mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
فرهنگ و هنر
فرهنگ و هنر > موسیقی > گروههای موسیقی غیر ایرانی >W.A.S.P

W.A.S.P

بخش:گروههای موسیقی غیر ایرانی

Blackie lawless در ۴ سپتامبر ۱۹۵۶ در محله staten island نیویورک به دنیا آمد . در سن ۱۳ سالگی در یک درگیری چاقوکشی کرد و به علت سن کم به دو سال درس خواندن در مدرسه نظامی تنبیه شد .
در سن ۹ سالگی بلکی اولین گیتار خود را خرید و وقتی که فقط ۱۶ سال داشت در گروه black rabbit گیتار زد و بعد از این گروه هم به عضویت گروههای orfax rainbow و new york dolls در آمد و تا ۱۸ سالگی در این گروهها گیتار زد .
اما بعد از شش ماه بلکی و بیسیست گروه یعنی arthur kane تصمیم به جدا شدن گرفتند تا به لس آنجلس بروند و گروه killer kane را تشکیل دهند . آنها با این گروه یک EP ضبط کردند . اما این گروه هم به زودی منحل شد و kane به نیویورک بازگشت .
در سال ۱۹۷۷ بلکی به همراه randy piper گروهی را به نام sister تشکیل دادند که جزو اولین گروههای نیویورک بودند که صورتشان را آرایش کردند اما آنها به علت اینکه کمپانی پخش پیدا نکردند نتوانستند آلبومی را ضبط کنند . در هنگام فعالیت در گروه sister بلکی با chris holmes آشنا شد .


اما در سال ۱۹۸۲ بلکی تصمیم به تشکیل دادن یک گروه جدید گرفت و این گروه به همراه randy ( گیتار ) ، chriss holmes ( گیتار ) و tony Richards ( درام ) به همراه don costa به عنوان بیسیست مهمان شکل گرفت و گروه مشغول کنسرت دادن شد و این گروهی بود که( W.A.S.P ( we are sexual prophet نام گرفت و جاودانه شد .
در اواخر ۱۹۸۳ مدیر گروه iron maiden یعنی rod smallwood به دیدن گروه آمد و بسیار به کار گروه علاقمند شد و برای گروه در اوایل سال ۱۹۸۴ قراردادی با شرکت capital record نوشت و گروه مشغول به کار بر روی اولین آلبوم که نام خود گروه را داشت شد .
قبل از ضبط آلبوم گروه تک آهنگ animal را ضبط کرد و شرکت capital آن را در اروپا پخش کرد .
در آگوست همان سال آلبوم w.a.s.p به طور کامل ضبط شد که در سپتامبر همان سال تک آهنگ I wanna be somebody به آن اضافه شد . این آلبوم در انگلیس در رتبه ۵۱ و در آمریکا در رتبه ۷۴ قرار گرفت .


۱) I Wanna Be Somebody
۲) L.O.V.E. Machine
۳) Flame
۴) B.A.D.
۵) School Daze
۶) Hellion
۷) Sleeping In The Fire
۸) On Your Knees
۹) Tormentor
۱۰) Torture Never Stops
بعد از پخش این آلبوم و قبل از حضور گروه در تور انگلیس tony Richards از گروه جدا شد و به جای او steve riley به گروه اضافه شد .
در می ۱۹۸۵ کار بر روی آلبوم دوم گروه شروع شد . این آلبوم که the last command نام داشت در استودیو pasha در لس آنجلس ضبط شد .
در حین ضبط آلبوم هم گروه در تور شرکت کرد که این تور با مراسم قربانی کردن حیوانات همراه بود .


