mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
فرهنگ و هنر
فرهنگ و هنر > موسیقی > گروههای موسیقی غیر ایرانی >( Genesis)، گروه جنسیس

( Genesis)، گروه جنسیس

بخش:گروههای موسیقی غیر ایرانی

گروه جنسیس( Genesis)، یكی از معروفترین گروه‌های پاپ و راك دنیا كه نزدیك به چهار ده از فعالیتش می‌گذرد و تا كنون نزدیك به ۱۶۰ میلیون آلبوم به فروش رسانده، در حال حاضر سرگرم برگزاری تور كنسرت‌هایش در اروپا و آمریكاست.
گروه جنسیس اولین آلبومش را در سال ۱۹۶۹ منتشر كرد و در طول چند دهه عمری كه پشت سر گذاشته، فراز و نشیبهای زیادی را طی كرده و با توجه به تغییر و تحولاتی كه در تركیب گروه اتفاق افتاد، می‌توان فعالیت‌ها و دستاوردهای گروه جنسیس را به سه دوره مختلف تقسیم كرد كه از لحاظ موسیقایی و سبك كار متفاوت هستند: در دهه هفتاد میلادی، گروه جنسیس با ارایه ترانه‌هایی با ساختاری پیچیده و همچنین اجرای كنسرت‌هایی كه از جنبه‌های هنری و نمایشی برخوردار بودند، به یكی از مهمترین و محبوب‌ترین گروههای راك در جهان بدل شد.


با جدا شدن پیتر گابریل‌Peter Gabriel‌ و استیو هاكت‌Steve Hackett‌ از گروه و برجسته شدن نقش فیل كالینز‌Phil Collins‌ به‌عنوان خواننده، سبك كار گروه جنسیس هم تغییر كرد و از اواخر دهه هفتاد میلادی به بعد به جرگه گروه‌های پیوست كه بیش از همه ترانه های راك به اصطلاح همه‌پسند عرضه می‌كنند.به گزارش رادیو آلمان ، جنسیس بعد از جدا شدن فیل كالینز در دهه نود میلادی فصل تازه‌ای را شروع كرد كه از لحاظ سبك به دوره اول فعالیتهای گروه بی‌شباهت نبود. در دهه نود میلادی خوانندگی گروه را ری ویلسون‌Ray Wilson‌ برعهده داشت، اما در این دوره جنسیس نتوانست به آن موفقیت گذشته دست یابد :‌Bildunterschrift‌ نخستین جرقه‌های شكل‌گیری گروه جنسیس برمی‌گردد به سال ۱۹۶۸ میلادی. در آن سال بود كه چند تن از شاگردان یكی از مدرسه‌های شبانه‌روزی انگلیس به اسم‌Chaterhouse‌ كه عضو دو بند مختلف بودند، در هم ادغام شدند و به این ترتیب بود كه نطفه گروه جنسیس به وجود آمد.


یكی از این دو گروه‌The Garden Wall‌ نام داشت كه در آن پیتر گابریل خوانندگی می‌كرد و تونی بنكس‌Tony Banks‌ هم پیانو می‌زد. آن گروه دیگر‌The Anon‌ نام داشت كه مایك راثرفور‌Mike Rutherford‌ و آنتونی فیلیپزAnthony hilllips‌ گیتاریست‌های آن بودند. بعد از ادغام شدن این دو گروه جان سیلور‌John Silver‌ به عنوان درامر به این گروه نوپا ملحق شد، البته ذكر این نكته لازم است كه گروه هنوز جنسیس نام نداشت. در آن زمان پیتر گابریل شعر ترانه‌ها را می‌سرود و آهنگ‌ها نیز محصول همكاری اعضای گروه بود. یكی از همكلاسی‌های اعضای گروه به نام جاناتان كینگ‌Jonathan King‌ به آنها پیشنهاد همكاری و كمك در تهیه و انتشار یك آلبوم می‌كند. نام جنسیس، به معنی آفرینش یا پیدایش، كه درواقع فصل اول كتاب توارات نیز است، به پیشنهاد همین جاناتان كینگ انتخاب شده است.
مایك راثرفور گیتاریست و بایسیت گروه جنسیس درباره آن دوران می‌گوید: وقتی كه ما فعالیتمان را شروع كردیم، گروه‌های زیادی وجود نداشت. بازار موسیقی آن دوران به صورت امروزی و تا این اندازه جدی نبود؛ بیشتر جنبه هنری و تفریحی داشت. امروز ما با یك صنعت عظیم موسیقی سروكار داریم و با هزاران گروه مختلفی كه در این زمینه فعال هستند. راستش من دلم برای فضای جذاب پرهرج و مرج آن دوره تنگ شده.

