mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
فرهنگ و هنر
فرهنگ و هنر > موسیقی > گروههای موسیقی غیر ایرانی >گروه بی جیز-Bee Gees

گروه بی جیز-Bee Gees

بخش:گروههای موسیقی غیر ایرانی

Bee Gees که مخفف برادران گیب میباشد (Brothers Gibb) گروهی سه نفره متشکل از بری - روبین و موریس گیب است. شاید برای بسیاری این نام زیاد آشنا نباشد اما باید بدانید که این گروه یکی از محبوبترین گروههای تاریخ موسیقی است!
آنها از خانواده ای انگلیسی به دنیا آمدند و دوران کودکی خود را در استرالیا بودند، جایی که فعالیتهایشان را در زمینه موسیقی آغاز نمودند.
اما استعداد ذاتی این سه برادر در خوانندگی از همان دوران خودش را نشان داد. در یک برنامه که قرار بود آنها بجای چند نفر دیگر تنها لب خوانی کنند، موریس صدای ضبط را قطع کرد و خود ترانه را خواند که بسیار مورد توجه و تشویق حاضران روبرو شد!


این روند را ادامه دادند و در مراسم مختلف و یا جشنها و فستیوال ها این سه برادر با هم ترانه هایی را می خواندند. این فعالیتها در ابتدا تنها برای کسب درآمد کوچک برای عده ای نوجوان محسوب میشد.
در طی این قبیل اجراها Bill Goode که خوانندگی آنها را در سیرک اسپیدوی مشاهده کرده بود آنها را به رادیو DJ Bill Gates معرفی نمود و عنوان بی جیز که مخففی است از نام برادران گیب را بر روی آنها نهاد، این اتفاق باعث شد در سال ۱۹۶۰ شوهای تلویزیونی و همچنین برنامه در پاتوق های موسیقی ساحل را اجرا نمایند.
در این میان بری، با استعدادی که در ترانه سرایی داشت توانست نظر مثبت Col Joye که یکی از ستارگان آن دوره در استرالیا بود را جذب نماید و وی به این برادران کمک نمود تا بتوانند در فستیوال سال ۱۹۶۳ آثار خود را تحت عنوان گروه بی جیز ضبط نمایند و در طی چند سال توانستند چندین آهنگ را ضبط نمایند اما خانواده تصمیم گرفته بود که به انگلیس برگردد و این موجب ناراحتی آنها شده بود؛ در هر حال با بازگشت به انگلیس شانس بزرگی برای این سه برادر بوجود آمد، آنها متوجه شدند که یکی از قطعاتشان بعنوان Spicks and Specks توانسته است در استرالیا رتبه یک را کسب نماید!


اما مهمترین اتفاق در این زمینه این بود که، قبل از ترک استرالیا، نمونه ای از کارهای آنان به Brian Epstein مدیر برنامه های گروه بیتلز و مدیر فروشگاه و کمپانی NEMS ارسال شده بود؛ وی نمونه کار را به Robert Stigwood که به تازگی به NEMS آمده بود داد که با مشاهده آثار، برادران با قراردادی پنج ساله زیر نظر این شرکت رفتند و آلبومها و ترانه هایشان را شروع به ضبط کردن نمودند.
Stigwood که آینده درخشانی را در این سه برادر میدید آنها را با گروه بیتلز مقایسه مینمود! در زمانیکه بیتلز در دنیای موسیقی حکومت میکردند این مقایسه بنوعی بیشتر جنبه تبلیغاتی داشت اما مهمترین اتفاق و شاید سیاست استیگوود این بود که یک آهنگ از آثار بی جیز را برای ایستگاه رادیویی DJs بدون هیچ عنوانی از گروه و تنها با نام قطعه ارسال نمود.