آلبوم the last command نهایتا در سپتامبر پخش شد که دو آهنگ blind in texas در اکتبر و wild child در ژوئن سال بعد به آن اضافه شد . این آلبوم در سوئد در رتبه ۱۵ در انگلیس در رتبه ۴۸ و در آمریکا در رتبه ۴۹ قرار گرفت .
۱) Wild Child
۲) Ballcrusher
۳) Fistful Of Diamonds
۴) Cries In The Night
۵) Blind In Texas
۶) Widowmaker
۷) Running Wild In The Streets
۸) Sex Drive
۹) Last Command
۱۰) Jack Action
بعد از پخش این آلبوم randy riper از گروه جدا شد که johanny rod جایگزین او شد . در سپتامبر ۱۹۸۶ گروه در تور پائیزی اروپا شرکت کرد و بعد از آن هم سومین آلبوم خود را به نام inside the electric circus را ضبط کرد . این آلبوم هم در سوئد به رتبه ۳۵ در انگلیس به رتبه ۵۳ و در آمریکا در رتبه ۶۰ جا گرفت .


۱) Big Welcome
۲) I Don�۰۳۹;t Need No Doctor
۳) ۹.۵ Nasty
۴) Restless Gypsy
۵) Shoot From The Hip
۶) I�۰۳۹;m Alive
۷) Easy Livin�۰۳۹;
۸) Sweet Cheetah
۹) Manimal
۱۰) King Of Sodom And Gomorrah
۱۱) Rock Rolls On
قبل از شروع تور انگلیس گروه چند روز زودتر به لندن رفت تا در کنسرتی در town and country club برگزار کند که دشمنان گروه در این کنسرت برای نمایش بجای مواد مصنوعی منفجر شونده از مواد طبیعی و بمب استفاده کرده بودند که قبل از کنسرت اعضای بک استیج گروه این موضوع را فهمیده و بمب ها را خنثی کردند و بعد از این بود که بلکی تهدید به خود کشی کرد .
در سال ۱۹۸۷ wasp در فستیوال monster of rock که با مدیریت bon jovi انجام می شد شرکت کرد و بعد از آن هم آهنگ scream until you like it را برای فیلم ترسناک ghouls را ضبط کرد و بعد از آن هم در کنسرت live in the raw شرکت کرد که به عنوان آلبوم اجرای زنده پخش شد و در آن نسخه اجرای زنده آهنگ animal fuck like beast هم وجود دارد .
در اواخر همان سال هم گروه چهارمین آلبوم کامل خود را به نام the headless children را در استودیو baby o studios در لس آنجلس ضبط کرد .
قبل از ضبط این آلبوم هم steve riley از گروه جدا شد و Frankie banali درامر گروه quite riot به گروه اضافه شد و همچنین ken hensly هم برای نواختن کی برد به گروه آمد . این آلبوم هم در انگلیس در رتبه ۸ و در آمریکا در رتبه ۴۸ جای گرفت .


۱) Heretic The Lost Child
۲) The Headless Children
۳) Thunderhead
۴) Mean Man
۵) Neutron Bomber
۶) Mephisto Waltz
۷) Forever Free
۸) Maneater
۹) Rebel In The F.D.G.
تورهای گروه بعد از این آلبوم شروع شد ولی به دلیل اینکه Frankie درامر گروه درگیر کنسرت های گروه quite riot بود این تورها به پایان نرسید اما بعد از تمام شدن تور گروه quite riot درامر گروه به طور کامل در اختیار wasp قرارگرفت تا گروه در تور انگلستان شرکت کند که این تور در ماه می همان سال به پایان رسید که آهنگ the real me که کاور شده از آهنگ گروه who است به همراه آهنگ forever free که در جدول تک آهنگ های انگلیس رتبه ۲۵ را به خود اختصاص داد هم اجرا شد .
بعد از این تور هم chris holmes از گروه جدا شد .
آلبوم بعدی گروه the crimson idol نام داشت که در ژوئن ۱۹۹۲ در استودیو fort apach ضبط شد اما در میان ضبط آلبوم Frankie هم از گروه جدا شد و stret howlands به جای او برای نواختن درام گروه انتخاب شد و همچنین در ضبط استودیویی این آلبوم Johnny rod حضور نداشت و گیتار آن را bob kulluck به عهده گرفت ولی بعد از ضبط استودیویی rod به گروه بازگشت . این آلبوم هم در رتبه ۳۱ سوئد و ۲۱ انگلیس قرار گرفت .