امروز كوچك‌ترین جز یك قطعه، كاملا حساب‌شده است. ولی خب عجیب اینجاست كه از لحاظ موسیقایی اتفاق خاصی نیفتاده. بیتل‌ها هنوز كه هنوز است گروه محبوب محسوب می‌شوند و ترانه‌هایشان شنوندگان زیادی دارد. اولین آلبوم گروه جنسیس در تابستان سال ۱۹۶۹ به انتشار رسید، آلبومی به نام‌From Genesis to Revelation‌ از پیدایش تا قیامت.
البته تهیه این آلبوم همانطور كه در پیش اشاره شد، با همكاری جاناتان كینگ صورت گرفت. نكته درخور توجه اینكه این تهیه‌كننده، بعد از ضبط آلبوم، بدون گرفتن اجازه از اعضای گروه جنسیس، چند تنظم‌كننده را مأمور كرد كه با وارد كردن سازهای زهی و بادی، به قطعات گروه حال وهوایی همه‌پسند ببخشند. با وجود این، اولین كار جنسیس با استقبال چندانی روبرو نشد و اینطور كه گفته می‌شود، فقط ۶۰۰نسخه از این آلبوم به فروش رفته است. بعد از این جریان، گروه جنسیس به همكاریش با جاناتان كینگ خاتمه داد و اكثر اعضای گروه هم تصمیم گرفتند كه بطور جدی و كاملا حرفه‌ای كار موسیقی را دنبال كنند. تنها نوازنده درامز، یعنی جان سیلور راه دیگری را پیش گرفت و برای تحصیل راهی آمریكا شد.


در سال ۱۹۷۰ آلبوم‌Trespass‌ منتشر شد كه بسیاری‌ها آن را اولین آلبوم واقعی جنسیس می‌دانند. در این دوره بود كه یكی از چهره‌های كلیدی گروه جنسیس وارد میدان شد: فیل كالینز كه خود دراین باره می‌گوید: تست نوازندگی برای همكاری با گروه، اولین ارتباط من با قشر متوسط جامعه بود. من با دوستم رونی كه گیتاریست است، به خانه پیتر گابریل رفتیم؛ او به عنوان متقاضی نوازندگی گیتار و هم نوازندگی درامز. رونی فكر می‌كرد كه گروه او را قبولش می‌كند، اما در نهایت من به گروه جنسیس محلق شدم و نه او. بعد از پیوستن فیل كالینس، گروه جنسیس هنوز یك گیتاریست كم داشت كه البته با دادن یك آگهی دیگر در نشریه ملودی میكر تونست استیو هاكت را پید اكند، گیتاریستی كه نقش مهمی در شكل‌گیری بعضی از قطعات گروه داشته است.


تركیب اصلی جنسیس كه چند سالی پایدار بود در همان زمان شكل گرفت. :‌Bildunterschrift‌ آخرین آلبوم جنسیس با خوانندگی پیتر گابریل در سال ۱۹۷۴ به انتشار رسید كه‌The Lamb lies down on Broadway‌ نام داشت. بعد از اجرای تور كنسرت‌های این آلبوم، پیتر گابریل از گروه جدا شد، از یكسو به خاطر بیمار شدن فرزندش و از سوی دیگر به خاطر اختلافات سلیقه‌ای. او خود درباره جدا شدن از جنسیس می‌گوید: یك وقت، قضیه دیگه خیلی بزرگ شده بود، تورهای عظیم و ... من حس می‌كردم كه چرخی كوچك در این دستگاه عظیم الجثه هستم. از اینكه یك ستاره موسیقی راك هستم، احساس خستگی می‌كردم. وضع طوری شده بود كه حتی نمی‌توانستم تو روی خودم نگاه كنم. از وضعیتم كاملا ناراضی بودم و حس می‌كردم زندانی هستم.
بعد از جدا شدن پیتر گابریل در سال ۱۹۷۵ و جستجوی طولانی گروه برای یك خوانند جدید، فیل كالینز خوانندگی گروه را برعهده گرفت. اولین آلبومی كه جنسیس با صدای فیل كالینز راهی بازار كرد، در سال ۱۹۷۶ بود، آلبومی به نام‌A Trick of the Tail‌ كه با استقبال زیادی روبرو شد و تا آن زمان پرفروشترین آلبوم گروه محسوب می‌شد. البته با آمدن فیل كالینز سبك كارهای گروه هم به مرور زمان تغییر كرد. در سال ۱۹۹۷ آخرین آلبوم رسمی استودیویی گروه جنسیس تحت عنوان ‌Calling all Station‌ و با خوانندگی ری ویلسون منتشر شد.


البته در طی سال‌های گذشته، گروه جنسیس مجموعه‌هایی از گلچیین ترانه‌هایش منتشر كرده و همچنین ترانه‌هایی از آرشیو قدیمی گروه كه تا به حال انتشار پیدا نكرده بودند. بعد از شایعات و گمانه‌زنی‌های زیاد، گروه جنسیس در اكتبر سال ۲۰۰۶ اعلام كرد كه فیل كالینز برای اجرای توری عظیم و كنسرت‌های متعدد در سراسر دنیا، دوباره به گروه ملحق شده و همانطور كه در پیش اشاره شد، سرگرم برگزاری تور كنسرت‌هاش در اروپا و آمریكا است.

برگرفته از: روزنامه همبستگی
گردآوری و تنظیم:گروه فرهنگ و هنر پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/artandculture

مروری بر دیگر مطالب 'گروههای موسیقی غیر ایرانی'تازه های گروههای موسیقی غیر ایرانی