنامه های فشرده تور جهانی و تعداد فراوان آثار ضبط شده دست یابد، اما احساس میکرد که از دنیای کوارتتهای زهی چیزهای زیادی گم شده اند و او با وقف زندگی خود در این راه خواهد توانست چیزهایی به آن بیافزاید و همواره کار تازه ای برای انجام دادن داشته باشد.
"من همیشه میخواستم کوارتت زهی، واسطه ای باشد که نسبت به جهان امروز ما واکنش نشان دهد. برای آینده به هیچ وجه با کمبود ایده یا امکانات و عناصر جدیدی که میتوانند به رنگ و کیفیت این رسانه بیافزایند، روبرو نخواهیم بود. در حال حاضر حدود ۵۵ قطعه جدید توسط زنان و مردانی از سراسر جهان برای ما نوشته شده است. [برای ما] اکنون زمانی بسیار مهیج و برانگیزنده است."

برگرفته از: پایگاه اطلاع‌رسانی گفتگوی هارمونیک
گردآوری و تنظیم:گروه فرهنگ و هنر پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/artandculture

مروری بر دیگر مطالب 'موسیقی کلاسیک'تازه های موسیقی کلاسیک