۱) Titanic Overture
۲) Invisible Boy
۳) Arena Of Pleasure
۴) Chainsaw Charlie Murders In The New Morgue
۵) Gypsy Meets The Boy
۶) Dr. Rockter
۷) I Am One
۸) Hold On To My Heart
۹) Great Misconception Of Me
در آگوست ۱۹۹۲ گروه باز هم در فستیوال monster of rock با مدیریت گروه iron maiden شرکت کرد و بلافاصله بعد از آن هم گروه در تور اروپا شرکت کرد که ترکیب گروه در این تور blackie ، Johnny rod ، stret howland و doug blair بود .
در اکتبر ۱۹۹۳ تک آهنگ sunset and Babylon ضبط شد که همزمان با آن آلبوم بعدی گروه به نام first blood last cut ضبط شد که در رتبه ۵۲ انگلیس جا گرفت که بعد از آن بلکی اعلام کرد که تصمیم گرفته wasp را منحل کند تا پروژه انفرادی خود را ادامه دهد .


۱) Still Not Black Enough
۲) Somebody To Love
۳) Black Forever
۴) Scared To Death
۵) Goodbye America
۶) Keep Holding On
۷) Rock And Roll To Death
۸) Breathe
۹) I Can�۰۳۹;t
۱۰) No Way Out Of Here
بعد از پخش این آلبوم گروه افت محسوسی کرد و اعضای آن هر کدام مشغول پروژه های جانبی خود شدند تا در سال ۱۹۹۵ بلکی آلبوم still not black enough را باز هم تحت عنوان wasp ضبط کرد که کل آلبوم را خود به تنهایی ساخته بود و بعد از پخش آن اعلام کرد که تصمیم گرفته همچنان نام wasp را زنده نگه دارد .


۱) Still Not Black Enough
۲) Somebody To Love
۳) Black Forever
۴) Scared To Death
۵) Goodbye America
۶) Keep Holding On
۷) Rock And Roll To Death
۸) Breathe
۹) I Can�۰۳۹;t
۱۰) No Way Out Of Here
در مارس ۱۹۹۷ شاهکار دیگری از گروه به نام kill fuck die ضبط شد و از لحاظ سبک بازگشت گروه را به دوره حضور holmes نشان می داد . در این آلبوم stret howland همچنان در گروه حضور داشت و mike duda هم برای نواختن بیس به گروه آمد و بعد از این آلبوم هم گروه در کنسرت شرکت کرد که در یکی از آن کنسرتها برای نمایش به یک زن راهبه تجاوز کردند و قربانی کردن حیوانات مثل جوجه و خوک هم همچنان در کنسرتها دیده می شد .


۱) Kill, Fuck, Die
۲) Take The Addiction
۳) My Tortured Eyes
۴) Killahead
۵) Kill Your Pretty Face
۶) Fetus
۷) Little Death
۸) U
۹) Wicked Love
۱۰) The Horror
بعد از پخش این آلبوم قرارداد گروه با شرکت capital record به پایان رسید و گروه با شرکت CMC قرارداد بست .
آلبوم بعدی گروه که باز هم یک آلبوم از اجراهای زنده گروه در انگلیس بود به نام double live assassins ضبط شد .


۱) On Your Knes
۲) I Don�۰۳۹;t Need No Doctor
۳) Hellion
۴) Chainsaw Charlie (Murders In The New Morgue
۵) Wild Child
۶) Animal (Fuck Like A Beast
۷) L.O.V.E. Machine
۸) Killahead
۹) I Wanna Be Somebody.
۱۰) U
۱۱) The Real Me
۱۲) Kill Your Pretty Face
۱۳) The Horror
۱۴) Blind in Texas
۱۵) The Headless Children
۱۶) The Idol
۱۷) Crimson Idol Medley
۱۸) Little Death
۱۹) Mean Man - Rock n�۰۳۹; Roll To Death
در ژانویه ۱۹۹۹ نام آلبوم جدید گروه را helldorado اعلام کرد که این آلبوم در ماه می همان سال و در هنگام تور اروپای گروه پخش شد . و بعد از موفقیت گروه در تور اروپا بلکی از ناحیه آرنج دست آسیب دید و تور آمریکای گروه لغو شد .