دست اندرکاران این ایستگاه فکر نمودند که این آهنگ یکی دیگر از آثار جدید بیتلز میباشد که باعث شد مانور تبلیغاتی بالایی برای آن درنظر بگیرند و این کار موجب قرارگیری این آهنگ در بین ۲۰ ترانه برتر در آمریکا و انگلیس شد و بعد از مدتی آنها متوجه این اشتباه شدند که در حقیقت گروه بی جیز بوده و نه بیتلز! اما آنزان متوجه شدند که گروه دومین آهنگ خود را با عنوان To Love Somebody منتشر نموده که با توجه به مطرح شدن این گروه، این آهنگ نیز توانست بسرعت در بین ۲۰ آهنگ برتر قرار گرفت. ( این قطعه توسط صدها خواننده در سراسر دنیا بازخوانی شده است که میتوان به خوانندگانی چون Rod Stewart, Janis Joplin, The Animals, Nina Simone و Michael Bolton اشاره کرد)
اما آلبوم اول آنها توانست در آمریکا رتبه هفت و در انگلیس رتبه هشت را کسب نماید و این آغاز راهی بود که گروه بی جیز را به افتخاری ابدی راهنمایی کرد.
آلبومهای این گروه در طی این سالها با فروش بیش از ۲۲۰ میلیون نسخه به آسانی آنان را در لیست پرفروش ترین آثار هنرمندان تاریخ موسیقی قرار داد و بالاتر از آنها تنها الویس پریسلی - بیتلز - مایکل جکسون و پل مک کارتنی قرار گرفته اند که نشان دهنده محبوبیت فوق العاده بی جیز در سراسر دنیا میباشد.


● معرفی گروه:
▪ بری گیب خواننده و نوازنده گیتار
▪ روبین گیب هیچگاه بر روی صحنه ساز نمیزند و تنها میخواند اما وی بصورت خصوصی و شخصی ویلونسل - پیانو و چند ساز دیگر را مینوازد!
▪ موریس گیب خواننده و نوازنده گیتار ریتم - گیتار باس - پیانو و کیبورد و حتی درام بود و قطعاتی را نیز با این سازها ضبط نموده است اما در دهه ۷۰ وی تنها گیتار باس مینواخت و در سالهای ۱۹۸۶ معمولا کیبورد مینواخت.
● اما دیگر نوازندگان این گروه که همکاری طولانی مدتی با بی جیز داشتند عبارتند از :
▪ Colin Petersen — درام ۱۹۶۷–۶۹
▪ Vince Melouney — گیتار ریتم ۱۹۶۷–۶۸
▪ Geoff Bridgeford — درام ۱۹۶۹–۷۲
▪ Alan Kendall — گیتار ۱۹۷۱–۸۰, ۸۷–۰۱
▪ Dennis Bryon — درام ۱۹۷۴–۸۰
▪ Blue Weaver — کیبورد ۱۹۷۵–۸۰
که ده ها نوازنده دیگر نیز با این گروه همکاری مقطعی نیز داشتند.
● جوایز
▪ ۱۹۷۷ بهترین اجرای پاپ ( خواننده ) - "How Deep Is Your Love"
▪ ۱۹۷۸ بهترین اجرای پاپ ( خواننده )- "Saturday Night Fever"
▪ ۱۹۷۸ برترین آلبوم سال - "Saturday Night Fever"
▪ ۱۹۷۸ برترین تهیه کننده سال - "Saturday Night Fever"
▪ ۱۹۷۸ بهترین تنِم برای آواز - "Stayin�۰۳۹; Alive"
▪ ۱۹۸۰ بهترین اجرای پاپ ( خواننده ) - "Guilty"
▪ ۲۰۰۰ تقدیر از یک عمر فعالیت هنری
▪ ۲۰۰۳ Legend Award
▪ ۲۰۰۴ Hall Of Fame Award - "Saturday Night Fever"
نام آنها در سال ۱۹۹۷ در تالار مشاهیر راک اند رول ثبت شده و در طی این سالها جوایز مختلفی را کسب نموده اند که میتوان به دریافت جایزه گرمی در سالهای مختلف اشاره کرد.

برگرفته از: پایگاه اطلاع‌رسانی گفتگوی هارمونیک
گردآوری و تنظیم:گروه فرهنگ و هنر پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/artandculture

مروری بر دیگر مطالب 'گروههای موسیقی غیر ایرانی'تازه های گروههای موسیقی غیر ایرانی