۱) Drive By
۲) Helldorado
۳) Don�۰۳۹;t Cry (Just Suck
۴) Damnation Angels
۵) Dirty Balls
۶) High On The Flames
۷) Cocaine Cowboys
۸) Can�۰۳۹;t Die Tonight
۹) Saturday Night Cockfight
۱۰) ( Hot Rods To Hell (Helldorado Reprise
مدتی بعد گروه به امریکا رفت تا تور خود را در این سرزمین انجام دهد و این تور هم بعدا به عنوان یک آلبوم اجرا زنده به نام the best of the best در ماه مارس پخش شد .
در ۲۲ آوریل ۲۰۰۰ گروه در key club لس آنجلس کنسرت گذاشت که این کنسرت هم به صورت زنده در اینترنت پخش شد . در می سال ۲۰۰۰ هم گروه به همراه گروه megadeth در یک کنسرت خیریه شرکت کرد .
آلبوم بعدی گروه unholy terror نام داشت که در ۹ آوریل ۲۰۰۱ به وسیله شرکت metal is پخش شد که با واکنش باور نکردنی دسته های مختلف مذهبی مواجه شد . بلکی در مورد این آلبوم می گوید : موضوع این آلبوم اجتماعی ، مذهبی و دو رویی های سیاسی است . من با تربیت مسیحی به دنیا آمدم و بزرگ شدم ولی در عمرم فقط شاهد دورویی های آن ها بودم .
در آهنگ charisma بلکی هدف مذهبیون را بیان می کند و در مورد آن می گوید : " این قسمت سیاه الهیون است آنها هیپنوتیزم می کنند همه ما را و وقتی نگاه می کنیم به دنیا هدفی تاریک را می بینیم . "


۱) Let It Roar
۲) Hate To Love Me
۳) Loco-Motive Man
۴) Unholy Terror
۵) Charisma
۶) Who Slayed Baby Jane
۷) Euphoria
۸) Raven Heart
۹) Evermore
۱۰) Wasted White Boys
ترکیب گروه در این آلبوم هم blacky خواننده و گیتاریست Frankie banali درامر ، mike duda بیسیست و یک گیتاریست جدید به نام darrel Roberts که در تور آمریکا به گروه پیوسته بود .
آلبوم بعدی گروه dying for the world نام داشت که در سال ۲۰۰۲ و در استودیو شخصی بلکی ضبط شد که الهام گرفته شده از نامه ای بود که سربازان جنگ خلیج فارس برای بلکی نوشته بودند .
بلکی می گوید : انگیزه ما از ضبط این آلبوم با نامه ای که از جنگ خلیج فارس برای ما نوشتند آغاز شد جایی که طرفداران ما در جنگ آهنگ های ما را فریاد می زدند و می گفتند fuck like a beast یا wild child یا kill fuck die و ما در قدردانی از آنها این آلبوم را ساختیم .


۱) Shadow Man
۲) My Wicked Heart
۳) Black Bone Torso
۴) Hell For Eternity
۵) Hallowed Ground
۶) Revengeance
۷) Trail Of Tears
۸) Stone Cold Killers
۹) Rubber Man
۱۰) ( Hallowed Ground (Acoustic
در سال ۲۰۰۳ گروه تمامی تورهای آمریکای خود را کنسل کرد تا تمام قدرت خود را معطوف به آلبوم بعدی خود کند که نتیجه آن آلبومی بود به نام the neon god که در سال ۲۰۰۴ ضبط شد .
۱) Overture
۲) Why Am I Here
۳) Wishing Well
۴) ( Sister Sadie (And The Black Habits
۵) Why Am I Noth
۶) Underature
۷) Asylum #۹
۸) Red Room Of The Rising Sun
۹) What I’ll Never Find
۱۰) Someone To Love Me
۱۱) X.T.C. Riders
۱۲) Me And The Devil
۱۳) Running Man
۱۴) The Raging Storm

برگرفته از: سایت موسیقی راک
گردآوری و تنظیم:گروه فرهنگ و هنر پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/artandculture

مروری بر دیگر مطالب 'گروههای موسیقی غیر ایرانی'تازه های گروههای موسیقی غیر ایرانی